V državnem zboru so potekala pogajanja o čistopisu koalicijske pogodbe, ki so jo pripravili v Pozitivni Sloveniji. Že dopoldne so se sestali pogajalci vseh štirih strank, nato pa še predsedniki strank.
Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je po pogovorih povedal, da so z vodji pogajalskih skupin SD, Liste Virant in DeSUS parafirali besedilo osnutka koalicijske pogodbe. Kljub temu nekatera vprašanja ostajajo odprta, tako da je podpora besedilu odvisna od organov posameznih strank.
V programskem delu sicer ni ostalo nič odprtega, so pa vprašanja, ki jih bodo pogajalci morali predstaviti organom stranke, ti pa bi jih morali sprejeti. "Ni pa rečeno, da bo vsak izvršni organ stranke to sprejel, ker so bili tu določeni kompromisi," je še dejal.
Danes so prišli tudi do števila ministrstev, ki bi jih bilo po novem 12, in sicer bi na predlog več strank znova razdelili ministrstvo za zdravje ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Janković je potrdil, da tudi že ima ministrske kandidate, a imen ni razkril.
'Kjer se je dalo, smo sklenili kompromis'
"Tam, kjer se je dalo, smo sklenili kakšen kompromis, tam, kjer se ni dalo, pa smo evidentirali vprašanja, ki so neusklajena," je pojasnil vodja pogajalcev Liste Virant Janez Šušteršič.
Zdaj je na predstavnikih pogajalskih skupin, da vsebino pogovorov predstavijo organom stranke, ki bodo o koaliciji odločali. "Ti organi strank bodo ocenili, ali je takšno besedilo koalicijske pogodbe sprejemljivo, pa tudi sicer glede možnosti sodelovanja v vladi, in bodo sprejeli odločitev," je dejal. Svet Liste Virant naj bi o tem sicer odločal v ponedeljek.
Kaj je ostalo neusklajeno med morebitnimi koalicijskimi partnerji, Šušteršič ni pojasnil, saj bo to najprej predstavil organom stranke. Gre pa za 10 ali 20 odstotkov besedila, je dejal. O vsebini morebitne koalicijske pogodbe je izvedel dovolj, da se bodo o njej lahko odločali, vendar pa namerava svoje mnenje prav tako najprej predstaviti stranki. Po njegovih besedah morebitna nedeljska dodatna usklajevanja niso predvidena.
Patrick Vlačič, ki je na pogajanjih nadomeščal Boruta Pahorja v imenu SD, je povedal le, da so se najprej sestale pogajalske skupine. Kasneje so čez besedilo osnutka pogodbe šli še vodje pogajalcev in s temi besedili bodo sedaj šli pred organe stranke, je dejal.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa po sestanku ni dajal izjav. Prav tako ni želel razkriti, ali se bo udeležil sestanka z Janezom Janšo.
Žerjavu razbili steklo na avtomobilu
Prav po končanih pogajanjih z Jankovićem so se namreč v neki gostilni pri Lukovici sestali še predstavniki SDS, Liste Virant, SLS in NSi.
Med njihovim sestankovanjem se je zgodil neljubi incident, saj so neznanci razbili steklo na avtu znamke BMW Radovana Žerjava, s katerim se je na sestanek sicer pripeljal tudi Janša. Kot je za Zurnal24 opisal očividec, se je do avtomobila pripeljala skupina fantov. Eden je skočil z zadnjega sedeža in z močnim predmetom udaril po steklu, nakar so se odpeljali. Žerjav naj bi si le molče ogledal škodo, potem pa preparkiral avtomobil in se vrnil na sestanek.
Nekaj fotografij s kraja dogodka si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji.
Na kraj dogodka je prišla policija. Po pogovoru z Žerjavom so ugotovili, da so neznanci iz avta ukradli denarnico. Žerjav je ob tem povedal, da je "razočaran, če gre za politično motivirano dejanje", dogodek pa obžaluje tudi v primeru, da gre za vandalizem.
Udeleženci po končanem sestanku izjav o vsebini pogovorov niso dajali, povedali so le, da na njem ni bilo Erjavca in da se nameravajo do srede še sestati.
KOMENTARJI (2569)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.