Devet inženirjev tega podjetja dela le štiri dni na teden. Peti dan pa ne dvigujejo telefona, ne odgovarjajo na e-pošto. Torej pod črto: imajo prosti dan. Luka Birsa, tehnični direktor in solastnik podjetja Visionect, pripoveduje: "Enkrat je prišel Luka, vodja razvoja, in je rekel da bi malo manj delal, a nisem bil navdušen." A potem so se vendarle organizirali – raziskave v drugih državah so namreč pokazale, da je po 4-dnevnem delavniku manj stresa in boljši odnos do dela.
Kot opisuje Birsa: "Ko smo začeli, smo rekli da bomo imeli petke proste, potem pa ponedeljke, nazadnje smo ugotovili, da je dinamičen problem in da moramo zagotoviti, da podjetje posluje, kar pomeni, da bomo včasih imeli proste ponedeljke včasih pa petke."
S ciljem, da se vse opravi v štirih dneh, 32 urah, brez podaljšanega urnika, brez nadur. A kot pripovedujejo, jih zakonodaja pri uvajanju novih načinov dela precej omejuje. Pogajanja, da bi se podjetja prostovoljno odločila za krajšanje delavnika do 30 ur na teden, še potekajo, konec aprila pa naj bi se zaključila. Tako se bi lahko delodajalci odločili, ali bodo zaposleni delali šest ur na dan ali pa štiri dni na teden.
In prvi teden eksperimenta krajšega urnika je že za inženirji. Izkazalo se je, da so bili v štirih dneh bolj organizirani. Birsa pravi, "da se po prvem tednu vidi, da ljudje delajo bolj osredotočeno." A tako bo zaenkrat le tri mesece - med tem pa bodo med delavci preverjali, ali jim tak način sploh ustreza.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.