Ribiške družine in Zavod za ribištvo Slovenije se na terenu trudijo reševati ribe, ki so po umiku vode ostale ujete na prej poplavljenem terenu. "Katastrofalne poplave so močno okrnile ribji živelj v vseh prizadetih vodotokih," sporočajo v Ribiški zvezi Slovenije, ki opozarja, da bo upad staleža rib v vseh starostnih razredih velik. "Tega bomo morali v prihodnosti ribiči pomagati obnoviti z vlaganji mladic in odraslih rib."
"Od nedelje, ko smo ugotovili dejansko stanje, katero je katastrofalno, probamo rešiti še tisto malo, kar je ostalo v naših vodah," je naši televizijski ekipi povedal predsednik domžalskega odbora RD Bistrica Domžale Franci Kolenc. Dodaja, da so z ekipo v teh štirih dnevih pred gotovo smrtjo rešiti najmanj pet, šest tisoč postrvi in lipanjev.
Številne ribiške družine so se tako po umiritvi razmer podale na teren, na katerem rešujejo vodni živelj. "Med reševanjem rib se najde tudi kar nekaj ribjega potomstva, ki je najbolj na udaru potem, ko se voda začne umikati," je sporočila Ribiška družina Radgona.
Medtem je na pomoč ekipi Ribiške družine Ljubno ob Savinji priskočil tudi helikopter Slovenske vojske. "Ko intervencijski odlov dobi povsem drug pomen. Udarna izlovna ekipa Ribiške družine Ljubno ob Savinji se je vkrcala v helikopter Slovenske vojske za polet v Luče, kjer bodo na območju iz od Savinje ločenih vodnih teles poskusili rešiti čim več vodnega življa," so zapisali na družbenem omrežju.
Terenska intervencijska ekipa Zavoda za ribištvo Slovenija pa je medtem pomagala Ribiški družini Bistrica Domžale. Kamniška Bistrica je namreč strugo speljala drugam, tako da je nekaj mlinščic ostalo brez vode. V lužah pa medtem odkrivajo tudi tiste redkejše vrste, ki jih ribiči niso videli že več let.
So pa poplave zagotovo zdesetkale ribje vrste. Voda z velikim tokom je po besedah Ribiške zveze Slovenija ubila večino rib, tiste, ki so se umaknile ob stran, pa so ostale na poljih in tam poginile. Tudi Ribiška družina Medvode je s polj ob Sori in Savi pobrala večje število poginulih rib, od podusti do sulcev.
Poleg tega so ribe poginile, ker jim je v škrge prišla kalna voda, piše STA. Poginilo pa je tudi veliko mladih ribic, ki se niso znale umakniti, pa je povedal predsednik zveze Miroslav Žaberl. Zaradi poplav je v reke prišla kanalizacija, prav tako se je vanje iztekala nafta iz različnih cistern, ki jih je voda odnesla iz hiš. "Vse to vpliva na ribje življenje. Zaenkrat še ne vemo, ali bodo te ribe užitne ali ne," je dejal. Kot je dodal, vsekakor "to ni dobro niti za vodotok niti za ribe".
Ribiči po Žaberlovih navedbah pričakujejo, da bo država prisluhnila njihovim predlogom in jih bo za dlje časa oprostila plačila koncesnin in vodnega povračila. Prav tako želijo, da jim bo finančno pomagala pri obnovi ribiških objektov in naseljevanju rib v izpraznjene vodotoke. Sami pa bodo še naprej dejavno sodelovali pri odpravljanju posledic zaradi poplav, je zagotovil.
"Nekatere naše reke so po preteklih hudih nalivih prestopale bregove in že nekaj časa tečejo v strugah, toda vodostaji ostajajo povečani. Stanje se zaenkrat najhitreje izboljšuje na Nadiži, Soči in Učji ter tudi Trebuščici. Tolminka je v spodnjem delu dostopna v manjši meri, gladina pa se znižuje," medtem sporoča ribiška družina Tolmin, ki opozarja, da bodo ribolovne vode do običajnih pretokov za ta letni čas potrebovale še vsaj nekaj časa, še posebej Bača in Idrijca, ki sta po izjemnih pretokih še vedno visoki in kalni.
"Idrijca je nelovna skorajda mesec dni," so dodali. Kjer je bilo vode največ, je opaziti precej prodnega nanosa, še posebej na Kneži in Bači. Ribolov je trenutno omejen in zahteven, opozarjajo, zato previdnost ni odveč, še dodajajo.
Na Cerkniškem jezeru medtem opažajo drugi najvišji avgustovski vodostaj (402 centimetra) v vsej zgodovini uradnih meritev. "Za samo osem centimetrov višji vodostaj je jezero doseglo pred 46 leti, in sicer na dan 27. avgusta 1977," so na spletu zapisali v Ribiški družini Cerknica.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.