V skladu s spremembami uredbe o upravnem poslovanju, ki začnejo veljati s 1. majem, bodo uradne ure državne uprave, torej upravnih enot in območnih enot organov, tudi vsako prvo soboto v mesecu oziroma drugo soboto, če pride prva sobota na državni praznik ali drug dela prost dan. Po novem bodo uradne ure tudi ob torkih, ob sredah pa se podaljšujejo do 18. ure. Prva sobota, ko bodo odprte uradne ure v skladu s temi spremembami, bo 5. maja. Prav tako pa bodo ob sobotah začeli delati tudi notarji.
Minister za javno upravo Gregor Virant napoveduje, da bodo v začetku prihodnjega leta preučili, kako so se novosti zlasti glede uradnih ur ob sobotah obnesle, in se na tej podlagi odločili, kako naprej. Vsi organi bodo obiske ob sobotah šteli. Možnosti je več: bodisi bodo vzpostavljeni sistem obdržali, bodisi sobote ukinili ali pa jih obdržali tam, kjer bo stranke to zanimalo. Po predvidevanjih naj bi bilo zanimanja za uradne ure ob sobotah več zlasti v večjih mestih.
Sredstva za stroške, ki bodo nastali zaradi teh sprememb, bo po zagotovilih ministra možno zagotoviti znotraj obstoječih finančnih načrtov upravnih organov. Povprečni strošek na upravno enoto bo 300 evrov na mesec, znesek pa zajema stroške za malico in za prevoz na delo za tiste, ki bodo delali ob sobotah.
V Upravni enoti Ljubljana in območnih enotah organov na njenem območju bodo zaradi zgoščenosti prebivalstva in s tem večjega števila upravnih nalog uradne ure med tednom še v večjem obsegu. V ponedeljek, torek in četrtek bodo od 8. do 18. ure, v sredo od 8. do 19. ure ter v petek od 8. do 14. ure.
Virant: Pritisk sindikatov se ne bo stopnjeval
Ob nasprotovanju sindikatov glede sobotnega dela Virant ocenjuje, da se pritisk ne bo stopnjeval. Pričakuje, da bodo delavci čim manj obremenjeni in jih bo res delalo samo toliko, kolikor bo potrebno. Šlo naj bi za nekakšna dežurstva. Vsak naj bi za sobotno delo prišel na vrsto na dva ali tri mesece.
Po oceni sindikatov je razširjanje uradnih ur na sobote nepotrebno. V republiškem odboru Sindikata državnih in družbenih organov menijo, da je minister vladi predlagal sprejetje spremenjene uredbe kljub odločnemu nasprotovanju, podkrepljenemu z nekaj tisoč podpisi zaposlenih, in izraženim dvomom tudi predstojnikov ter kritiki stroke. Po njihovem mnenju je prav, da se ob stroških dela evidentirajo tudi vsi drugi stroški, ki jih določa takšen razpored uradnih ur, tako na primer stroški za varstvo predšolskega otroka. Menijo, da je takšna sprememba uredbe vsiljena in ne temelji na objektivni analizi in dejanskih potrebah.
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja pa so opozorili, da se vlada ne drži socialnega dogovarjanja oziroma postopka, po katerem se uredbe, zakoni in pravilniki usklajujejo s predstavniki zaposlenih. To se je po njihovem mnenju pokazalo tudi pri sprejetju sprememb uredbe o upravnem poslovanju.
Razširjene ure notarjev
Zaradi spremenjene uredbe pa je spremenjen tudi pravilnik o delovnem času notarjev, ki bo prav tako začel veljati 1. maja. Uradne ure notarjev bodo petkrat tedensko, in sicer v ponedeljek od 8. do 15. ure, v torek od 8. ure do 15.30, v sredo od 8. do 18. ure, v četrtek od 9. do 12. ure in od 14. do 16. ure, v petek pa od 8. ure do 13.30.
Uradne ure notarjev bodo v ponedeljek, torek, sredo in petek potekale neprekinjeno, razen če z organizacijo dela ne bo mogoče notarju in vsem zaposlenim v notarski pisarni zagotoviti odmora za malico. V tem primeru uradnih ur ne bo od 12. ure do 12.30. Uradne ure bodo v vseh notarskih pisarnah tudi vsako prvo soboto v mesecu, in sicer od 8.30 do 12.30.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.