Slovenija

Steklarna Hrastnik začasno zmanjšuje proizvodnjo

Hrastnik, 22. 12. 2023 13.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Steklarna Hrastnik se je ob poslabšanih tržnih razmerah odločila za začasno zmanjšanje proizvodnje, sprejeli pa so tudi nekatere druge ukrepe za optimizacijo delovnega procesa, med drugim s pošiljanjem dela zaposlenih na čakanje na delo. V družbi so prepričani, da imajo trenutna gibanja ciklični značaj, zato ohranjajo razvojne načrte.

V hrastniški steklarni, ki je del skupine Vaider Group, za katero stoji privatizacijski mogotec in po letošnji analizi Financ najbogatejši Slovenec Igor Lah, so v sporočilu za javnost zapisali, da se celotna evropska steklarska industrija v zadnjih mesecih sooča s posledicami ohlajanja svetovnega gospodarstva in prodaje potrošniških indeksov.

To se odraža na padcu naročil v panogi in rasti zalog pri glavnih poslovnih partnerjih, vse skupaj pa vpliva na poslovanje Steklarne Hrastnik in zahteva prilagoditev poslovanja in proizvodnje tržnim okoliščinam v smeri začasnega zmanjšanja proizvodnje in optimizacije delovnih procesov, so navedli.

Steklarna Hrastnik
Steklarna Hrastnik FOTO: POP TV

Da bi ob teh spremenjenih tržnih razmerah ohranili stabilno poslovanje, je poslovodstvo sprejelo nekatere ukrepe, med drugim mehke oblike prenehanja delovnih razmerij v obliki predčasnega upokojevanja in pošiljanje dela zaposlenih na čakanje na delo. Ukrepe, kot zagotavljajo, izvajajo v omejenem in nujno potrebnem obsegu.

V tem trenutku je na čakanje na delo v družbi prerazporejenih okoli 200 zaposlenih v proizvodnji in režiji, ki pa so po načelu rotacij še naprej redno vključeni v delovni proces, a v manjšem obsegu. Ukrep čakanja na delo je za zdaj predviden do 31. marca 2024.

V družbi namreč ocenjujejo, da gre pri spremenjenih tržnih razmerah za prehodno obdobje, ki bo trajalo dve do tri četrtletja oz. največ eno leto, pri čemer pa da stabilno poslovanje družbe in razvojni projekti niso ogroženi.

Poslovni načrt za 2024 je tako sicer sestavljen ob upoštevanju poslabšanih tržnih razmer, a kot navajajo v družbi, predvideva ohranjanje visoke operativne dobičkonosnosti poslovanja ob nespremenjenih prihodkih od prodaje v višini okoli 90 milijonov evrov.

V podjetju obenem v prihodnjem letu načrtujejo za okoli sedem milijonov evrov naložb tako v Hrastniku kot v obratu v Srbiji, v prvi vrsti v avtomatizacijo posameznih procesov, redno investicijsko vzdrževanje in posodabljanje opreme ter v informacijske tehnologije. Ob nadaljevanju trenda avtomatizacije proizvodnih procesov bo družba po napovedih nadaljevala tudi z zaposlovanjem predvsem tehničnega strokovnega kadra ter strokovnjakov na področjih, kot so IKT, tehnologija in razvoj.

"Kot močno izvozno naravnano podjetje ne moremo ubežati nekaterim širšim globalnim gospodarskim ciklom. Lahko pa se jim prilagajamo in gradimo poslovni model na način, da tudi ob nekoliko znižanem zunanjem povpraševanju ohranjamo stabilno, pozitivno in razvojno naravnano poslovanje, kakor tudi vse ključne strateške investicijske načrte. Verjamem, da nam to dobro uspeva," so v podjetju ob tem citirali generalnega direktorja Petra Časa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
22. 12. 2023 16.50
+5
15. decembra je obstajal članek o tem kako je Steklarna uspešno zaključila prvo fazo s podjetjem Bacardi, pred božičem pa tole? Družini prijazno podjetje kajne? Vse kar vam hodi po mislih so dobički in izkoriščanje delavcev! Če podjetje ni uspešno naj se najprej nažene vodstveni kader, ne pa da sedijo na stolčkih kot posvečene krave, nedotakljivi in brezmadežni!plača osnovna kot vsepovsod po sloveniji.mehko odpuščanje.nazadnje bo tako,če ne bo šlo drugače,kot v rudnikih zasavje.ko zaradi takih odpuščan ljudje nikoli niso videli polne pokojnine,ker so jih zavedli,da ,ko bodo dovolj stari bodo imeli polno pokojnino.pa toverjetno z žegnom takratne politike,samo ,da se je stalež dovolj znižal
Eva14
22. 12. 2023 14.34
+3
Ce ne bi vsak vodja imel svojega sefa, bi vse delavce v proizvodnji lahko obdrzali. Ze tako jih je v proizvodnji premalo. Tej roboti ne morejo opraviti cloveskega dela in so samo pljunek v morje.
bob0802
22. 12. 2023 14.01
+10
Žalostno Privatizacijski tajkun Igor Lah v srbsko podjetje vlaga 100.000.000 eura. Počasi se mi zdi da bo steklarna Hrastnik ugasnila..
Smuuki
26. 12. 2023 20.53
+2
Pravzaprav je ta lokacija, res rahlo zanemarjena. Namesto popravljati bo pobral cok in pok in v okolje kjer je bolj prijazno. Delal bo isto. Kjer so davki manjši,okolje bolj naklonjeno podjetništvu tja se bo selil. Ga ne obsojam sam bi naredil isto. Če drugje preživiš, tu pa umiraš na obroke nimaš kaj premišljevati. Pa še kordišu ne bo treba z bajoneti gnati podjetnike v morje