Skupaj je tako v dveh dneh predčasnega glasovanja glas oddalo 8050 volivcev, kar je 0,52 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Samo v sredo je glas na predčasnem glasovanju oddalo 0,33 odstotka vseh volilnih upravičencev, medtem ko je bila drugi dan predčasnega glasovanja pred septembrskim referendumom volilna udeležba 0,34-odstotna. Tedaj je namreč glasovalo 5837 volivcev.
Predčasno glasovanje se je sicer začelo v torek in je bilo na sedežih okrajnih volilnih komisij možno še v četrtek. Glasovanje je potekalo tudi na tistih upravnih enotah, kjer okrajne volilne komisije sicer nimajo sedeža, to so Bled, Cerknica, Dravograd in Metlika.
Referendum bo v nedeljo, prvič v zgodovini pa se bo zgodilo, da bodo volivci o istem zakonu na referendumu odločali dvakrat. Pobudnik referenduma Vili Kovačič je namreč izide referenduma, ki je potekal septembra lani, uspešno izpodbijal na vrhovnem sodišču, ki je glasovanje razveljavilo.
Predčasno glasovanje je potekalo tudi na tistih upravnih enotah, kjer okrajne volilne komisije sicer nimajo sedeža, to so Cerknica, Dravograd in Metlika, ter na sedežu Občine Bled.
Predčasno glasovanje je sicer potekalo na enak način, kot bo na dan referenduma. Volivci se morajo na volišču izkazati z osebnim dokumentom in se podpisati v volilni imenik. Glasujejo tako, da na glasovnici obkrožijo za ali proti.
Referendum bo sicer v nedeljo, prvič v zgodovini pa se bo zgodilo, da bodo volivci o istem zakonu na referendumu odločali dvakrat.
Za zavrnitev zakona mora več volivcev glasovati proti zakonu, poleg tega mora po ustavni ureditvi proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej okoli 340.000 volivcev.
Prvega glasovanja se je udeležilo 20,5 odstotka volilnih upravičencev. Zakon je tedaj podprlo 53,47 odstotka vseh, ki so veljavno glasovali, proti pa jih je glasovalo 46,47 odstotka.
Vlada s sklepom imenovala civilne nadzornike drugega tira
Vlada je sprejela sklep o imenovanju projektnega sveta za civilni nadzor nad izvajanjem projekta drugi tir. Prepričani so, da bo projektni svet prispeval k še večji transparentnosti projekta. Člani sveta bodo oblikovali mnenja in stališča ter z njimi seznanili vlado. Vsak bo imel pravico do ločenega mnenja, so po današnji seji sporočili z vlade.
V projektni svet je vlada kot predstavnike civilne družbe imenovala Jadrana Bajca, Gregorja Ficka, Antona Hojnika, Damirja Josipoviča, Damijana Kreslina, Emila Milana Pintarja, Alenko Triplat in Sama Zupančiča. Predstavnik infrastrukturnega ministrstva v svetu bo državni sekretar in vodja projekta Jure Leben.
Člane civilne družbe je izbrala medresorska strokovna komisija, sestavljena iz predstavnikov Komisije za preprečevanje korupcije, finančnega ter infrastrukturnega ministrstva.
Na vladi so pojasnili, da je projektni svet imenovan do zaključka izgradnje drugega tira. Člani sveta bodo seznanjeni s podatki in dokumentacijo, ki se nanašajo na izvajanje projekta. Po obravnavi bodo oblikovali mnenja in stališča ter z njimi seznanili vlado, dvakrat letno pa bodo za vlado pripravili še mnenje o izvajanju projekta.
Administrativno-tehnične naloge za projektni svet bo opravljalo infrastrukturno ministrstvo, ki bo zagotovilo tudi prostorske in druge pogoje za njegovo delo. Člani projektnega sveta niso upravičeni zahtevati povračila prevoznih stroškov, sejnin ali drugih stroškov, so dodali v sporočilu.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.