NSi, ki se je danes zbrala na posvetu na Otočcu, je pri pregledu svojih rezultatov kot vladna stranka ugotovila, da je njihov program prišel v koalicijsko pogodbo in da so dosegli nekatere pomembne spremembe glede družinske politike ter racionalizacije na področju obrambe.
Kot je po posvetu NSi povedala njena predsednica Ljudmila Novak, so z doseženim v okviru vlade Janeza Janše zadovoljni, po skorajšnjem odhodu v opozicijo pa bo stranka še naprej delovala povezovalno, konstruktivno in v dobro države.
Če bo nova vlada dobro delala, jo bodo v NSi pri projektih v dobro Slovenije podprli, sicer pa v stranki na vsako silo ne zahtevajo predčasnih volitev. Te bodo potrebne le, če nova vlada ne bo imela učinkovitih rešitev in dobrih rezultatov ter če notranje ne bo dobro delovala, je ocenila Novakova.
NSi bo kot konstruktivna opozicijska stranka do vlade kritična, hkrati pa je njena predsednica opozorila, da lahko njihova stranka v skupnih točkah sodeluje z vsakim, ne glede na njegov politični predznak.
Ker pa v NSi mislijo tudi na prihodnost, so v stranki v okviru priprav na morebitne predčasne volitve že ustanovili volilni štab in opravili določena posvetovanja.
Njihov kratkoročni cilj je na teh doseči desetino ali več glasov in v državnem zboru podvojiti število svojih poslancev, dolgoročni pa, da NSi sčasoma postane najmočnejša stranka desnice, kar je nekoč krščanska demokracija že bila, je še povedala Novakova.
Novakova meni, da je treba novi vladi dati priložnost
Ob robu posveta je Novakova opozorila na slabosti, ki so se pokazale pri sestavljanju vlade. Vlada, sestavljena iz predstavnikov strank z diametralno različnimi programi, se bo težko usklajevala, meni.
Nekatere stranke, ki sestavljajo novo vlado, imajo po njenem mnenju tudi notranje težave, velika napaka nove vlade pa naj bi bila, da bo predsednik SD Igor Lukšič ostal zunaj nje. Novakova namreč ocenjuje, da bo Lukšič – podobno kot je v zadnji Janševi vladi predsednik Državljanske liste Gregor Virant – tako ostal v določeni opoziciji proti svoji vladi, je pojasnila.
Opozorila je tudi na izbiro Uroša Čuferja za finančnega ministra. Nekdo, ki je toliko let delal v NLB, za reševanje problemov te banke po njeni oceni ni primeren. Težave NLB in z njo države bi v tem primeru reševal nekdo, ki je svoje delovne izkušnje dobival prav v tej bančni ustanovi, je poudarila. Predvsem pa Novakovo skrbi, da bi omenjeni kandidat podatke o nezavarovanih slabih posojilih pometel pod preprogo. Država in slovenski davkoplačevalci namreč zaslužijo, da se to vprašanje pojasni in da povzročitelji takega stanja odgovarjajo oz. izposojeni denar vrnejo, je dodala.
Novakova ni zadovoljna niti z izborom kandidatke za svojo naslednico. Predvsem zaradi njenega rodu ima pomisleke glede kandidatke Pozitivne Slovenije Tine Komel za ministrico brez resorja za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Kot meni, je naloga ministra za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ohranjati in krepiti njihovo narodno zavest ter pripadnost. Zato bi moral navedeni urad voditi nekdo, ki nosi slovenstvo v srcu in – ob vsemu spoštovanju do tega – ne nekdo, ki se opredeljuje za pripadnika italijanske narodne skupnosti, je opozorila.
Novakova pravi, da je treba vsakemu kandidatu dati priložnost in ga ne vnaprej ocenjevati za neuspešnega.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.