Premier Borut Pahor je po sestanku s stavkovnim odborom v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) zatrdil, da nadzorni sveti v družbah v državni lasti niso več odgovorni vladi oziroma posameznim ministrom, ampak novoustanovljeni agenciji za upravljanje s kapitalskimi naložbami.
Nadzorni svet Teša bo moral zato račune glede četrtkove menjave prvega moža elektrarne Uroša Rotnika položiti agenciji, če bo ta tako želela. Če se je menjava res izvedla mimo vedenja agencije, bo to morala povedati agencija sama.
Pahor je tako predstavil zgolj svoj osebni občutek, in sicer bi bilo po njegovi oceni postopke pri tako občutljivem vprašanju treba voditi premišljeno. Sam je opozarjal, da bi hitenje z odločitvami porušilo zaupanje, kar se je sedaj zgodilo. Kot pravi premier, je treba zato to zaupanje obnoviti, a to je naloga agencije.
Z ustanovitvijo agencije se je po Pahorjevih trditvah strankam in politiki pri kadrovanju v podjetjih v državni lasti vzelo tisto, s čimer so se vse obdobje tranzicije igrale v peskovniku. Huda kri glede Rotnikove menjave je zato po njegovi oceni izraz starih navad v slovenski politiki, ko je bilo državno premoženje predmet strankarskega plenjenja, njihovih interesov in hotenj.
Nova paradigma na čelu z agencijo je po Pahorjevem prepričanju izjemno pomemben korak pri korporativnem upravljanju v državnih družbah, ki je doživel pohvale tudi znotraj Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj.
Radičeva: Teš 6 bo, a ga je treba še preučiti
Izvedba projekta gradnje Teš 6 ni pod vprašajem, ga je pa treba "resno premisliti" ter znova pregledati finančno konstrukcijo in pospešiti pridobivanje vseh dovoljenj, pravi ministrica za gospodarstvo Darja Radić. Menjava Rotnika je po njenem mnenju upravičena, saj projekta ni vodil učinkovito, dodaja. Po njenih besedah investicije v Teš 6 ni vodil transparentno in učinkovito, saj da je s projektom začel, ne da bi bila finančna konstrukcija zaprta in ne da bi pridobil vsa potrebna gradbena dovoljenja in okoljevarstveno dovoljenje, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala Radićeva. Prepričana je, da je zato odločitev nadzornega sveta o njegovi zamenjavi utemeljena in je v interesu nadaljnje izvedbe projetka. Če pa je bil sam postopek izveden na pravilen način, pa bodo po njenih besedah presojali pravniki.
Reakcije na Rotnikovo zamenjavo so "nedopusten pritisk politike na strokovno upravljanje Teša", pravi Radićeva. "Glede na informacije v medijih in informacije, ki jih je podalo poslovodstvo HSE, lahko z gotovostjo trdim, da tovrstno ravnanje Rotnika ogroža izvedbo projekta Teš 6, da ravnanje sindikatov ogroža socialno varnost delavcev in da aktivnosti lobijev, ki tako branijo Rotnika, predstavljajo nedopusten pritisk politike na strokovno upravljanje Teša in tudi na ta način ogrožajo projekt Teš 6," je strnila Radićeva.
Dogajanje po menjavi Rotnika na čelu Teša po njenem mnenju kaže na "izredno hude posege v delovanje pravne države in v spoštovanje pravil korporacijskega upravljanja". Ravnanje sindikata v družbi, ki je zaradi Rotnikove menjave v petek že izvedel dveurno opozorilno stavko in v končni fazi grozi z ustavitvijo proizvodnje v Tešu ter na delovno mesto ne spusti novega direktorja Simona Tota, "ogroža socialno varnost delavcev" in je "slaba manipulacija z delavci", meni ministrica.
Interpelacije se ne boji
Zanikala je tudi, da Tot ni prepovedal izplačila plač, temveč jih po njenih besedah ni mogel izplačati, ker ga niso spustili na delovno mesto; dal je namreč navodilo, da se transakcij ne izvaja, dokler ne prevzame poslov, je pojasnila. Vprašljiva se ji zdi tudi podpora sindikata Rotniku, kar jo spominja na ravnanje sindikata v Vegradu, ki naj bi ščitill nekdanjo direktorico Hildo Tovšak. Zato je kot državljanka sindikat pozvala, naj se pogovori s poslovodstvom HSE in Totom ter prekliče stavko.
Groženj, da bo zaradi menjav nadzornega sveta HSE in Rotnika interpelirana, pa se ne boji. Po njenih besedah so prejšnji nadzorniki kršili zakon, ko so od nekdanjega vodje HSE Boruta Meha zahtevali, da v informaciji za vlado glede Teš 6 (ki da je kazala na določene nepravilnosti) prilagodi podatke.
Rotnik: Ta teden ključen za projek Teš 6
Odstavljeni Rotnik pa je v oddaji Svet povedal, da je predsednik stranke Zares Gregor Golobič v oddaji TV Klub v nedeljo lagal oziroma se sprenevedal, ko je trdil, da podjetje Ultra, katere delni lastnik je bil tudi Golobič, ne sodeluje s Termoelektrarno Šoštanj. Pojasnil je, da je Ultra že v 90. letih poslovala s Tešem in kot dodaja vse do lani. Pri tem je dodal, da je Ultra korektno opravila svoj posel.
Rotnik povezave med projektom Teš 6 in Golobičem ne vidi, moti pa ga, da je ta projekt blatil, da je netransparenten in negospodaren. Odstavljeni direktor trdi, da je za vodenje projekta imenoval posebnega vodjo in da za njim stoji tudi 40 strokovnjakov termoelektrarne. Prepričan je, da gre za zelo dober projekt.
Na vprašanje, zakaj je bil odstavljen prav zdaj, saj je namreč direktor elektrarne že od leta 2001, pa je odgovoril, da se zgodba vleče že deset let. Izpostavil je, da bi morali v tem tednu podpisati pogodbe, ki bi omogočale evropske kredite. S tem dejanjem je bil po besedah Rotnika močno upočasnjen finančni potek projekta, zaradi česar je ta pod vse večjim vprašajem.
Rotnik tudi opozarja, da so roki za pridobivanje evropskih sredstev kratki. "Če se do konca tega tedna celotna situacija ne razvije v prid projekta, potem projekta ne bo," je dodal.
Sindikat zadovoljen z zagotovilom, da Teš 6 bo
Predsednik sindikata v Tešu Branko Sevčnikar je medtem zatrdil, da je Pahorjevo zagotovilo, da gre projekt šestega bloka Teša naprej, zelo dobra informacija. Glede usode stavke, ki naj bi se začela v sredo, bo sicer odločal torkov zbor delavcev, Sevčnikar pa je zatrdil, da v Tešu uživajo tudi podporo v energetskem sektorju.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.