"Dr. Golob iz Mute je pripeljal družino štorkelj v Cerklje, kjer smo jih izpustili. Obročkali smo tudi štorkljo, tako, da bomo vedeli, ali se bo vrnila iz Afrike," nam je sporočil Dušan Dimnik, prostovoljec Slovenskega centra za obročkanje ptic.
Mladički in mamica štorklja so imeli v zavetišču minimalen stik z ljudmi, danes pa so jim za lažji prehod v naravno okolje po polju, kjer so jih izpustili, posuli nekaj priboljškov – ribe in ščurke. Eden od mladičkov se je nato pred objektivom našega fotografa Mira Majcna podal na svoj prvi let.
![Prvi let enega od mladičkov je ujel naš fotograf.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2019/11a0602c58_62290424.jpg?v=d41d)
Mamica je bila poškodovana
Kot smo že poročali, je lokalni župnik v Cerkljah Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) obvestil, da je na dvorišču štorklja, ki ne more zleteti na dimnik. Direktor DOPPS Damijan Denac jo je odpeljal na Kliniko za male živali v Ljubljano, kjer so ugotovili, da ima polomljeni dve kosti na perutih (krokarnico in ključnico). Ker ni mogla hraniti svojih mladičkov, je bilo njihovo življenje ogroženo.
Občina je zato organizirala dostop do gnezda in s strokovno pomočjo DOPPS omogočila premestitev mladičev v zavetišče. Iz gnezda so jih vzeli s pomočjo gasilskega dvigala.
Očka jih je počakal
Očeta, ki sam ne bi zmogel nahraniti štirih mladičkov, so pustili v gnezdu, a svoje družine danes ni pričakal doma. Gnezdo na župnišču je bilo namreč prazno.
So pa domačini na strehi ene od bližnjih hiš opazili gnezdo z dvema štorkljama, ki bi lahko bili njihov oče z novo partnerico. Malo za šalo, malo za res so sklenili, da si je – potem ko je izgubil družino – hitro ustvaril novo življenje. Ali pa se vsaj odločil za poletno romanco.
Na koncu se je vendarle izkazalo, da to ni res, saj je po dveh urah priletel še očka in oba z mamico, ki je dobro okrevala, sta poletela. Tako je družina zdaj spet skupaj.
Kmalu bodo odleteli v Afriko
Približuje se čas, ko bodo štorklje odletele na jug Afrike, do Cape Towna, je pojasnil Dimnik. Skupina štorkelj se na 5000 kilometrov dolgo pot iz Slovenije poda v dveh jatah, skupaj po 50 do 100. "Letijo skupaj, da si režejo pot, podobno kot kolesarji. Starejše se vsako leto vrnejo, mladički pa tam ostanejo štiri do let pet, da spolno dozorijo, nato se vrnejo na približno na isto območje." Letos so dobili podatek, da se je eden od mladičev vrnil po petih letih in ima zdaj tu že svoje mladičke.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.