"Med vsemi sindikalnimi centralami je velika enotnost v že znanem stališču, da pokojninski reformi nasprotujemo. Storili bomo vse, kar sindikati lahko storimo, da se reforma ne uveljavi," je dejal Semolič.
Slovenija med najboljšimi?
Medtem pa EU sprejetje pokojninske reforme ocenjuje pozitivno, je povedal premier Borut Pahor. Ob tem je še izpostavil, da je večina zakonov iz izhodne strategije pod streho in da mu je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso dejal, da je Slovenija v Evropski uniji po tem med najboljšimi.
Pahor sicer pred torkovim glasovanjem o vetu na pokojninsko reformo v državnem svetu pričakuje, da bi lahko reforma med svetniki dobila soglasje, vlada pa še naprej ne zanemarja možnosti zahteve za ustavno presojo referenduma o pokojninski reformi, ki ga napovedujejo sindikati.
Če referendum bo, se bo treba po Pahorjevih besedah potruditi ljudem pojasniti, zakaj je kratko-, srednje- in dolgoročno pomembno, da reformi namenijo glas podpore.
Pahor upa, da bo javnost razumela, zakaj je tudi v evropskem kontekstu pomembno, da reforma uspe. Poudaril je namreč, da so ga evropski kolegi sami vprašali, kako je potekalo glasovanje o reformi v državnem zboru, in da je bil njihov odziv na novico o sprejetju zelo dober.
Pahor je sicer znova večkrat ponovil, da je Slovenija s svojimi prizadevanji za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja, stabilizacijo dolga, brzdanje brezposelnosti in dolgoročno stabilizacijo javnih financ skozi sprejetje pokojninske reforme med državami, ki se s krizo uspešno soočajo, in tako na varni strani radarja, ki ločuje ranljive in stabilne članice območja evra.
Znova je tudi zatrdil, da bo treba v prihodnjem letu sprejeti korake za pospešitev gospodarske rasti, ki je predvsem zaradi težav gradbenega sektorja še vedno šibka, čeprav bi utegnila biti ob koncu letošnjega leta malenkost višja od pričakovanj.
V vsakem primeru Pahorja veseli dejstvo, da je večina zakonov iz slovenske izhodne strategije pod streho. Kot je pojasnil, mu je Barroso na lastno pobudo dejal, da je Slovenija med članicami Unije po tem med najboljšimi ter da dela dobro in spodbudno.
Nasprotovanje že v času priprave zakona
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Pergam, Alternativa, KS 90, Solidarnost, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije in KNSS Neodvisnost so še v času pripravljanja novega pokojninskega zakona večkrat izrazili nasprotovanje besedilu, zlasti zaradi zaostrovanja pogojev za upokojitev. Konec novembra lani so umik vseh predlogov, ki so jih ocenili kot sporne, zahtevali tudi na demonstracijah v Ljubljani.
Državni zbor je zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju sprejel v torek, državni svet bo na seji prihodnji torek odločal o predlogu za veto na zakon, Zveza svobodnih sindikatov pa je v sredo v državnem zboru oddala več kot 22.100 podpisov volivcev v podporo pobudi za vložitev zahteve za razpis referenduma o zakonu.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.