Slovenija

Stranke o vatikanskem sporazumu

Ljubljana, 07. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Parlamentarne stranke so se različno odzvale na odločitev vlade, ki je v četrtek sprejela besedilo sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih. LDS in SLS+SKD sta sprejetje sporazuma pozdravili, ZLSD pa opozarja, da v sporazumu niso uveljavljene niti zahteve vlade.

Matevž Krivic
Matevž Krivic FOTO: Dare Čekeliš

LDS je pozdravila sprejetje vatikanskega sporazuma na vladi, saj to predstavlja sklenitev dolgoletnih pogajanj, in bo v parlamentu glasovala za njegovo sprejetje. Kot je povedal generalni sekretar LDS Bogdan Biščak, sporazum zgolj ugotavlja pravno stanje, ki na tem področju v Sloveniji že velja, in je s tega vidika tudi povsem sprejemljiv. V njem je zdaj po mnenju LDS nedvoumno razčiščeno razmerje med kanonskim in slovenskim pravom v prid slednjega. Ker je bila to ključna pripomba na sporazum, je LDS prepričana, da bo sporazum brez težav šel skozi celoten postopek, tako prek ustavnega sodišča kot skozi parlament, je poudaril Biščak.

Janko Kušar
Janko Kušar FOTO: Dare Čekeliš

ZLSD je le deloma uspela s svojimi zahtevami po jasnosti besedila sporazuma, zato ga njeni ministri na vladni seji niso podprli, je na novinarski konferenci poslanske skupine ZLSD pojasnil njen vodja Miran Potrč. Po njegovih besedah bi samo nadaljevanje pogajanj lahko zagotovilo potreben vsebinski pogovor. Kot je še dejal, v sporazumu niso uveljavljene niti zahteve vlade, še manj pa ZLSD, zato vsi bistveni problemi ostajajo.

Alenka Paulin
Alenka Paulin FOTO: Dare Čekeliš

Pooblaščeni pogajalec ZLSD Matevž Krivic se boji, "da bi s triki vlade, ki bo sporazum predložila ustavnemu sodišču, prišlo do tega, da ustavno sodišče ne bi moglo odločati o bistvenih ustavno-pravnih vprašanjih sporazuma". V tem primeru bo po njegovih besedah odločal naknadni referendum. Krivic je še poudaril, da je od štirih popravkov, ki jih je zahtevala vlada, ostala le pri enem. Vsebinsko sicer zaradi tajnosti sporazuma Potrč in Krivic nista hotela govoriti.

SLS+SKD je v sporočilu za javnost pozdravila odločitev vlade in poudarila, da se je ves čas intenzivno zavzemala za čimprejšnjo ureditev odnosov s Svetim sedežem in s tem z rimskokatoliško cerkvijo. Sporazum, s katerim se v obliki dvostranske pogodbe ugotavlja stanje v odnosih med državama, je po mnenju stranke dobro izhodišče za urejanje odprtih vprašanj med Slovenijo in rimskokatoliško cerkvijo. Kot je stranka še zapisala v sporočilu za javnost, je prepričana, da bo Slovenija s podpisom sporazuma in njegovo ratifikacijo v DZ "storila pomemben korak k utrjevanju zunanjepolitične podobe Slovenije in njene vloge v procesu krepitve sodelovanja med narodi in državami". Stranka je še poudarila, da je Sveti sedež vseskozi naklonjen Sloveniji in je v času slovenskega osamosvajanja odigral pomembno vlogo.

DeSUS meni, da bi bilo potrebno glede sporazuma opraviti še en krog koalicijskih usklajevanj, saj ima na vsebino sporazuma pomisleke, in sicer podobne kot ZLSD. Stranka je namreč zaskrbljena, da se sporazuma ne bi v praksi poskušalo drugače uveljavljati, in bi raje videla, da se o tem pomembnem sporazumu koalicija prej temeljito pogovori. Predsednik DeSUS Janko Kušar je povedal, da je nov krog pogajanj včeraj tik pred zasedanjem vlade predlagal premieru Janezu Drnovšku.

SMS vsebine sporazuma ne želi komentirati, dokler z njega ne bo umaknjena oznaka strogo zaupno, glavni tajnik stranke Jože Vozel pa je v ponovil načelno stališče stranke, da enačenje pravnega in ustavnega reda RS in kanonskega prava ni na mestu.

SDS veseli, da je prišlo do uskladitve stališč med stranema, vendar pa sporazuma ne more komentirati, saj ne pozna njegovega besedila. Kot je povedala tiskovna predstavnica SDS Alenka Paulin, bo stranka podrobnejšo oceno izdelala, ko bo preučila njegovo besedilo, ki je sedaj še tajno. Tako tudi ni mogla napovedati, kako bo SDS glasovala v DZ. "Če sta obe strani izrazili zadovoljstvo, smo tudi mi zadovoljni," je poudarila Paulinova.

SNS je nad potrditvijo besedila sporazuma na vladi "zgrožena" in bo nasprotovala vsakršnemu sprejetju sporazuma, ki predstavlja izdajo slovenskih nacionalnih in državnih interesov, izgubo slovenske zemlje in vzpostavitev rimskokatoliške cerkve kot državne religije. Stranko posebej moti, ker sporazum še vedno nosi oznako strogo zaupno in ni dostopen javnosti. Prepričana je, da je besedilo vatikanskega sporazuma sporno in v marsičem v nasprotju z državnimi in nacionalnimi interesi. Za podkrepitev tega je navedla nekaj podrobnosti iz sporazuma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta