Damijan je v pogovoru za Mladino pred nekaj dnevi zatrdil, da imajo v Koaliciji ustavnega loka (KUL), kot je zdaj videti, dovolj poslancev za zamenjavo aktualne koalicije. Pri tem ni razkril, kdo konkretno je vsaj sedmerica poslancev iz Janševe koalicije, ki bi se pridružila 39 poslancem opozicije.
Ob tem sta ponudbo za sodelovanje že zavrnili koalicijski SMC in NSi. Neznanka je sicer še DeSUS, ki se bo izrekla po volilnem kongresu, ki se bo končal 5. decembra. Tomaž Gantar, ki do kongresa zastopa DeSUS, je v izjavi v DZ izpostavil, da ne vidi "posebnega razloga, da se zdaj v tem kontekstu izpostavlja DeSUS". Povedal je, da je to vprašanje še odprto in da o njem še niso razpravljali.
Kateri poslanci bi torej lahko Damijanu že zagotovili dovolj glasov za konstruktivno nezaupnico? Odgovora na to vprašanje v strankah KUL niso podali.
"Z Damijanom smo uskladili program, zdaj pa preštevamo glasove," je v današnji izjavi dejal Luka Mesec, ki ni želel komentirati Damijanovih izjav, da že imajo dovolj glasov. Napovedal pa je, da bodo nezaupnico s poslanskimi podpisi vložili v kratkem. O tem, ali jo bodo vložili z dovolj podpisi, se še pogovarjajo.
"Če je tako daleč z uskladitvijo in ima te glasove, sem tega vesel. Ne morem pa tega komentirati, kajti če bomo delali vsak po svoje, ne bomo prišli daleč," je dodal Marjan Šarec, ki odgovornost za iskanje glasov prepušča Damijanu. Hkrati pa dodaja, da je manjkajočih glasov sedem in da ne more "z gotovostjo trditi, kje smo".
Vodja poslancev SD Matjaž Han je povedal, da so šli iskreno v ta projekt in da se vsebinsko dnevno kaže, da so poenoteni. "Kar se tiče glasovanj in konstruktivne nezaupnice, pa je seveda pomembna politična matematika," je ob tem poudaril in dodal, da je vse, kar lahko reče in ve, to, da imajo v SD 12 glasov.
Vodja poslancev SAB Maša Kociper je spomnila, da so tvorno sodelovali pri oblikovanju prioritet KUL. Če pa ima potencialni mandatar dovolj poslanskih glasov, od njega pričakujejo, da jih čim prej razkrije, da gredo čim prej na glasovanje o konstruktivni nezaupnici. V SAB so se sicer ves čas zavzemali za to, da bi z vsebino pritegnili celotne stranke, ne le posameznih poslancev, saj si želijo, da bi bila nova koalicija, če do nje pride, čim bolj čvrsta. Naklonjeni so tudi pogovoru z NSi. A odgovori strank so znani, je dodala.
Janša: Če imate 46 glasov, postavite svojo vlado
Da ne bodo rušili Janševe vlade oz. da ne bodo prispevali svojih treh poslanskih glasov za novo vlado, je v izjavi zatrdil tudi prvak SNS Zmago Jelinčič. Po njegovem mnenju sestava nove koalicije ne pije vode.
Premier Janez Janša se je trditev glede glasov za oblikovanje nove vlade dotaknil v odgovoru na poslansko vprašanje Mesca, ali namerava prevzeti odgovornost za – po njegovi oceni – slabo spopadanje z epidemijo. "Pravite, da imate 46 glasov, pravite tudi, da imate mandatarja, ki je predlagal, naj Slovenija izstopi iz evroobmočja. Imenujte ga, prevzemite krmilo, izstopite iz evroobmočja, iz EU v skladu z njegovim programom, pa bomo videli, kako se bo končalo na naslednjih volitvah. Ne pozivajte nas, naj odstopimo, če nas lahko zamenjate," je dejal Janša.
Ob Damijanova stališča iz časov dolžniške krize v evrskem območju se je obregnil tudi vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat. Tudi on je v izjavi v DZ pozval Damijana, naj "vendarle že vloži to težko pričakovano konstruktivno nezaupnico", če ima 46 glasov. Kot drugo možnost pa je opozicijo opomnil, da so še vedno odprta vrata in velja vabilo k sodelovanju z aktualno vlado, ki je stabilna.
Prvak SMC Zdravko Počivalšek pa je Damijanu po petkovem srečanju sporočil, da SMC ni na prodaj in da ni pričakovati njenega izstopa iz sedanje vlade.
KOMENTARJI (1279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.