Slovenija

Stranke stopile skupaj

Ljubljana, 17. 05. 2007 07.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stranke so podpisale sporazum o sodelovanju med predsedovanjem EU, ki po mnenju kritikov omejuje opozicijo.

Predsedniki SDS, SD, NSi, SLS in DeSUS, vodja skupine nepovezanih poslancev in predstavnika narodnosti v DZ so podpisali sporazum o sodelovanju za uspešno predsedovanje EU, ki ga je parlamentarnim akterjem aprila predlagal premier Janez Janša.

Sporazuma poslanci LDS in SNS niso podpisali
Sporazuma poslanci LDS in SNS niso podpisali FOTO: POP TV

Predlog sporazuma predsedovanje označuje kot veliko priznanje za Slovenijo in podpisnike zavezuje, da dejavnosti, povezanih s predsedovanjem, ne bodo obremenjevali z notranjepolitičnimi problemi. LDS in SNS se s sporazumom ne strinjata in sta podpis zavrnili.

"Sporazum je popolnoma uravnotežen in enako zavezuje poslanske skupine koalicije in opozicije ter tudi vlado," je tako poudaril premier Janša. Predsednik SD Borut Pahor pa je zatrdil, da sporazum ne omejuje opozicije v pravicah, ki ji pritičejo po ustavi in poslovniku DZ.

Predsednik NSi Andrej Bajuk je izpostavil, da "smo v preteklosti dokazali, da znamo v ključnih zgodovinskih trenutkih stopiti skupaj in izpeljati zadeve". Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Slovenija s podporo vseh uspešno tudi predsedovala EU. "Slovenija pri izpolnjevanju tako pomembne naloge, kot je predsedovanje EU, potrebuje enotnost," je prepričan predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je sporazum označil kot "maturo" za Slovenijo. Ob tem je izrazil obžalovanje, da k sporazumu niso pristopile vse stranke.

Kacin: Sporazum je prazen

Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Jelko Kacin je v odzivu na podpis sporazum o sodelovanju za uspešno predsedovanje EU, ki ga je parlamentarnim akterjem predlagal premier Janez Janša, dejal, da "je sporazum prazen in v mnogih točkah zavajajoč". LDS, ki skupaj s Slovensko nacionalno stranko (SNS) sporazuma ni podpisala, meni, da je najboljši prispevek strank k predsedovanju EU skozi nemoteno delovanje parlamentarne demokracije.

Kacin meni, da je sporazum prazen in v mnogih točkah zavajajoč
Kacin meni, da je sporazum prazen in v mnogih točkah zavajajoč FOTO: POP TV

"Najboljši prispevek strank k predsedovanju EU je skozi nemoteno delovanje slovenske parlamentarne demokracije ter učinkovit opozicijski nadzor nad delom vlade, da ji pri predsedovanju ne bi spodrsnilo," je dejal predsednik LDS in poudaril, da je parlamentarni nadzor nad vladami držav članic ter institucijami unije edino orodje, ki ga imajo evropske demokratične sile v prizadevanjih za razvoj in poglabljanje EU.

V sporazumu naj bi ostala zaveza podpisnikov, da s svojim položajem v sistemu parlamentarnega odločanja ne bodo oteževali dela vlade v vlogi predsedujoče uniji in da bodo podpirali prožno prilagajanje aktivnosti DZ obveznostim članov vlade. Končno besedilo med drugim tudi upošteva predlog SD, da bo premier podpisnike vsak mesec seznanil z uresničevanjem programa predsedovanja.

Kacin je spregovoril tudi o dvoličnosti sporazuma, ki po eni strani govori o sodelovanju, po drugi strani pa opozicijo odriva na stran. Izpostavil je dejstvo, da je kolegij predsednika DZ iz programa slovenskega predsedovanja EU izločil srečanje predsednikov odborov za obrambo nacionalnih parlamentov držav članic EU in kandidatk, kar se je zgodilo prvič v zadnjih 12 letih. Odboru za obrambo DZ sicer predseduje poslanec LDS Anton Anderlič.

