"V tem trenutku bi težko trdili, da je nekdo umrl zgolj zaradi okužbe s covidom-19. Obe osebi, ki sta doslej umrli v Sloveniji, sta bili stari okoli 90 let in sta imeli druge spremljajoče bolezni," je na novinarski konferenci povedal zdravstveni minister Tomaž Gantar.
Po naših informacijah je danes umrla 90-letnica, ki je bivala v domu upokojencev Metlika. Prva smrtna žrtev je bil 87-letni oskrbovanec metliškega doma upokojencev, ki je umrl 14. marca.
Sicer pa so okužbo s koronavirusom danes do 14. ure potrdili pri skupno 414 osebah v Sloveniji, kar je 31 več kot v soboto. Doslej je bilo opravljenih skupno 13.098 testiranj, samo danes 1088, je izpostavil minister. Poudaril je, da je Slovenija med državami, kjer opravljajo več testiranj, število okuženih pa je po grobih ocenah vsaj petkrat večje. Trenutno je hospitaliziranih 55 oseb, od teh jih je deset v intenzivni terapiji.
Gantar je povedal še, da je do sedaj podpisal 280 odločb za karanteno. Izpostavil je tudi polemike glede spreminjanja števila vstopnih točk za odvzem brisov. Kot je pojasnil, bo še naprej delovalo 16 točk, ki so po njegovi oceni operativne in razpolagajo z zadostno zaščitno opremo ter količinami reagentov. Če bo potrebno, pa se bodo v bodoče odprte še dodatne.
Nabavo zaščitnih sredstev je ocenil kot področje, ki je v tem trenutku ena od kritičnih točk. Nabave so zato centralizirali, zanje skrbi ministrstvo za gospodarstvo, kjer tudi zbirajo podatke o potrebah na terenu ter ponudbe. Na ministrstvu za zdravje pa od bolnišnic in zdravstvenih domov zbirajo podatke o številu bolnikov, hospitaliziranih, pregledanih, pozitivnih na okužbo ter številu sprejetih zaradi koronavirusa. "Na podlagi teh podatkov v skladu s standardi določamo, koliko zaščitne opreme pripada posameznemu izvajalcu," je pojasnil. Zahvalil se je zdravstvenim delavcem in vsem državljanom, ki se držijo navodil in ukrepov.
Največ okuženih v Ljubljani, Šmarju pri Jelšah in Metliki
Po epidemioloških podatkih, ki jih je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) prejel danes do 10. ure, 144 obolelih prihaja iz osrednjeslovenske regije, 73 iz savinjske, 57 iz jugovzhodne Slovenije, 37 iz podravske, 28 iz gorenjske, 16 iz koroške, 13 iz primorsko-notranjske, 11 iz pomurske in obalno-kraške, šest iz goriške ter po pet iz posavske in zasavske regije.
Največ okuženih med občinami je še vedno v Ljubljani, skupaj 92, sledita Šmarje pri Jelšah (45) in Metlika (25). Število okuženih se je v Ljubljani od sobote povečalo za sedem, v Šmarju pa za štiri.
Šest obolelih je tujih državljanov. Med obolelimi je 201 ženska in 211 moških. Doslej je zaradi covida-19 v Sloveniji umrl en človek, to je bil že pred dnevi starejši oskrbovanec metliškega doma upokojencev.
Največ obolelih je v starostni skupini od 30 do 49 let, skupaj 138. Najmanj jih je v skupini do 15 let, in sicer 22.
Iz UKC Maribor so sporočili, da je pri njih hospitaliziranih deset bolnikov s koronavirusom, od tega sta dva na intenzivni negi. Priključena sta na respirator, njuno stanje je stabilno. Od osmih bolnikov na oddelku eden potrebuje dodatno oskrbo s kisikom. V soboto so dva bolnika odpustili, enega pa na novo sprejeli. Rezultati drugega kontrolnega testa na okužbo s koronavirusom treh njihovih zaposlenih, ki so v samoizolaciji, so bili negativni. Vsi trije se bodo lahko vrnili na delo, so še dodali.
V UKC Ljubljana pa je trenutno hospitaliziranih 30 oseb, okuženih z novim koronavirusom. Med njimi jih je devet v enoti intenzivne terapije.
Prvega bolnika, okuženega s koronavirusom, so danes sprejeli tudi v celjski bolnišnici. Kot je povedala tiskovna predstavnica Danijela Gorišek, bolnik ne potrebuje intenzivnega nege in je stabilen. Strokovni direktor bolnišnice Franci Vindišar pa je sporočil, da imajo pripravljenih že 35 postelj za okužene z novim koronavirusom ter spomnil, da je Slovenija že prešla v drugo fazo okužbe.
V šmarskem domu upokojencev naraslo število okuženih stanovalcev
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah so včeraj testirali 31 zaposlenih in pet stanovalcev, okužbo z novim koronavirusom pa so potrdili pri štirih stanovalcih, vsi testi zaposlenih so bili negativni. Število okuženih stanovalcev se je glede na soboto povečalo za štiri. Skupno število okuženih je zdaj 18.
Kot je povedala tiskovna predstavnica šmarske občine Sergeja Javornik, novih vročičnih stanj pri stanovalcih ponoči ni bilo, vsi oboleli so relativno stabilni in pod stalnim nadzorom zdravnika. Zaposleni redno obveščajo svojce, vsem stanovalcem v domu omogočajo tudi telefonsko komuniciranje. Oboleli sostanovalci so izolirani v ločenih prostorih, ki so urejeni v skladu z navodili. Organizacijo dela in ureditev prostorov je posebej pohvalil tudi infektolog iz celjske bolnišnice.
