Z Generalne policijske uprave so za 24ur.com potrdili, da je Nacionalni preiskovalni urad v celoti prevzel in vodi združeno kriminalistično preiskavo, ki se nanaša na sume nepravilnosti pri dodelitvi evropskih sredstev stadionu v Stožicah.
Pri tem so dodali, da omenjeni urad o tej zadevi že dlje časa zbira in preučuje dokumentacijo v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. "Pri tem preiskovalci zbirajo obvestila od širokega kroga oseb, ki bi lahko dale informacije, pomembne za ta predkazenski postopek," je razložil predstavnik GPU Drago Menegalija.
Do zaključka zbiranja obvestil podrobnejših informacij policisti ne morejo posredovati. Preiskovalci pa o ugotovitvah sproti obveščajo ljubljansko okrožno državno tožilstvo, ki tudi usmerja predkazenski postopek. "Zaključka preiskave ne moremo natančno časovno napovedovati, saj je odvisen od obsega potrebnih operativnih aktivnosti, ki sicer intenzivno potekajo," je dodal Menegalija.
Ugotovili kršenje pogojev javnega razpisa
Služba vlade za lokalno samoupravo je ugotovila kršenje pogojev javnega razpisa, po katerem je ministrstvo za šolstvo sofinanciralo gradnjo stadiona Stožice. Na razpisu je ministrstvo gradnjo sofinanciralo z 9,4 milijona evrov, od tega z osmimi milijoni evrov evropskega denarja. V službi so ugotovitve v petek posredovali Evropski komisiji.
Kot je pojasnila direktorica urada za kohezijsko politiko iz službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko Mateja Čepin, so ugotovili kršitev enega izmed pogojev javnega razpisa, in sicer pridobljeno uporabno dovoljenje. "Ker ga upravičenec še nima, pač pa ima zgolj odločbo o poskusnem obratovanju, ki ni enakovreden dokument uporabnemu dovoljenju, je bila predlagana korekcija v višini 10 odstotkov izplačanih sredstev s strani ministrstva za šolstvo in šport upravičencu," pojasnjuje Čepinova.
V primeru, da bodo mnenju službe na ministrstvu za finance pritrdili, to pomeni stoodstotno vračilo sredstev. Pravila za vračanje evropskih sredstev pa so, da če se nepravilnosti ugotovijo pri upravičencu, denar vrne upravičenec, torej v tem primeru Mestna občina Ljubljana (MOL). Če pa ugotovijo sistemsko nepravilnost, sredstva vrača odgovorna ustanova, v tem primeru ministrstvo za šolstvo in šport.
Na občini ne vidijo razloga za vračilo sredstev
Načelnik oddelka za šport Marko Kolenc in načelnica oddelka za finance in računovodstvo mestne uprave MOL Ljubljana Urša Otoničar sta pojasnila, da na občini niso seznanjeni z ugotovitvami službe za lokalno samoupravo o kršitvah pogojev razpisa. "Denar je bil porabljen namensko, v skladu s pogodbo o sofinanciranju. Stadion je zgrajen in na njem se izvaja program v skladu s pogodbo o sofinanciranju. Zato ne vidimo razloga za vračilo omenjenih sredstev," sta pojasnila Kolenc in Otoničarjeva. MOL zato po njunih navedbah ne namerava vračati prejetih sredstev, saj so bila porabljena namensko v skladu s pogodbo o sofinanciranju.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.