Kot pojasnjujejo meteorologi na portalu Meteoinfo Slovenija, strele nastajajo v nevihtnih oblakih, ki se tvorijo ob ustreznih pogojih za razvoj konvekcije. Do pojava strel pride zaradi ločevanja električnega naboja znotraj nevihtnega oblaka.
"Najprej nastane t. i. lider, ki se iz spodnjega (pri negativnih strelah) ali zgornjega (pri pozitivnih strelah) dela oblaka začne širiti proti tlom. Lider oddaja šibko vijolično svetlobo," so zapisali na spletu.
Ko se lider sreča s "streamerjem", ki nosi pozitivni naboj, se vzpostavi prevoden kanal med oblakom in zemljo. Prav slednje pa nato povzroči udar strele, pri katerem tok zelo hitro naraste na nekaj 100 kA, segret zrak pa povzroči blisk in grom.
Negativni naboj se torej običajno koncentrira v spodnjem delu oblaka, pozitivni naboj pa se nabira v zgornjem delu. "Tako nastane dovolj močno električno polje med obema deloma oblaka, da lahko pride do strel," pojasnjujejo.
A tako kot so strele fascinantne, so lahko tudi nevarne. Veste, kako se zaščititi pred njimi?
Kot povedo na Meteoinfo Slovenija, najboljšo zaščito pred strelami predstavlja zavetje v stavbi ali avtomobilu z zaprtimi okni. "Izogibajte se majhnim zatočiščem, kot so odprte lope, saj ne nudijo ustrezne zaščite," svetujejo.
Nevarno pa je tudi zadrževanje na prostem. Osebe, ki se znajdejo v nevihti, ob katerih je nevarnost udara strele, naj se zato ne zadržujejo na visokih mestih, v bližini visokih dreves ali vodnih površin. "Prav tako odložite večje kovinske predmete, kot so pohodniške palice ali dežniki," še dodajajo meteorologi.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.