Tina Bregant, ki je na današnjem kongresu prevzela vajeti SLS, vodenje stranke z dolgoletno tradicijo prevzema kot 12. po vrsti, a kot prva ženska na tem mestu. Trenutno ime je stranka sicer dobila leta 1992, ko se je preimenovala iz Slovenske kmečke zveze - Ljudske stranke.

V nagovoru članstvu SLS, zbranem na kongresu v Slovenski Bistrici, je spomnila, da so na mestu pred njo stali mnogi, ki so za stranko storili ogromno. Ob pregledu zgodovine stranke je ocenila, da ta kaže, da ima SLS sposobnost aktivirati se v težkih časih. "Člani SLS imamo v resnici zgodovinsko odgovornost, a tudi odgovornost do sebe, svojih otrok in svojih vnukov, da kot temeljna sila, ki je pomagala, da smo Slovenci prišli do svoje države, ponovno vstanemo in pokažemo, kaj zmoremo, ne jaz kot posameznica, četudi kot predsednica, pač pa mi skupaj," je dejala.
Bregantova je prepričana, da SLS zmore stopiti skupaj in na volitvah glas SLS ponesti v parlament. "Spadam k vam, če ste me pripravljeni sprejeti in podpreti," je dejala delegatom in v desetih točkah strnila ključne programske poudarke. Med drugim je izpostavila odgovorno in pravično urejeno državo s posluhom za šibkejše in ranljive, vsem dostopno zdravstvo in šolstvo, davčni sistem, ki spodbuja delo, podjetnost in inovacije z minimalnim birokratskim bremenom, priložnosti za mlade, dostojanstvo za starejše, perspektivo za mlade kmete.
"Skupaj zmoremo veliko. Če citiram Ivana Omana - mi gremo na volitve zato, da zmagamo. Zmagajmo skupaj," je sklenila nagovor članstvu.
Prva velika naloga: parlamentarne volitve
Po zaključenem kongresu je nova predsednica stranke v izjavi za medije ocenila, da se je stranka po začetnih pretresih konsolidirala, zbrala sile, zdaj pa bodo lahko nadaljevali "uspešno pot v prihodnost". Prva velika naloga Bregantove bo stranko popeljati na parlamentarne volitve. Verjame v razvojno koalicijo sorodnih strank, a pred tem se mora stranka trdno postaviti na svoje noge, nato se bodo lahko pogovarjali naprej, je dejala.
Med tremi cilji za stranko je izpostavila poenotenje, ki so ga po njenem prepričanju danes že dosegli, sklic seje organov stranke, na kateri bodo začeli delo, in krepitev terena.
Nekdanja državna sekretarka, kandidatka za županjo
Zdravnica in aktualna ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant ni povsem novinka na političnem parketu. Širši javnosti je postala znana predvsem kot državna sekretarka na ministrstvu za zdravje v tretji vladi prvaka SDS Janeza Janše. Na zadnjih državnozborskih volitvah je nastopila na listi Povežimo Slovenijo, ob podpori SLS pa tudi na zadnjih lokalnih volitvah v Ljubljani, kjer je kandidirala tudi za županjo.
Predlog za prekinitev kongresa
Dosedanji predsednik Marko Balažic je medtem pred glasovanjem svojo kandidaturo umaknil. Ob tem je pozdravil, da bo po 11 predsednikih zdaj z ženskim vodstvom "zavel nov veter v stranki". Že pred tem se je v pozdravnem nagovoru kongresu zahvalil vsem zbranim, ki so pripravljeni "zastaviti svoje ime v dobro SLS". Priznal je sicer, da je bilo v zadnjih mesecih ogromno obkladanja, kdo je komu podrejen, kdo ugrablja, a takšne politike stranka ne potrebuje, je poudaril. "Ne potrebujemo več obračunavanja preteklosti, poniževanja. To je pripeljalo z 29 poslancev na nič. Danes SLS in tudi Slovenija potrebuje nekaj drugega, zato danes pozdravljam vsakega, ki verjame, da se da voditi drugače," je dejal in pozval k poenotenju v stranki.

Prav nasprotno pa je že na samem začetku kongres zaznamoval postopkovni zaplet. Kandidatka za predsednico stranke Nina Strah je namreč podala predlog, da delegati glasujejo o sklepu za prekinitev kongresa, dokler izvršilni odbor delegatom ne zagotovi dodatnega gradiva s podatki o članstvu in delovanju občinskih odborov. Kot je pojasnila, je tak predlog podala zaradi špekulacij o ustanovitvi fiktivnih odborov stranke, obenem pa po njenih besedah preseneča tudi, da ima volilno pravico kar 11 ljubljanskih odborov.
Po burni razpravi med podporniki in nasprotniki takšnega sklepa so naposled delegati z glasovanjem odločili, da kongres danes vendarle izpeljejo. Predlagateljica sklepa je tak sklep razumela kot potrditev, da je "kongres prirejen v korist tistih, ki SLS obvladujejo preko izvršilnega odbora" in je od kandidature za vodenje stranke odstopila.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.