Janša obiskal dom starejših v Metliki
Premier Janez Janša pa je danes obiskal Dom starejših občanov Metlika, kjer se je v zadnjih dneh z virusom okužilo več zaposlenih in oskrbovancev. Seznanil se je z razmerami, se zahvalil odgovornim za njihovo odzivnost in kooperativnost ter zagotovil, da vlada dela vse, da bi zdravstvenim in drugim ustanovam, med njimi tudi domovom za starejše, zagotovila dovolj zaščitne opreme, so sporočili iz njegovega urada.
Z njim so se med drugim srečali direktorica metliškega doma starejših Iva Lozar, metliški župan Darko Zevnik in predstavnik metliške civilne zaščite Peter Šneljer. Po besedah slednjega metliška civilna zaščita dela z vsemi močmi. Od obiska premierja si obeta predvsem to, da bodo lažje dobili zaščitna sredstva, s katerimi se bodo predstavniki civilne zaščite varneje odpravljali na intervencije.
Stanje v Metliki je po oceni župana podobno kot v celotni Sloveniji. Zdravstveni dom, kjer je prišlo do prvega izbruha okužbe v Metliki, od tam pa je bila okužba tudi prenešena v dom starejših, je saniran in je že začel s prilagojenim programom dela, je spomnil. V domu starejših pa so razmere po njegovi oceni še vedno težke.
Lepe geste dobrih ljudi: Čeferin Sloveniji zagotovil še dve donaciji, maske podaril tudi lastnik ljubljanskega gostišča
Da ljudje še vedno poskušajo pomagati po svojih močeh, med drugim dokazuje lastnik enega od ljubljanskih gostišč Momčilo Jorgaćević - Momo, ki je reševalni postaji na Zaloški cesti danes v dobri sosedski gesti podaril 5.000 zaščitnih mask. Prevzel jih je Daniel Andoljšek. Še dodatnih 5.000 zaščitnih mask pa je Momo podaril ostali kritični infrastrukturi.
V skladiščih Civilne zaščite je trenutno 300.000 zaščitnih mask, ki jih ta razdeljuje po prioritetah. Še dve donaciji pa je Sloveniji znova zagotovil predsednik Uefe Aleksander Čeferin. Prva pošiljka vključuje 300.000 mask in jo podarja kitajski poslovnež ter lastnik Interja Steven Zhang, drugo, v kateri je 100.000 zaščitnih mask, pa je Sloveniji poklonil v Londonu živeči kazahstanski poslovnež in nogometni funkcionar Kairat Boranbajev. Če bo vse po sreči, bosta obe pošiljki pri nas v roku nekaj dni. Spomnimo, Čeferin je Sloveniji že zagotovil 300.000 zaščitnih mask od svojega kolega Jacka Maja, lastnika spletnega velikana Alibaba.
Spoštovanje ukrepov 'vsak dan boljše', a še vedno se najdejo izjeme
Potem ko je notranji minister Aleš Hojs včeraj v oddaji 24UR pojasnil, da zaostritev omejevanja gibanja, ki bi veljala po pokrajinah, ne bo potrebna, če se bomo le vsi držali navodil, pa marsikdo še vedno ne upošteva odrejenih ukrepov. V izrednih novicah oddaje 24UR so tako poročali, da se v Šmarju pri Jelšah še vedno zadržujejo skupine ljudi, v zaprtih športnih površinah celo družine z majhnimi otroki. Policisti pa so v Celju odkrili gostinski lokal, ki je še vedno obratoval.
Tudi gorenjski policisti so sporočili, da so v preteklih dneh sprejeli nekaj prijav o nedovoljenem zbiranju na javnih krajih manjšega števila oseb, ki so se bodisi razšle že pred prihodom policije ali pa so upoštevale opozorilo. "En tak primer je bilo zbiranje oseb na motokros stezi pri Brniku včeraj. Vodnik policijskega psa je ljudi seznanil z odlokom. Razšli so se brez nasprotovanja," so sporočili s PU Kranj in dodali, da računajo na še bolj odgovorna ravnanja in upoštevanje ukrepov prepovedi zbiranja brez policijskega posredovanja. "Ugotavljamo sicer, da je vsak dan bolje. Nasprotno so upoštevanje ukrepov prebivalstva včeraj zelo pohvalili kranjskogorski policisti. Turistični kraj je bil prazen, ljudje so upoštevali ukrepe," so še dodali.
Žaljiv napis na vratih tržnice Bežigrad: 'Klošarji, obvoz!'
Tiste, ki so v teh dneh obiskali tržnico Bežigrad, pa je na vratih pričakal žaljiv napis. "Spoštovani! Od 7 do 14 vstop dovoljen le kupcem živil! Napajalnik je zaprt, klošarji obvoz. Hvala za razumevanje," je pisalo na obvestilu. Fotografija ene od uporabnic je hitro zaokrožila po družbenih omrežjih in sprožila val ogorčenja.
Kako lahko kaj takšnega dopustijo, smo povprašali na Mestno občino Ljubljana, od koder so nam posredovali odgovor direktorja javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Andreja Orača. "Včeraj smo bili obveščeni o napisu na vhodnih vratih tržnice Bežigrad, kjer je bila poleg informacije o delovnem času kupcem živil navedena tudi nesprejemljiva besedna zveza, ki 'klošarje poziva k obvozu'. Gre za skrajno žaljiv, nesprejemljiv in diskriminatoren napis, ki krši temeljne pravice do človeškega dostojanstva brezdomcev, zato smo ga nemudoma odstranili. Hkrati sporočamo, da ne gre za uradno obvestilo JP LPT d. o. o," je pojasnil. Dodal je, da dogodek obžalujejo in si bodo v prihodnje prizadevali, da do "takšnih nesprejemljivih dejanj na ljubljanskih tržnicah ne bo več prihajalo".
KOMENTARJI (2520)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.