V šole se bo v četrtek vrnilo okoli 270 tisoč učencev in dijakov, število šolarjev pa v zadnjih letih zaradi večjih generacij otrok narašča. V lanskem šolskem letu je bilo v redni in prilagojeni osnovnošolski program vključenih 195.414 učencev ali 1,2 odstotka več kot v letu prej. Najmanj učencev v samostojni Sloveniji je bilo pred desetimi leti, ko se je šolalo 161.046 otrok.
Lani je prvič v šolske klopi sedlo nekaj več kot 21 tisoč otrok, ki šolanje začnejo pri šestih letih. Čedalje več je tudi takih, ki iz različnih razlogov začnejo hoditi v šolo leto pozneje kot njihovi vrstniki. V iztekajočem se šolskem letu je bilo med prvošolci 12 odstotkov sedemletnikov, pred petimi leti je bilo teh osem odstotkov.
V razredih povprečno 19 učencev
V oddelkih rednih osnovnih šol (brez oddelkov za otroke s posebnimi potrebami) je bilo v povprečju 19 učencev. Oddelki samostojnih šol so bili večji od povprečja, in sicer z 21 učenci, v oddelkih podružničnih šol pa je bilo otrok precej manj, 11.
Razlike so tudi med posameznimi statističnimi regijami: Povprečno najmanj otrok v oddelkih so imele osnovne šole v pomurski in koroški, kjer je povprečno 16 otrok v oddelkih, v povprečju največ učencev v razredu pa imajo osnovne šole v osrednjeslovenski statistični regiji: 22 učencev.
V celotni populaciji šoloobveznih otrok je tudi sedem odstotkov učencev s posebnimi potrebami. V srednješolsko izobraževanje je bilo v šolskem letu 2021/22 vključenih 75.414 dijakov, za dva odstotka več kot v prejšnjem.
Kam se vpišejo dijaki in dijakinje?
V srednjem poklicem izobraževanju s 70 odstotki prevladujejo fantje, medtem ko je v programih srednjega splošnega izobraževanja 62 odstotkov deklet.
Fantje se v primerjavi z dekleti v precej večjem številu odločajo za poklicno in strokovno izobraževanje. Skoraj tri četrtine vseh dijakov v opazovanem letu je izbralo programe s področij tehnike, proizvodne tehnologije in gradbeništva (44 odstotkov vseh dijakov) ter informacijske in komunikacijske tehnologije (osem odstotkov).
Dekleta so se za poklicne in strokovne programe odločala v manjšem številu (55 odstotkov vseh dijakinj). V največjem številu so izbrala programe Zdravstvo in socialna varnost (12 odstotkov vseh dijakinj), sledila sta Transport, varnost, gostinstvo in turizem, osebne storitve (11 odstotkov) ter Poslovne in upravne vede (10 odstotkov).
V osnovnih šolah je poučevalo 19.614 učiteljev in učiteljic, v srednjih šolah pa 6.299.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.