Dokument na 17 straneh, o katerem je najprej poročal N1, smo pridobili tudi v našem uredništvu. V njem 23 podpisnikov razlaga, zakaj so se odločili za izstop iz stranke Levica. In kaj je razlog?
Za ta korak so se odločili, ker v "malomeščanski liberalni stranki" ne vidijo več prihodnosti, motilo pa jih je tudi zatiranje notranjih kritik, spodbijanje notranjih demokratičnih procesov in utaja socialističnih izhodišč. Projekt Levice so označili za bankrotiran, alternativo pa vidijo izven okvirov "liberalne strankokracije, diktature kapitala, levo-desnih političnih pridig in neoliberalnih zapovedi bruseljske tehnokracije", po poročanju spletnega portala piše v dokumentu.
Vodstvu stranke očitajo tudi, da se zgolj razglaša za socialistično, dvomijo pa tudi v usmeritev stranke, ki naj bi bila demokratični socializem. Po njihovem mnenju je stranka bližje Socialnim demokratom kot temeljnim idealom Levice. To je po njihovem mnenju postalo še bolj očitno ob vstopu v vlado Roberta Goloba. Vodstvu stranke tudi očitajo, da ukrepi, ki jih zagovarjajo na državni ravni, in spremembe, ki jih dopuščajo, škodijo delavskemu razredu in vzdržujejo neoliberalni status quo.
"Stranka, ki se s protisocialnimi in protidelavskimi ukrepi bojuje na strani kapitala proti delavskemu razredu, ni socialistična stranka," so zapisali in vodstvo obtožili kolaboracije z interesi kapitala. Zaradi odločitev, ki jih je sprejela koalicija, je po njihovem mnenju uničen sen o tem, da je "znotraj liberalne malomeščanske strankokracije možno narediti karkoli dobrega". Konkretno omenjajo zvišanje minimalne plače, pokojninsko reformo, vprašanje študentskega dela, reševanje stanovanjskega vprašanja, usklajevanje socialnih transferjev, dolgotrajne oskrbe in centrov za socialno delo.
"Funkcionarji Levice so se raje odločili, da bodo ob uničevanju slovenskega zdravstva, militarizaciji družbe in drugih ekscesih te vlade raje molčali," so še zapisali.
Asta Vrečko: Levica je iz različnih odtenkov rdeče
"Takšen izstop je bil pričakovan in napovedan. Pričakujem tudi, da ne bo zadnji," je popoldan sporočila koordinatorica Levice Asta Vrečko. Kot je pojasnila, gre za skupino, ki je kritična do delovanja Levice v vladi, in osebe, ki so podpirale frakcijo Mihe Kordiša, njegovo kandidaturo za koordinatorja in prevzem stranke, ki ni bil uspešen. Vendar pa med podpisniki, ki zapuščajo Levico, Mihe Kordiša ni.
Vrečkova je ob tem dodala, da so različna mnenja v stranki dobrodošla in nekaj povsem normalnega znotraj vsake organizacije. "A zaveza članov stranke znotraj stranke nima rušilnega in škodljivega delovanja za organizacijo," je dejala. Sam izstop pa po njenem kaže, da svojega političnega delovanja te osebe niso videle več znotraj stranke Levica, kar da je sicer povsem legitimno. Dejstvo, da so izstopna pisma in način napisanega, ki tudi faktično ne drži, prišli do medijev istočasno kot na stranko, pa da kaže, da želijo stranki škodovati, je poudarila.
"Levica je iz različnih odtenkov rdeče. Če niso želeli sprejeti politike stranke, potem je verjetno razumljiva odločitev, da odidejo in poskušajo samostojno uresničiti svoje politično udejstvovanje drugje. Verjamem pa tudi, da se na poti lahko še kdaj srečamo, če nam je vsem iskreno do izgradnje boljše družbe," je zapisala v odzivu.
'Znotraj vlade lahko dosežemo veliko več kot zunaj nje'
Poudarja namreč, da je Levica stranka, ki je večja od posameznikov. Ter da kljub temu, da so najmanjša koalicijska stranka, poslanska skupina in njihova ministrstva v danih okoliščinah delajo dobro. "Trudimo se izpolniti dane obljube tako na področju sociale, stanovanjske politike kot kulture."
Med uspehe tako štejejo rekordne dvige minimalne plače in pokojnin, sprejetje dolgo pričakovanega zakona o dolgotrajni oskrbi ter tudi spremembe na drugih področjih. "Na področju kulture smo spremenili zakonodajo RTV in zakonodajo o javni rabi slovenščine, kmalu se nam obeta nova medijska zakonodaja. Gre za zakonodaje, ki so prenovo čakale zadnjih 20 let. Na področju dela, socialne in družinske politike smo sprejeli ukrepe za izboljšanje delavske zakonodaje, ukrepe proti prekarnosti in na področju socialne politike," je dodala.
Pred njimi pa da je še dokončanje stanovanjske politike, s katerim se načrtuje izgradnja dostopnih neprofitnih stanovanj po celi Sloveniji. "Vemo, da lahko znotraj vlade dosežemo veliko več in boljše rešitve kot zunaj nje. In tega, kar delamo, ne delamo zase, ampak za ljudi," je še dodala.
KOMENTARJI (487)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.