Čas dopustov in poležavanja ob morju je tukaj. Številni so že zaplavali v prijetno toplo morsko vodo, drugi se raje sončijo na plažah. Skoraj vsi pa so opazili številne meduze, ki plavajo v morju. V Severnem Jadranu so trenutno najbolj pogosti in množični uhati klobučnjaki, med katerimi se kdaj znajde tudi kakšna kompasna meduza, vendar njihov pojav ni nekaj neobičajnega.
Plavanje med uhatimi klobučnjaki ni najbolj prijetno, prav tako pa tudi ni nevarno, saj je ožig uhatega klobučnjaka za človeka skoraj nezaznaven. Vseeno pa je treba vedeti, da imajo meduze toksine, je za 24ur.com povedala Tjaša Kogovšek, geologinja na Morski biološki postaji Piran.
Toksini so spojine, ki na telo delujejo različno, nekoga bo mesto ožiga srbelo, bolelo ali bo dobil rdečico, spet drugi pa ožiga sploh ne bo čutil, pojasnjuje Kogovškova.
Meduze so sicer planktonski organizmi. Čeprav lahko plavajo v globini, pa niso dobri plavalci in lahko plavajo le na majhnih razdaljah, zato se raje prepustijo toku, ki jih nosi okrog. Njihova življenjska doba je do enega leta, tudi manj. Ko se njihov življenjski ciklus končuje, začnejo odmirati in postanejo šibke, zato jih več vidimo naplavljenih ob obalah in mandračih.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.