Stiske ljudi so v negotovih časih, v katerih smo se znašli zaradi epidemije covida-19, velike. Negotove razmere v mnogih ljudeh krepijo občutke negotovosti, nemoči in izgube nadzora.
Včeraj smo poročali, da so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v prvi polovici letošnjega leta zaznali porast števila predpisanih receptov za antidepresive in porast števila oseb, ki so prejele vsaj en recept za antidepresive med marcem in majem 2020.
Nekaterim predstavlja aktualna situacija realno grožnjo z vidika izgube zdravja in zaposlitve ter ogroženosti socialnoekonomskega preživetja. Že obstoječe težave lahko postanejo za posameznike v prihodnje še težje obvladljive, pravijo na NIJZ. V ta namen so zato ponovno vzpostavili telefon za psihološko podporo prebivalcem. Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 nudijo vse dni v tednu 24 ur na dan strokovno pomoč izkušeni psihologi, psihoterapevti in drugi strokovnjaki s področja duševnega zdravja. Kot pravijo, želijo s telefonom zagotoviti dostopno podporo ljudem, ki se v času epidemije in z njo povezanih kriznih ukrepov soočajo z različnimi stiskami.
Telefon je namenjen krajšim pogovorom za:
– čustveno podporo pri obvladovanju tesnobe, strahu, jeze in drugih čustvenih stanj ter z njimi povezanih odzivov;
– podporo obolelim in svojcem oseb s covidom-19;
– podporo ob izgubi bližnjega zaradi covida-19
– podporo ob soočanju z izgubo zaposlitve, čakanjem na delo ali težavami, povezanimi z delom od doma;
– priporočila in podporo pri usklajevanju delovnih obveznosti in družinskega življenja;
– podporo pri soočanju z osebnimi stiskami in s težavami v medosebnih odnosih v času izolacije;
– podporo pri drugih izzivih, ki jih prinaša trenutna situacija.
Protikoronski ukrepi slabšajo duševno zdravje varovancev s posebnimi potrebami v domovih
Čeprav ukrepe večinoma varovancev razume in spoštuje, se je poslabšalo predvsem njihovo duševno stanje, pravijo v Domu Lukavci, kjer so po uradnih podatkih v ponedeljek potrdili največ okužb med domovi.
V posebnem socialnovarstvenem zavodu Dom Lukavci v občini Križevci, kjer je lahko uradno 331 varovancev, jih je zaradi prezasedenosti varovanih oddelkov trenutno 339. Po testiranjih v petek in soboto je na novi koronavirus pozitivnih 36 varovancev, eden od teh je v bolnišnici, okuženih pa je tudi 12 zaposlenih.
Kot je za STA povedala direktorica doma Stanka Vozlič, v prvem valu niso imeli okužb, prvo so pri varovancu potrdili 13. oktobra. Že pred tem pa so jih pripravljali na nove razmere, ko bodo enote zaprte in ne bo prehajanja med njimi, ko bodo morali ostati v sobah, nositi maske in si razkuževati roke.
"Sicer jih večkrat opozarjamo, vendar ukrepe upoštevajo, težave pa imajo predvsem zaradi manj socialnih stikov. Ker so omejeni pri gibanju, se ne morejo družiti s tistimi, s katerimi bi se želeli, zato so bolj depresivni, razdražljivi, napeti, pogosteje se pritožujejo," pojasnjuje Vozličeva.
Nekaj so jih morali zato poslati v bolnišnico, čeprav prihaja k njim psihiatrinja in imajo ustrezno pomoč, večjih incidentov pa niso imeli.
Vsi okuženi so znotraj enote, ki je v prostorih gradu v Lukavcih. V dislociranih enotah, to je v stanovanjskih hišah v občinah Veržej, Ljutomer in Križevci, kjer živijo v manjših skupnostih, okužb ni.
Osem stanovalcev, ki je prebolelo okužbo – to so pred mesecem dni potrdili v eni od dislociranih enot –, je imelo le zmerne simptome. Tudi zdaj se večina počuti dobro in okužbo preboleva brez simptomov, le redki z blagimi simptomi, kot je povišana telesna temperatura, je še povedala Vozličeva.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.