Emilija Stojmenova Duh je povedala, da sprejeta novela prinaša manjše spremembe zakona. Dejala je, da je bistveno, da imajo vsi otroci v osnovnošolskem izobraževanju ustrezno opremo. "Upravičenci so tisti, ki imajo enega otroka, ki je v OŠ, in prejemajo dodatek ter so v prvem dohodkovnem razredu." Gre za tiste, katerih dohodek na družinskega člana ne presega 221,46 evra. V nekaterih primerih bodo do računalnika upravičeni tudi tisti v drugem dohodkovnem razredu.
Ponovila je, da je digitalna vključenost družbenega pomena in zagotovila, da bodo računalniki razdeljeni še to pomlad. "Število upravičencev je večje od števila računalnikov, vendar manjše kot 400.000, kot je bilo določeno v samem zakonu." Časovni potek je določen, je dodala.
Slovenija je sicer v zadnjem desetletju naredila velik napredek pri zmanjševanju števila otrok pod pragom revščine, toda revnih otrok je še vedno 9,3 odstotka oz. 37.000, je povedala ministrica. Prepričana je, da bo sprejem novele, ki jo bo vlada v DZ poslala po skrajšanem postopku, prispeval k zmanjšanju digitalnega razkoraka v Sloveniji in omogočil ranljivim skupinam prebivalstva, da bodo lahko enakopravno sodelovale v družbi.
Za izposojo računalniške opreme je predvidena vzpostavitev računalniškega sklada, nad katerim bo bdel Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS. Ta bo takoj po sprejemu novele zakona objavil javni poziv, na katerega se bodo upravičenci lahko prijavili, je povedala. Upravičencev je sicer po njeni oceni več, kot pa je na voljo računalnikov, a kot je zagotovila, bodo na njenem ministrstvu poskrbeli za sprotno dodajanje računalniške opreme v sklad.
Ocenila je, da je upravičencev okoli 30.000. Razdeljevanje prenosnikov bo potekalo po sistemu 'kdor prej pride, prej melje', je navedla in dodala, da bodo nanje namestili odprtokodni operacijski sistem ter antivirusni program, kar bo stalo približno 25 evrov na kos. "Operacijski sistem je odprtokodni, kar pomeni, da je brezplačen, samo nameščanje je približno 25 evrov na računalnik."
Za zagotavljanje sredstev za novo računalniško opremo pa bo poskrbelo ministrstvo.
Čaka jo interpelacija
Interpelacijo o delu ministrice so vložili poslanci SDS s prvopodpisano Jelko Godec. Med očitki navajajo sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela, sum oškodovanja davkoplačevalcev zaradi negospodarnega nakupa 13.000 računalnikov in zavajanje javnosti glede omenjenega nakupa.
Golob je očitke o nesmotrnem nakupu računalnikov zavrnil. "Gre za nakup opreme, ki je v Sloveniji še kako potrebna," je v odgovoru na poslansko vprašanje poslanca Tomaža Lisca (SDS) ocenil Golob. Vlada bi ta nakup po prepričanju premierja morala izvesti že bistveno prej, v času epidemije covida-19, ko je bilo mnogo otrok iz socialno ogroženih družin izključenih iz učnega procesa, ker si niso mogli privoščiti računalnikov.
Golob je zagotovil, da se vsi kupljeni računalniki nahajajo v skladišču v Logatcu in zavrnil namigovanja, da naj bi jih bilo tam manj. Od kupljenih 13.000 so jih do zdaj sicer razdelili 39. Mehanizem za razdeljevanje računalnikov bi sicer moral zaživeti z letošnjim 1. januarjem, a se je zapletlo pri pripravi uredbe, ki podrobneje določa njegovo delovanje. Pri pripravi uredbe naj bi poleg ministrstva za digitalno preobrazbo sodelovalo tudi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Računalniki so bili po zagotovilih ministrstva za digitalno preobrazbo kupljeni tudi za opremljanje vrtcev in osnovnih šol. A kot so ob vložitvi interpelacije zatrdili v SDS, na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje o tem niso vedeli nič.
KOMENTARJI (441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.