Mandatno-volilna komisija je prejela šest predlogov kandidatov poslanskih skupin za nadzornike Slovenskega državnega holdinga. PS predlaga Andreja Cetinskega, NSi Jovana Lukovca, DL Mirka Mušiča, DeSUS Andreja Polenca, SLS Marka Smoleta in SDS Aleša Štrancarja.
Cetinski je kot poslovni svetovalec že desetletja dejaven v gospodarstvu, med drugim v podjetjih, kot sta Sava in Elektronček. Lukovac je finančni strokovnjak, nekdanji direktor Agencije za trg vrednostnih papirjev in nekdanji predsednik uprave borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik, trenutno pa je tudi nadzornik Zavarovalnice Triglav.
Mušič je svetovalec, podjetnik in menedžer. Je lastnik družbe za svetovanje poslovodstvom Venture Consulting. Je tudi neizvršni direktor v upravnem odboru IT-družbe Halcom in predsednik upravnega odbora ter večinski lastnik družbe Kalček.
Polenec je bil dolgoletni prvi mož kranjskega Iskratela in tudi eden njegovih večjih lastnikov, prej pa je bil dolgo na vodilnih delovnih mestih v družbi Iskra Commerce.
Smole je regionalni direktor Svetovne konzularne federacije predsednik slovenskega konzularnega zbora ter častni konzul Sejšelov v Sloveniji. Je tudi ustanovitelj in član uprave investicijske družbe AC Investment.
Štrancar pa je javnosti najbolj znan kot uspešen in prodoren podjetnik. Je lastnik in direktor primorskega visokotehnološkega podjetja BIA Separations. Je tudi prejemnik nagrade podjetnik leta za 2005.
Slovenski državni holding bo imel v skladu z zakonom devet nadzornikov, od katerih enega predlaga komisija DZ za nadzor javnih financ, v kateri ima večino opozicija. Od preostalih članov štiri predlaga vlada, od tega enega na predlog Ekonomsko-socialnega sveta, in štiri poslanske skupine. DZ bo glasoval o vsakem kandidatu posebej, imenoval pa jih bo z absolutno večino.
Rok za vložitev predlogov za nadzornike holdinga se izteče 28. januarja, mandatno-volilna komisija DZ pa je pred časom sklenila, da bi morale poslanske skupine kandidate za nadzornike predlagati do minulega petka.
Šušteršič ne pričakuje ustavitve zakona
V Bruslju se je na izvrševanje zakona o holdingu odzval minister za finance Janez Šušteršič. Prepričan je, da ustavno sodišče ne bo zadržalo izvrševanja tega zakona, saj je tudi pri odločitvi o referendumu o tem vprašanju poudarilo njegovo nujnost. Pobudo so na ustavno sodišče posredovali Združenje sveta delavcev in še dva pobudnika.
Prepričani so, da zakon ne omogoča sodelovanja delavcev pri upravljanju. Zahtevajo tudi zadržanje izvajanja zakona v delu, ki ureja imenovanje nadzornikov holdinga. Ustavno sodišče se mora najprej opredeliti do tega, ali bo zadevo obravnavalo. Tudi če jo bo, pa po prepričanju ministra ne bo zadržalo izvajanja zakona.
"Mi bomo razložili, da se nam ne zdi potrebno, da bi v samem holdingu bilo zastopanje delavcev ... Tistih 50 ali 100 ljudi, ki bodo v holdingu zaposlenih. Vse družbe, katerih lastnik je oziroma bo holding in ki izpolnjujejo pogoje po zakonu, tam pa bodo seveda delavci še naprej zastopani," je pojasnil.
"Jaz tukaj ne vidim nobene protiustavnosti, in to bomo seveda tudi poskušali razložiti. Ustavno sodišče pa bo presodilo, kdo ima prav," je sklenil minister.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.