V ljubljanskem UKC se spopadajo z večmilijonsko izgubo. Presežek odhodkov nad prihodki v prvih devetih mesecih znaša že okoli pet milijonov evrov. Poleg tega se soočajo še z drugimi težavami, kot je preseganje števila bolnikov glede na pogodbo z ZZZS. To po njihovih izračunih pomeni dodatne tri milijone evrov stroškov samo za material in storitve.
Člani sveta UKC so se danes med drugim seznanili tudi s poročilom o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb v letu 2009. Zaključno revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb je namreč pokazalo na vrsto nepravilnosti, ki zahteva takojšnje ukrepanje, so sporočili iz UKC po današnji Seji sveta.
Takšne pogodbe so imeli celo nekateri zaposleni, ki imajo sicer po odločbi invalidske komisije skrajšan delovni čas. To pomeni, da redne službe niso mogli v celoti opravljati, dodatno plačano delo pa.
"Veliko pripravljenih pogodb ni bilo realiziranih, pomanjkljiva je bila končna kontrola nad sklenjenimi pogodbami, kršene so bile določbe nekaterih zakonov in prisotno je bilo neenotno vrednotenje dela po podjemnih pogodbah. Pri sklepanju podjemnih pogodb ni bilo preverjeno, ali dela ni mogoče opraviti v rednih oblikah dela z večjo produktivnostjo in spremljanjem delovnih obremenitev v rednem delovnem času," je glavna ugotovitev revizijskega poročila.
Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec je uvodoma ocenil, da je stanje tu slabo, neurejeno, čeprav stroški niso tako visoki. "Ni pravil igre, pogodbe se sklepajo celo s sodelavci, s katerimi ne bi smele biti sklenjene, ni sistema vrednotenja," je stanje orisal generalni direktor.
Nekorektno sklenjene pogodbe že odpovedujejo
Nekorektno sklenjene pogodbe so že začeli odpovedovati. Pripravili so že tudi nov pravilnik o sklepanju podjemnih pogodb, ki bo začel veljati 1. januarja 2010, ki vzpostavlja notranje kontrole in pravila, kako se določijo cene storitev. Strokovna direktorica Brigita Drnovšek Olup je tu poudarila, da bodo podjemne pogodbe še naprej na deficitarnih mestih – na primer za anesteziologe.
Predsednica sveta zavoda Elda Gregorič Rogl je izrazila presenečenje, da je notranji nadzor v zavodu tako slabo deloval, da se ni poslušalo pravne službe in so se podjemne pogodbe sklepale tako, kot so se. Po njenem mnenju bo treba v hiši vzpostaviti sistem spremljanja.
Predstavnik zaposlenih Robert Kokovnik pa je člane sveta in vodstvo zavoda opozoril, da si tudi zaposleni v UKC Ljubljana prizadevajo za uvedbo normativov dela, saj že ves čas trdijo, da so preobremenjeni. To bi morali po besedah Kokovnika pripraviti za vse zaposlene, ne samo za zdravnike.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.