Janša je sklenitev sporazuma predlagal na srečanju koordinacije parlamentarnih strank 6. aprila. Predlog premierja, na katerega so stranke lahko podale pripombe, omenja, da je predsedovanje Uniji veliko priznanje za Slovenijo, projekt nacionalnega pomena in najpomembnejši izziv po osamosvojitvi ter vstopu v EU in NATO. Vključuje tudi zavezo, da parlamentarni akterji dejavnosti, povezanih s predsedovanjem EU, ne bodo obremenjevali z notranjepolitičnimi problemi, da bodo sodelovali in se obveščali ter podpirali prožno prilagajanje aktivnosti DZ obveznostim, povezanim s predsedovanjem.

Vladne stranke so predlagani sporazum podpirale od začetka. Opozicija pa je menila, da bi se opozicijske stranke v skladu s sporazumom pred in med predsedovanjem EU odpovedale vlogi nadzornika v politiki in zlasti v državnem zboru. V kabinetu predsednika vlade so očitke opozicije zavrnili in poudarili, da v sporazumu "ni nikakršnega govora o kakršnem koli omejevanju opozicije".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yukatan
18. 05. 2007 12.24
Glede na to, da si tako zaljiv exim ti moram se enkrat povedati, da sem stal na barikadi, pa se pred in po koncu 10 dnevne vojne sem imel bolj ali manj vojaske zadolzitve se naslednja dva meseca. Ne vem s cim naj bi uzalil tiste, ki /pravis, da vkljucno s tabo - zakaj ti ne bi verjel/ smo takrat pac bili aktivni pri obrambi domovine. Ampak, to pa ne pomeni, da moramo vsi enako razmišljati o aktualni politiki - kajne? Ali pa si ti tako razlagaš. Lepo te pozdravljam in ti zelim vse najboljse - nikakor te ne bom obkladal s pridveniki kot so: smotanec ipd....
exim@t-2.net
18. 05. 2007 10.48
yukatan: moji soborci, kolegi, teritorijalci se, takole ob kavi in obiskih ter obujanjih spominov na našo udeležbo v vojni za samostojno Slovenijo prav nič ne spomnimo takih smotancev, kot si ti? Kje je bil Bajuk, vprašaš? Ne vem, vem pa, da danes dela za mene, tebe, Slovence in Slovenke...Kaj delaš pa ti? Jebo in razdiraš. Utihni že enkrat in ne žali nas, ki smo res bili na barikadah.
yukatan
18. 05. 2007 08.14
...smo v preteklosti dokazali, da znamo v ključnih zgodovinskih trenutkih stopiti skupaj... - Kje ste bili Vi g. Bajuk Junija 1991, ko smo mi stopili skupaj? A ste stali tako kot jaz na barikadi s puško v roki? "Nenapadanje" - Kdo koga napada? Predsedovanje EU - pa kaj? Kot, da se bo po tem čas ustavil. Življenje bo teklo naprej tako kot do sedaj. Dve leti priprav za to, da se bo predsedovalo 6 mesecev. SNS - vse bolj ste mi simpatični in vam bom prvič do sedaj na volitvah dal svoj glas.
exim@t-2.net
18. 05. 2007 07.56
Samo norci, debili in neumneži so sposobni dajati take komentarje, kajne Prvo Borec, albertinum. Prvo Borec: predlagam ti zelo dobornamerno: pojdi k psihiatru in mu dovoli, da te malo izpraša. Rezultati bodo zate zelo zaskrbljujoči, verjemi!
Prvo Bore
17. 05. 2007 22.23
Opravičujem se, ker sem dal takšno izjavo. To je primer za Bruselj, da se jim pove dejansko stanje .
albertinum@excite.com
17. 05. 2007 16.33
To ni primer za inšpekcije, je pa primer za volivce, ki morajo takšne bedaste dogovore sankcionirati na naslednjih volitvah.
victoriosus
17. 05. 2007 13.40
Prvo Bore
17. 05. 2007 09.48
Temu se reče prikrivanje dejanskega stanja in zavajanja javnosti. Ali ni to primer za inšpekcije.