To je prva obsodba, ki jo je v svoji karieri doživel Branko Đorđević, zato je dobil tudi nižjo kazen kot bi jo sicer. Da je še nekaznovan je njegova olajševalna okoliščina. Če bo v enem letu ponovil kakšno kaznivo dejanje bo moral za pet mesecev v zapor.

Sodnica je tako sledila obtožnemu predlogu tožilstva, da je stečajni upravitelj v stečaju samostojnega podjetnika kršil Zakon o finančnem poslovanju, ko je pri prodaji nepremičnin, katerih solastnik je bil stečajni dolžnik Pero Liković, solastnici in predkupni upravičenki onemogočil uveljavljanje predkupne pravice pri prodaji nepremičnin v okviru stečajnega postopka. Obtožni predlog, pod katerega se je podpisal tožilec Darko Kežman je obdolženemu Đorđeviću očital, da je zavestno kršil zakonske predpise, saj predkupne upravičenke Janje Liković ni obvestil o prodaji, ji ni poslal kupoprodajne pogodbe in jo ni pozval k plačilu kupnine. S tem pa ji je onemogočil uveljavljanje predkupne pravice za nepremičnino. Enostavno je polovico hiše prodal tretji osebi. Po mnenju tožilca je dejanje storil z naklepom in se pri tem zavedal, da lahko nastane hujša kršitev pravic oškodovanke. Stečajni upravitelj je namreč izkušen v pravnem prometu z nepremičninami v okviru stečajnega postopka in točno ve, kako potekajo postopki in kaj mu nalaga zakon. Sodišče se je torej strinjalo z navedbami v obtožnem predlogu in Đorđevića obsodilo. Sam pa sicer meni, da ni naredil nič narobe in krivde ne priznava. Sodba še ni pravnomočna.
Đorđević že obsojen, stečajni upravitelj Tomaž Kos v priporu
Če se je sojenje Branku Đordeviću dokaj hitro končalo, pa sodni proces stečajnega upravitelja Tomaža Kosa na ljubljanskem sodišču še čaka. Kot je znano je osumljen, da naj bi z domnevno spornimi posli oškodoval stečajno maso družbe MKT Print za 860 tisoč evrov, pri prodaji nepremičnin pa zahteval celo milijon evrov nagrade zase. Kazensko so ga ovadili kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada, ki so ga v začetku marca tudi aretirali. Že prej, leta 2015, pa so ga kazensko ovadili celjski kriminalisti, ker naj bi izdajal lažne račune za 2,6 milijona evrov ter si denar preko svojega podjetja nakazoval v Bosno, tam pa ga dvigoval v gotovini. Prav zaradi tega kazenskega postopka pa so se zdaj v nemilosti znašli tudi na celjskem sodišču, ker pravosodnega ministrstva niso obvestili, da je bila decembra 2016 zoper Tomaža Kosa uvedena sodna preiskava. Čeprav jim zakon nalaga, da morajo to storiti takoj, so jih obvestili šele marca letos, po tem, ko so ga že aretirali preiskovalci NPU. Ministrstvo za pravosodje je zato prejšnji teden odredilo izredni nadzor nad delovanjem sodne uprave na Okrožnem sodišču v Celju. Prav tako pa so Sodnemu svetu poslali pobudo za uvedbo disciplinskega postopka zoper preiskovalno sodnico Bojano Leskovar, ker ni poskrbela, da bi bilo ministrstvo obveščeno o kazenskem postopku zoper Kosa.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.