
Slovenski policisti bodo v soboto začeli z novo akcijo za varnost v prometu, Hitrost - počasneje je varneje, ki bo potekala do 16. julija. Njen glavni namen ni zastraševanje ljudi ali polnjenje proračuna, temveč zagotoviti večjo varnost, je na skupni novinarski konferenci policije in ministrstva za notranje zadeve poudaril generalni direktor policije Jože Romšek. Policisti bodo do kršiteljev nepopustljivi, je še napovedal vodja sektorja prometne policije Robert Sušanj.
Hitrost ubija
Policisti se bodo osredotočili predvsem na prehitre in agresivne voznike. Ob tem je Romšek poudaril, da nobena represija ne bo dovolj uspešna, zato je pomembna predvsem sprememba vedenjskih vzorcev voznikov. Delo na tem področju pa se začne že pri naših najmlajših, saj se ustrezni vedenjski vzorci oblikujejo že v času odraščanja, tako v družini kot v vrtcu in šoli.
Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je ob tem pozval vse voznike in voznice, naj vzamejo resno opozorila na kontroliranje hitrosti, in to ne le v času akcij policije. Prav prekomerna hitrost je namreč glavni dejavnih hudih prometnih nesreč. V letu 2005 se je namreč v prometnih nesrečah huje oz. lažje poškodovalo več kot 4500 oseb, 114 oseb pa je umrlo; za 46 smrti je bila kriva ravno prehitra vožnja.

Za takšno akcijo ravno v času dopustov so se pristojni odločili zato, ker je ravno v tem času promet zelo obremenjen, in to ne le na glavnih prometnicah temveč tudi na vzporednih cestah, je pojasnil Sušanj. V teh dneh bodo zato na ceste poslali vse razpoložljive policiste. Želijo biti čim bolj vidni, tudi zato, da se bodo voznice in vozniki počutili bolj varne, je še dejal.
Kazni bodo prekrškarje pošteno udarili po žepu, saj bodo nekateri morali za svoje napake odšteti tudi več kot 100.000 tolarjev. Običajno pa gre k temu prišteti še dodatne kazni, saj prekomerno hitrost pogosto spremljajo tudi drugi prekrški, med njimi nespoštovanje varnostne razdalje, neuporaba varnostnega pasu ali alkohol, je še dodal Sušanj.
Policija se namerava v prihodnosti še naprej truditi za zmanjševanje hitrosti na avtocestnem križu, je napovedal Sušanj. V kratkem bodo na celotnem križu postavili skupno 18 stacionarnih merilnikov hitrosti. V zadnjem času so tako že postavili dve novi ohišji za stacionarna merilnika pred predoroma Podmilj na štajerski avtocesti in Dekani na primorski avtocesti. Ti merilniki so se po besedah Sušanja izkazali za zelo učinkovite, na ljubljanski obvoznici v predoru Golovec so se povprečne hitrosti po meritvah policije zmanjšale kar za 15 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.