Vstop v koalicijo in samo koalicijsko pogodbo morajo potrditi organi posameznih strank. Prav o tem je danes tekla razprava na izvršnem odboru in svetu stranke Gibanje Svoboda. Razpravljali so tudi o še nezasedenih ministrskih položajih iz kvote stranke.
Več o dogajanju na seji sveta stranke je malo po 18. uri razkril predsednik stranke Robert Golob pred stavbo Centra Tivoli na Bleiweisovi ulici 30 v Ljubljani. Dejal je, da so organi stranke Gibanje Svoboda danes soglasno potrdili koalicijsko pogodbo, protokole, ministrski razrez in tudi imena ministrskih kandidatov.
Potrdil je tudi, da so se pogovarjali o še dveh imenih za ministrske kandidate. Enega je tudi razkril. Emilija Stojmenova Duh naj bi prevzela ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Na vprašanje, kako to, da so za svojo kvoto izbrali kandidatko iz stranke SD, je Golob odgovoril: "Po naših informacijah je iz stranke SD pred kratkim izstopila." Da je iz SD izstopila, so potrdili tudi v SD.
Drugega imena še ni razkril, šlo pa naj bi za kandidatko za kmetijsko ministrico. Razkril je le, da gre za doktorico znanosti, ki prihaja iz stroke, in da ima podporo stranke. Čakajo le še na dokončno soglasje z njene strani.
Imena vseh kandidatov iz kvot drugih dveh strank koalicije naj bi bila znana do ponedeljka.
Glede podpisa koalicijske stranke je Golob dejal, da je parafiranje koalicijske pogodbe pričakovati že v soboto. Pri tem čakajo predvsem Levico, ki "ima svoje postopke", pravi Golob. Po parafiranju koalicijske pogodbe, ki naj bi obsegala več kot 80 strani, naj bi jo razgrnili tudi javnosti.
Podpis koalicijske pogodbe pa bo predvidoma 22. maja. Predsednik stranke Gibanja Svoboda Golob, predsednica SD Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec želijo vlado sestaviti do 3. junija.
Koalicijska pogodba po Golobovih besedah temelji na njihovem predvolilnem programu, ki so ga v pogajanjih s koalicijskima partnericama v nekaterih točkah uskladili, temelji pa na novem družbenem dogovoru. Poudarek je na zdravstvu in na zeleni ter digitalni preobrazbi, tudi na medgeneracijskem dialogu in stanovanjski problematiki.
Med prvimi ukrepi bo sprememba zakona o Radioteleviziji Slovenija. Ta je, kot pravi Golob, že usklajen in bo prihodnji teden vložen v parlamentarno proceduro. Vlada bo, ko bo imenovana, sprejela dejansko regulacijo cen energentov z namenom olajšanja energetske draginje ljudi tudi na cenah hrane, je dejal Golob. Izpostavil pa je še pripravo covidne strategije in zdravstva za jesen, "da jo bomo lahko preživeli boljše kot doslej".
Na varnostnem področju bodo razširili nabor ukrepov in namen investicij, o konkretnih zneskih še niso govorili, pravi Golob, saj "se morajo o tem dogovoriti z zavezniki". Primarno pa bodo namenjeni tistim nišam v varnosti, "za katere verjamemo, da so bolj učinkovite od nakupa oklepnikov". Poskusili pa bodo delovati horizontalno tudi na primer na področjih gospodarstva in znanja, zato so tudi uvedli spremembe pri resorjih.
Za funkcije v kabinetu predsednika vlade, generalnega sekretarja vlade, Sove in Ukoma obstajajo kandidati, je dejal Golob, a še niso začeli procesa selekcije. "To je za prihodnji teden, do danes smo imeli cilj fiksirati koalicijsko pogodbo in ministrska imena," je dejal.
O današnjih investicijah vlade v odhajanju, ki bo od jutri naprej opravljala le še tekoče posle, pa je Golob dejal, da odločitve vlade po volitvah nimajo legitimnosti, saj "je že jasno, da so ljudje zavrnili njihove politike". "Tiste, ki tik pred odhodom sprejemajo odločitve, ki imajo večletne učinke, nekateri imenujejo obupanci, jaz pa bi rekel, da nimajo radi svoje države," je zaključil Golob.
Svet stranke Gibanja Svoboda je sprejel tudi sklep o povezovanju s strankama LMŠ in SAB, ki se bo po Golobovih besedah odvijal pospešeno, tudi zato so obe stranki povabili k sodelovanju v vladi.
Tako LMŠ kot SAB je na aprilskih državnozborskih volitvah podprlo manj kot štiri odstotke volivcev, kar pomeni, da sta stranki ostali pod parlamentarnim pragom.
IO SAB podprl predlog za združevanje socialno-liberalnih strank, o tem bo odločal še svet stranke
Izvršni odbor SAB je sprejel sklep, s katerim svetu stranke predlaga, da podpre predlog Gibanja Svoboda za združevanje socialno-liberalnih strank in pooblasti predsednico Alenko Bratušek za podpis ustreznih dokumentov za začetek postopka. Za vodenje postopkov združevanja je IO pooblastil generalnega sekretarja SAB Jerneja Pavliča.
Izvršni odbor stranke je na današnji seji podprl tudi predlog predsednika stranke Gibanje Svoboda in najverjetnejšega mandatarja Roberta Goloba, da stranka SAB sodeluje v vladi, Bratuškova pa prevzame vodenje ministrstva za infrastrukturo, so sporočili iz SAB.
KOMENTARJI (605)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.