Predsedniki SDS, SD, NSi, SLS in DeSUS, vodja skupine nepovezanih poslancev in predstavnika narodnosti v DZ so podpisali sporazum o sodelovanju za uspešno predsedovanje EU, ki ga je parlamentarnim akterjem aprila predlagal premier Janez Janša.
Predlog sporazuma predsedovanje označuje kot veliko priznanje za Slovenijo in podpisnike zavezuje, da dejavnosti, povezanih s predsedovanjem, ne bodo obremenjevali z notranjepolitičnimi problemi. LDS in SNS se s sporazumom ne strinjata in sta podpis zavrnili.
"Sporazum je popolnoma uravnotežen in enako zavezuje poslanske skupine koalicije in opozicije ter tudi vlado," je tako poudaril premier Janša. Predsednik SD Borut Pahor pa je zatrdil, da sporazum ne omejuje opozicije v pravicah, ki ji pritičejo po ustavi in poslovniku DZ.
Predsednik NSi Andrej Bajuk je izpostavil, da "smo v preteklosti dokazali, da znamo v ključnih zgodovinskih trenutkih stopiti skupaj in izpeljati zadeve". Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Slovenija s podporo vseh uspešno tudi predsedovala EU. "Slovenija pri izpolnjevanju tako pomembne naloge, kot je predsedovanje EU, potrebuje enotnost," je prepričan predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je sporazum označil kot "maturo" za Slovenijo. Ob tem je izrazil obžalovanje, da k sporazumu niso pristopile vse stranke.
Kacin: Sporazum je prazen
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Jelko Kacin je v odzivu na podpis sporazum o sodelovanju za uspešno predsedovanje EU, ki ga je parlamentarnim akterjem predlagal premier Janez Janša, dejal, da "je sporazum prazen in v mnogih točkah zavajajoč". LDS, ki skupaj s Slovensko nacionalno stranko (SNS) sporazuma ni podpisala, meni, da je najboljši prispevek strank k predsedovanju EU skozi nemoteno delovanje parlamentarne demokracije.
"Najboljši prispevek strank k predsedovanju EU je skozi nemoteno delovanje slovenske parlamentarne demokracije ter učinkovit opozicijski nadzor nad delom vlade, da ji pri predsedovanju ne bi spodrsnilo," je dejal predsednik LDS in poudaril, da je parlamentarni nadzor nad vladami držav članic ter institucijami unije edino orodje, ki ga imajo evropske demokratične sile v prizadevanjih za razvoj in poglabljanje EU.
Kacin je spregovoril tudi o dvoličnosti sporazuma, ki po eni strani govori o sodelovanju, po drugi strani pa opozicijo odriva na stran. Izpostavil je dejstvo, da je kolegij predsednika DZ iz programa slovenskega predsedovanja EU izločil srečanje predsednikov odborov za obrambo nacionalnih parlamentov držav članic EU in kandidatk, kar se je zgodilo prvič v zadnjih 12 letih. Odboru za obrambo DZ sicer predseduje poslanec LDS Anton Anderlič.
Vladne stranke so predlagani sporazum podpirale od začetka. Opozicija pa je menila, da bi se opozicijske stranke v skladu s sporazumom pred in med predsedovanjem EU odpovedale vlogi nadzornika v politiki in zlasti v državnem zboru. V kabinetu predsednika vlade so očitke opozicije zavrnili in poudarili, da v sporazumu "ni nikakršnega govora o kakršnem koli omejevanju opozicije".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.