Na ministrstvu za delo so že pripravili program, s katerim nameravajo pomagati delavcem Mure, ki bodo izgubili službo. Delavci bodo tako istočasno z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi prejeli tudi mapo z informacijami in vlogami za uveljavljanje pravic, v njej pa bo tudi vabilo na razgovor na zavodu za zaposlovanje. Na podlagi vabila se bodo delavci zglasili na zavodu (predvidoma od 21. oktobra dalje), kjer jih bodo vpisali v evidenco, že takoj naslednji dan po razgovoru pa bo izdana odločba o denarnem nadomestilu za brezposelnost. Zavodi za zaspolovanje bodo v tem času delali v podaljšanem delovnem času in tudi ob sobotah.
Vse odločbe pa bodo na zavodih izdali do konca oktobra. Sicer pa bodo pogoji za prejemanje denarnega nadomestila enaki kot pri vseh ostalih. Delavci bodo prva nadomestila prejeli že 5. novembra, potem pa vsakega 15. v mesecu, kot je v navadi. Za delavce bodo organizirali tudi delavnice za svetovanje pri iskanju zaposlitve. Po treh mesecih pa bo nekdanje zaposlene v Muri v celoti prevzel zavod za zaposlovanje na individualne obravnave.
Delavci imajo možnost zaprositi tudi za izredno socialno pomoč, ki jo zavod dodeli glede na višino minimalnega dohodka za družino. Minimalni dohodek, do katerega je mogoče pridobiti denarno socialno pomoč, je za samsko osebo 226,80 evra. Do zdaj je že 800 zaposlenih v Muri vložilo prošnjo za to pomoč, prva izplačila pa bodo izplačana že 19. oktobra, pravijo na ministrstvu za delo.
Pomurje po BDP dosega le 66,2 odstotka slovenskega povprečja
V Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko so opozorili, da Pomurje med vsemi slovenskimi regijami že desetletja zaostaja v razvoju, saj BDP na prebivalca dosega le 66,2 odstotka slovenskega povprečja. Čeprav je izvajanje regionalnega razvojnega programa v teku, pa vložena sredstva ne morejo odtehtati težav, ki jih s seboj prinaša svetovna finančna kriza, pravijo na SVLR. To sta predvsem podjetji Mura in Mesna industrija Pomurka, z likvidnostnimi težavami pa se soočajo tudi druga podjetja in obrtniki.
Rešitev bo najverjetneje v zakonu za razvojno pomoč Pomurju
Vlada bo pomoč Pomurju najverjetneje ponudila v obliki zakona za razvojno pomoč Pomurju in operativnim programom, ki se bo izvajal v obdobju od leta 2010–2015. Zakon je trenutno še v medresorskem usklajevanju. Predlog programa je usmerjen predvsem v gospodarstvo. Pomurje bodo poskusili prestrukturirati "v smeri njegovih dolgoročnih primerjalnih prednostih", kot so geotermalna energija, drugi obnovljivi viri energije, agroživilsko področje, razvoj podeželja in podpora turizmu.
MG skuša privabljati tuje investitorje, prijavljena dva iz Švice in en iz Avstrije
V letošnjem letu so na ministrstvu za gospodarstvo v okviru razpisa za spodbujanje tujih neposrednjih investicij dodelili finančne spodbude trem podjetjem v pomurski regiji. V treh letih iz tega naslova pričakujejo 345 novih delovnih mest. Julija so podpisali pogodbo z murskosoboškim podjetjem Xal Svetila, ki je za projekt predelovalne dejavnosti dobilo 630.000 evrov sredstev. Tuji investitor je XAL iz Avstrije. Septembra se je na razpis prijavil tudi investitor iz Švice Unicut AG, s projektom začetne investicije v Murin obrat v Ljutomeru. Investitor naj bi predvidoma v treh letih zaposlil 180 novih delavcev za proizvodnjo sedežnih garnitur. Septembra pa se je na razpis prijavil še en švicarski investitor, podjetje Lukos Group SA, ki namerava v predelovalni dejavnosti ustvariti 65 delovnih mest.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.