Že več kot dva meseca mineva, odkar je Slovenija ostala brez gospodarskega ministra. Zaradi očitkov o sodelovanju "njegove" Emo Orodjarne na razpisih za pridobitev javnih subvencij je namreč 20. novembra odstopil Stanko Stepišnik. Začasno je njegovo ministrstvo nato prevzel Uroš Čufer, finančni minister, ki ima več kot dovolj že svojega dela.
Da se novega ministra na resorju, ki je ključen za ustvarjanje novih delovnih mest in okrevanje države išče tako dolgo, ne razumejo niti v koaliciji. "Socialni demokrati pričakujemo, da bo stranka Pozitivna Slovenija premierki Alenki Bratušek čimprej predlagala novega kandidata ali kandidatko za ministra oz. ministrico za gospodarstvo, saj smo mnenja, da od odstopa ministra Stanka Stepišnika delo na tem ministrstvu že predolgo stoji oziroma se procesi na področju gospodarskega resorja ne odvijajo v skladu s pričakovanji koalicije in gospodarstva," pravijo Socialni demokrati.
In zaradi praznega ministrskega stolčka nastaja škoda, menijo tako v gospodarstvu kot v politiki. "Škoda je velika, ker na področju gospodarstva v tem času ni prišlo do nobenih premikov. Ukrepi, ki smo jih predlagali vladi, so ostali mrtva črka na papirju," menijo v Obrtni zbornici (OZS).
"Ta situacija jasno kaže, da ta vlada in koalicija ne misli resno z zagonom gospodarstva in novimi delovnimi mesti. Osnutek novega koalicijskega sporazuma je torej zgolj domišljen PR projekt," pa so kritični v opozicijski NSi. "Brez tektonskih premikov na področju spodbujanja gospodarstva nam ni pomoči," pravijo. In tokrat se z opozicijo strinjajo celo v koalicijski SD, kjer pravijo, da ime kandidata pričakujejo čim prej. "Od odstopa ministra Stanka Stepišnika delo na tem ministrstvu že predolgo stoji, oziroma se procesi na področju gospodarskega resorja ne odvijajo v skladu s pričakovanji koalicije in gospodarstva," pravijo.
Odsotnost ministra pa ni le ustavila uvajanje sprememb, ampak grozi, da bo povzročila velike stroške, opozarjajo v NSi: "Nedopustno je, da Slovenija zaskrbljujoče zamuja z dokumenti, ki so nujni za črpanje edinih razvojnih sredstev iz EU skladov. Pri tem je potrebno opozoriti zlasti na zaostanek pri pripravi Partnerskega sporazuma, ki je osnovni in izhodiščni sporazum med Slovenijo in EU, nujno potreben za kakršnokoli črpanje evropskih sredstev v novi finančni perspektivi 2014-2020."
Seveda pa najti primernega kandidata ne bo tako lahko, saj zaradi odprtih vprašanj na področju gospodarstva, kjer je nujno izpeljati več ukrepov, to pač ne more biti kdor koli.
Obrtniki si želijo nekoga, ki bi upošteval tudi njih. "V preteklosti resorni ministri za malo gospodarstvo niso imeli velikega posluha, saj so bili problemi velikih gospodarskih družb vselej v ospredju. To nas žalosti, saj vemo, da prav malo gospodarstvo zaposluje 230 tisoč oseb, kar je skoraj polovica vseh zaposlenih v gospodarstvu. Upamo torej, da bomo čim prej našli ministra, ki bo deloval v korist obrtnikov in malih podjetnikov," pravijo. V OZS bi si sicer na ministrskem stolčku želeli videti prvega moža Term Olimia Zdravka Počivalška.
Da so bili do dosedanjih ministrov precej kritični, ne skrivajo niti v OZS, niti v NSi. "Izjemno nezadovoljni smo bili z gospodom Stepišnikom, saj ni razumel težav in potreb obrtnikov in malih podjetnikov, temveč zgolj velikih sistemov," pravijo na OZS, kjer med vsemi ministri v samostojni Sloveniji niso našli niti enega, ki bi ga lahko izpostavili kot človeka, ki si je resnično zavzemal za dobrobit malega gospodarstva.
Stepišnik si je negativno oceno prislužil tudi v NSi, kjer pa menijo, da je primer dobrega gospodarskega ministra SDS Andrej Vizjak, ki je bila na tem mestu v mandatu 2004-2008.
In kaj od novega ministra pričakujejo najprej?
V SD si želijo, da bo razumel potrebe slovenskega gospodarstva in hitreje pripravil ustrezne ukrepe za pomoč ter reševanje le tega, saj naše gospodarstvo nujno potrebuje nov razvojni zagon.
V OZS pričakujejo, da bo skupaj z ostalimi resornimi ministri pomagal izboljšati poslovno okolje in tako zagnati gospodarstvo. "Ključni ukrepi so vzpostaviti ugodnejše davčno okolje, fleksibilnejši trg dela, omogočiti lažji dostop do ugodnih bančnih posojil, ki bodo omogočila konkurenčnost in ponovni zagon podjetij, zmanjšanje sive ekonomije ter bolj poostren nadzor nad nelegalnimi subjekti, ki predstavljajo nelojalno konkurenco obrtnikom in podjetnikom. Ključno je tudi, da se odpravijo številne administrativne ovire, ki otežujejo poslovanje in odbijajo tuje investitorje. Pričakujemo tudi prenovo sistema javnih naročil," pravijo.
V NSi pa so pričakovanja strnili v šest točk - pripravo ukrepov za znižanje davkov, ki bi gospodarstvu "dali več kisika", Slovenijo je nujno treba odpreti za tuje investitorje, pripraviti je treba akcijski načrt za črpanje evropskih sredstev iz naslednje evropske finančne perspektive, strategijo privatizacije družb v večinski državni lasti , zaposlovanje mladih in ustvarjanje delovnih mest na področju zelenih in inovativnih tehnologij ter načrt za uresničitev potencialov slovenskega turizma.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.