Predsedniki parlamentarnih strank so večinsko podprli dopolnila k predlogu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o reševanju slovensko-hrvaškega spora o meji. Dopolnilom so nasprotovali samo v SNS in SLS.
O dopolnilih bo zdaj v četrtek razpravljala vlada in jih nato poslala v odbor državnega zbora za zunanjo politiko. Nato, po besedah premierja Boruta Pahorja verjetno že konec tedna, jih bo poslala komisarju Rehnu. Od njegovega odgovora bo odvisno, ali bo Slovenija predlog sprejela.
Konec tedna predlog Rehnu?
"Stvar je sedaj na komisarju Rehnu," je poudaril in dodal, da bo v primeru, če bo Slovenija z odgovori Rehna zadovoljna in bo "menila, da upošteva naše poglede in predloge, bomo na naslednjem sestanku parlamentarnih strank ugotovili, kakšna je politična večina za morebitni sprejem takega sporazuma". Tudi v luči te odločitve pa bo nato ocenil, "ali je na osnovi določil tega sporazuma tveganje razumno v tem smislu, da pride do določitve pravične meje", je dodal.
Vsebina sporazuma bi po njegovih besedah morala biti sprejemljiva za Slovenijo, pa tudi za Hrvaško, morala bi biti uravnotežena in bi morala omogočiti pravično ureditev mejnega vprašanja.
Če pa bo ocenil, da dopolnjeni Rehnov predlog, če bo do njega prišlo, "ne zadovoljuje tistih pogojev, ki dovolj ščitijo slovenske interese," bo vladi predlagal, da tudi dopolnjenega predloga ne da v proceduro.
Evropska komisija se na trenutno dogajanje ne odziva, saj pričakuje formalni odgovor slovenske vlade. Pred tem se ne namerava odzvati, so sporočili iz Rehnove tiskovne službe.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.