Vse koroške deželnozborske stranke, vključno s Haiderjevim Zavezništvo za prihodnost Avstrije, so ostro obsodile proti slovenski manjšini uperjeno SMS sporočilo, ki kroži na avstrijskem Koroškem.
Vodja Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) na Koroškem Manfred Stromberger je ostro obsodil kampanjo proti slovenski narodni skupnosti in zahteval pojasnitev. "Odgovorne je treba najti in jih poklicati na odgovornost," je menil Stromberger v izjavi za javnost. Obenem je zavrnil kakršnokoli soodgovornost BZÖ. Občinski svetnik BZÖ, ki je poslal omenjeno sporočilo nekemu koroškemu Slovencu, naj bi to storil le "za informacijo" in naj bi s prejemnikom sporočila o tem tudi govoril.
Državnozborska poslanka socialdemokratske stranke (SPÖ) Melitta Trunk je akcijo s SMS sporočili ocenila kot "posledico zaostrovanja v zvezi s krajevnimi tablami". Kdor seje neslogo in nemir, naj bi tudi prevzel posledice, je menila Trunkova v izjavi za javnost. Hkrati je pozvala koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja in avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla, naj končata "dvojno igro" glede dvojezičnih krajevnih napisov.

Vodja ljudske stranke (ÖVP) na avstrijskem Koroškem Josef Martinz je v odzivu na akcijo s SMS sporočili dejal, da mu je "zaprlo sapo". Tovrstni incidenti po njegovem potrjujejo, fda je nujno treba najti konsenzualno rešitev problema. "To so nevarni začetki, pri katerih človeka zmrazi," je še menil Martinz.
Po besedah vodje koroških Zelenih Rolfa Holuba "stalno podžiganje v manjšinski problematiki žal kaže posledice, kar me zelo žalosti". Po Holubovi oceni "se začenja z nasiljem v besedah, vprašanje pa je, kje se konča". Kot je vodja koroških Zelenih še opozoril, besede v SMS sporočilu razkrivajo miselnost, pri kateri gre za "uničenje in iztrebljenje", kar je neznosno.
Dunajski strokovnjak za kazensko pravo Frank Höpfel je protislovensko SMS sporočilo ocenil kot "moderno obliko hujskanja". Četudi bi kdo v tem videl pustno šalo, "ima to seveda značilnost hujskanja", ki se po avstrijskih zakonih kaznuje z zaporno kaznijo do dveh let. Hoepfel je še pojasnil, da bi bilo pošiljanje tega sporočila mogoče kaznovati tudi po zakonu o telekomunikacijah, in sicer z upravno kaznijo do 4000 evrov.
NSKS odločno zavrača referendum
Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), ena izmed krovnih organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, je v današnji izjavi za javnost odločno zavrnil predlog deželnega glavarja o referendumu glede dvojezičnih napisov.
Demokracija družbe se meri tudi po tem, kako ravna družba s svojimi manjšinami. Že zato je treba odklanjati referendum, kot ga zahteva deželni glavar Haider glede dvojezičnih napisov. V državi, ki spoštuje manjšinske pravice, ni mogoče glasovati o teh pravicah, je v izjavi za javnost poudaril NSKS in ocenil, da je mnenje, da bi morali glasovati o uresničitvi neke razsodbe ustavnega sodišča, "pravnopolitična nezaslišanost".
Poleg tega NSKS opozarja, da referendum, ki ga Haider načrtuje glede dvojezičnih napisov, pravno sploh ni mogoč, saj v 1. členu koroškega zakona o ljudskih povpraševanjih piše: "Da se izve za voljo deželnih prebivalcev glede nadvse pomembnih zadev v okviru lastnega področja dejavnosti dežele, lahko deželna vlada z uredbo odredi referendum." Manjšinska vprašanja, in s tem tudi vprašanje dvojezičnih napisov, pa nikakor niso predmet "lastnega področja dejavnosti dežele", temveč brez najmanjšega dvoma zvezna zadeva.
NSKS zato predvideva, da bosta deželna volilna oblast in ustavni oddelek deželne vlade Haiderju to pojasnila, v nasprotnem primeru pa NSKS poziva avstrijsko notranje ministrstvo, da prepove izvedbo takega referenduma.