
Samo v prvih štirih mesecih letošnjega leta je slovenska policija prejela 40 prijav o pogrešanih otrocih ali mladoletnikih, ki so pobegnili od doma, in 239 prijav pobegov iz vzgojnih zavodov. Policisti opažajo, da predvsem iz slednjih 'beži' vedno več mladih.
Če je leta 2008 policija razpisala 305 iskanj pobeglih otrok oziroma mladoletnikov iz vzgojnih zavodov, se je leta 2009 ta številka povišala na 372 primerov, lani pa na 422. Precej nižje je število otrok, ki pobegnejo od doma. Leta 2008 so organizirali 107 iskanj pobeglih otrok od doma, leta 2009 71, leto pozneje pa 81.
Gre večinoma za starejše mladoletnike, ki bežijo iz različnih razlogov, najpogosteje pa zaradi konfliktov v družini, na primer zaradi slabih ocen. Kljub temu na policiji ne morejo zatrditi, da se ob zaključku šolskega leta število pobeglih otrok poveča. Niso pa redki niti primeri, ko mladostniki enostavno pobegnejo od doma, zato da gredo s prijatelji na kakšen izlet, kamor jim starši sicer ne bi dovolili.
Otroci se ponavadi v zelo kratkem času domov vrnejo sami ali jih izsledijo starši, pogosto že istega dne. Primerov, ko otroke pogrešajo več kot nekaj dni, je malo. Otroci se največkrat zatečejo k prijateljem ali sorodnikom, le redki tavajo sami naokoli. Policisti staršem svetujejo, da takrat, ko ugotovijo, da je otrok pobegnil, to prijavijo na policijski postaji. Policisti jih bodo povprašali, kdaj so otroka nazadnje videli, s kom je bil v stiku in kako je bil oblečen.
V Sloveniji v zadnjih letih ni bilo nobene ugrabitve ali poskusa ugrabitve otroka, so pa policisti obravnavali primere, ko je eden od staršev otroka odpeljal ali drugemu staršu onemogočil stike z njim. Na Generalni policijski upravi pravijo, da tega ne moremo šteti kot ugrabitev, temveč gre v takih primerih za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe. Na policiji pravijo, da v zadnjih letih tovrstnih primerov niso obravnavali, izjema pa je štiriletna deklica iz Koroške, ki jo oče že več mesecev skriva, saj zaradi domneve o spolnih zlorabah ne želi, da bi deklica imela stik z mamo in njenim očetom.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.