Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je danes v Mariboru predstavil tretji paket protikriznih ukrepov na področju trga delovne sile.
Svetlik, ki je Maribor obiskal na povabilo Štajerske gospodarske zbornice, je že za junij napovedal uveljavitev zakona o delnem povračilu nadomestila plače za delavce, ki gredo na čakanje. Podoben ukrep je sprejelo že 11 držav članic EU.
Po predlogu zakona bodo lahko podjetja na podlagi predloženega programa razvoja z zavodom za zaposlovanje sklenila pogodbo za delno vračilo plače za tiste delavce, ki bodo napoteni na čakanje. Poleg tega bo zakon določil subvencioniranje usposabljanja ali izobraževanja delavcev v tem obdobju.
Ukrep bo možno uveljavljati do marca 2010 in ne bo veljal za javni sektor, je danes povedal minister. Po njegovih besedah bo veljal le za podjetja, ki se soočajo z več kot 20-odstotnim upadom naročil, morajo pa tudi pokazati, kako bodo v določenem času razvojno delovala. Prav tako so ta podjetja dolžna vse delavce, ki jih pošljejo na čakanje, vključiti v različne oblike izobraževanja.
Osnova za izračun nadomestila bo povprečje zadnjih treh plač delavca, preden se mu je morebiti znižala plača zaradi skrajšanja delovnega časa po ukrepu subvencioniranja delovnega časa. Delavec bo imel v obdobju začasnega čakanja na delo pravico do nadomestila plače v višini 85 odstotkov osnove, pri čemer pa nadomestilo ne bo manjše od minimalne plače.
Država bo zagotovila 50 odstotkov omenjenega povprečja zadnjih treh mesecev, preostalih 35 odstotkov pa bo moral izplačati delodajalec.
"Posamezni delavci so lahko v ta ukrep vključeni največ šest mesecev, vendar je za posameznega delavca možno tudi podaljšanje, če to narekuje proizvodni proces. V shemo bo naenkrat mogoče vključiti največ polovico delavcev," je dejal minister ter napovedal, da bodo v času trajanja sheme izvajali različne oblike nadzora nad pravilno uporabo tega ukrepa.
Razširitev programa javnih del
Med ukrepi iz tretjega svežnja protikriznih ukrepov je Svetlik izpostavil tudi okrepljeno politiko zaposlovanja v finančnem smislu, več bo spodbud za samozaposlovanje in socialno vključevanje. Kot poseben ukrep je izpostavil preoblikovanje in razširitev programa javnih del, ki bodo namenjena za zaposlovanje starejših delavcev in invalidov. Ta ukrep pa naj bi bil medresorsko usklajen.
Minister je napovedal tudi uvedbo enotnega sistema socialnih transferjev, saj obstoječi sistem zaradi razdrobljenosti po njegovi oceni ni prinesel pričakovanih rezultatov. Na sprejetje čaka tudi nov zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, ki bi še posebej zaščitil zaposlene za določen čas in tiste z najnižjimi plačami. Z zakonom o enkratni solidarnostni pomoči pa namerava vlada pomagati ljudem v najtežjem finančnem položaju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.