Novi strateški svet za preprečevanje sovražnega govora je že četrti, ki ga je ustanovil premier Robert Golob. Predloge glede tega, kako prenoviti propadajoči zdravstveni sistem, pripravlja svet za zdravstvo; ukrepe za hrano, ki bo imela čim manj škodljiv vpliv na okolje, pripravlja svet za prehrano; v tem tednu pa so se na ustanovni seji sestali tudi člani sveta za makroekonomska vprašanja.
Ekonomist Matej Lahovnik, član Strateškega sveta za makroekonomska vprašanja, je povedal, da je bila seja zelo vsebinska, dobra in koristna. "Predsednik vlade je povedal, da želi slišati različna mnenja, tudi kritična," je pojasnil. Pravi, da je prav, da se soočijo različna mnenja strokovnjakov, katerih glavna naloga je svetovati vsakokratnemu premierju. "Ker tam, kjer vsi mislijo enako, po navadi nihče ne misli," je pripomnil ekonomist.
Lahovnik je pri pripravi protikriznih ukrepov v času pandemije koronavirusa svetoval že prejšnji Janševi vladi. "Moram reči, da so smernice na področju gospodarskih ukrepov zelo dosledno upoštevali," je še dodal Lahovnik.
"Poslušali so nas. Mislim, da smo dobili kar dober odziv, pohvale, da so to dobra priporočila," pa dodaja predsednik Inženirske akademije Slovenije Mark Pleško, ki je bil pod Janševo vlado član nekdanjega strateškega sveta za digitalizacijo.
Janševa vlada je imela na primer tudi strateški svet za debirokratizacijo in za socialno politiko, Pleško pa v različnih svetih deluje že vse od Cerarjeve vlade dalje. "Včasih se tudi kakšen glas povzdigne, včasih pride do nasprotovanj," je povedal. Lahovnik je dodal, da sicer lahko "posodijo možgane" in predlagajo, kaj bi bilo dobro, a da je na koncu politika tista, ki se odloči.
Članom sveta za vsako sejo pripada 86 evrov neto, predsedniku sveta pa 143 evrov
Ob kritikah, da so sveti le nepotrebna srečevanja, pa poudarjata, da je prav, da politika prisluhne stroki, in da je njuna dolžnost, da se na povabilo odzoveta. In to brezplačno – oba sta se plačilu namreč odpovedala. "Vlade se menjajo, država pa je ena sama," je dejal Lahovnik in dodal, da nikoli ni niti zahteval niti pričakoval kakršnega koli plačila. "Vedno sem se mu odpovedal, ker mislim, da je moja dolžnost, da državi posodim možgane, takrat ko me potrebuje," je pojasnil.
"Včasih mi plačajo potni nalog, včasih se mi niti ne da izpolniti tega obrazca," pa je dejal Pleško. Poleg potnih stroškov sicer članom pripada 86 evrov neto za vsako sejo, predsedniku sveta pa 143 evrov.
KOMENTARJI (322)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.