Najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar z ekipo v teh dneh pripravlja osnutek koalicijske pogodbe, ki naj bi ga strankam, s katerimi se pogovarja o oblikovanju nove koalicije, posredoval še danes. To bo tudi osnova za torkovo nadaljevanje koalicijskih usklajevanj, medtem pa naj bi bile nekatere stranke še v precepu, ali vstopiti v koalicijo ali ne.
Cerar se je s predstavniki DeSUS, SD, ZaAB, NSi in ZL na prvih, bolj informativnih pogovorih, sestal že minuli teden. Usklajevanja se bodo nadaljevala v torek, do konca tedna oziroma petkove ustanovne seje DZ pa naj bi bili znani vsaj obrisi nove vladne koalicije.
Predsedujoči SD Dejan Židan je danes medijem pojasnil, da je njihova stranka Cerarju že posredovala svoje gradivo, pričakuje pa, da jim bodo iz SMC svoje gradivo poslali do konca dneva. Po njegovih besedah se bo iz tega tudi videlo, v katero smer se SMC nagiba, kar bo osnova za nadaljevanje koalicijskih pogajanj.
Ta naj bi po nekaterih neuradnih informacijah v nadaljevanju tekla bolj po področjih, stranke, ki bi vstopile v koalicijo, pa bodo verjetno tudi zaradi različnih programskih izhodišč skušale bolj ali manj doreči nekaj ključnih projektov in se bodo skušale izogniti temam, ki bi jih razdvajale.
Židan je danes ponovil tudi, da bo SD konstruktivna tako v primeru, če bo v koaliciji, kot tudi, če bo v opoziciji. Po nekaterih informacijah naj bi bili v SD v dilemi, kaj storiti.
Glede vstopa v vlado so, kot je nedavno dejal njihov vidni član in evropski poslanec Lojze Peterle, razpeti tudi v NSi. Vodstvu NSi je danes poslal odprto pismo tudi nekdanji član bivše SKD Ervin Anton Schwarzbartl, v katerem po poročanju Reporterja navaja, da je "morda še čas, da NSi izstopi iz pogajanj za sestavo vlade". S tem bo stranka po njegovi oceni Evropi sporočila, "kakšno oblast v resnici imamo, in da v Sloveniji še vedno obstaja možnost zrušitve totalitarne kontinuitete na naslednjih volitvah".
A je po drugi strani predsednica stranke Ljudmila Novak v soboto dejala, da jo kličejo gospodarstveniki in podjetniki ter spodbujajo, naj vstopijo v vlado in skušajo uresničiti svoj program, ki da je "edini pravi za spodbujanje gospodarstva". Tako še vedno obstaja verjetnost, da bosta v novi vladi tako SD kot NSi. Za DeSUS je medtem že skoraj zagotovo, da bo v koalicijo vstopila, po drugi strani pa se ZL v njej ne vidi.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.