V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) nasprotujejo razmišljanjem ministra za razvoj in evropske zadeve Mitje Gasparija, da bi bilo treba znižati prispevne stopnje. "Naš poziv je: Stran roke od teh blagajn," je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič in dodal, naj se lotijo področja davkov. Gaspari je namreč v sredo dejal, da bo treba narediti določene prilagoditve na področju socialnih prispevkov.
Semolič poudarja, da ni realno pričakovati, da bi v sistem pokojninske in zdravstvene blagajne namesto prispevkov vskočili davki. Po njegovih besedah bi realno prišlo do zniževanja pravic iz teh blagajn in do pospeška privatizacije na tem delu. "To pa pomeni, da bi se dostopnost do teh pravic povečala pri bogatih slojih v tej državi," je orisal.
"Samo na videz bi delavcu ali delavki v levi žep dali en evro, saj bi iz drugega vzeli dva evra," je dejal Semolič. Ob tem je opozoril, da so slovenski delavci po obremenitvi po teh prispevkih v samem evropskem vrhu, medtem ko so delodajalci na 21. mestu od 27 držav EU. "Prav v času krize potrebujemo močno socialno državo," je izpostavil Semolič.
Če ne bo spremenili dohodninske zakonodaje, jo bo spremenila ulica
Ladislav Rožič iz vrst svobodnih sindikatov pa pravi, da so sindikati glede minimalne plače predlagali spremembo dohodninske zakonodaje. Ta temelji na oprostitvi plačila dohodnine do neto davčne osnove 7.400 evrov za najbolj revne. V to skupino sodijo zaposleni, ki prejemajo do 617 evrov neto plače, je povzel. Po njegovih besedah je takšnih 244.000 zaposlenih, torej na pragu revščine živi skoraj polovica zaposlenih, 5.900 zavezancev, ki bi prišli v najvišji dohodninski razred, pa obvladuje to državo. "Če ne bo spremenili dohodninske zakonodaje, jo bo spremenila ulica," je prepričan.
Rožič je izpostavil še, da "država ne zna narediti reda na prihodkovni strani". Poleg tega opažajo trend, da se vedno več plačuje prispevke po najnižjih zneskih, po minimalni plači. Vse večji problem je po njegovih navedbah tudi siva ekonomija in poslovanje podjetij prek računov v tujini.
Kaj pa dobre plače za dobro opravljeno delo?
Sekretar ZSSS Milan Utroša pa je pred današnjim vrhom koalicije spomnil na zaveze iz koalicijskega sporazuma. "Če bodo zapisano spoštovali, se nimamo česa bati," je dejal. Iz sporazuma je med drugim izpostavil obljubo koalicijskih partnerjev, da se bodo zavzemali za dobre plače za dobro opravljeno delo, ki ljudem omogočajo dostojno življenje, minimalne plače, ki po višini presegajo prag revščine, in da bodo zagotovili popravke dohodninske zakonodaje za izboljšanje položaja najnižjih dohodkovnih skupin.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.