Slovenija

Ste videli Urško? Kje je Klemen?

Ljubljana, 25. 05. 2011 08.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na leto neznano kam izgine več sto otrok in mladoletnikov. Večinoma gre za starejše mladoletnike, ki z begom od doma pogosto dokazujejo tudi svojo upornost. Ali pa si preprosto zaželijo izleta s prijatelji, na katerega jih starši ne pustijo.

Policisti pravijo, da od doma oziroma iz vzgojnih zavodov pobegnejo predvsem starejši mladostniki, ki se bojijo odziva staršev zaradi neuspeha v šoli, ali pa ker želijo biti 'svobodni'. Večino najdejo še isti dan.
Policisti pravijo, da od doma oziroma iz vzgojnih zavodov pobegnejo predvsem starejši mladostniki, ki se bojijo odziva staršev zaradi neuspeha v šoli, ali pa ker želijo biti 'svobodni'. Večino najdejo še isti dan. FOTO: iStockphoto

Samo v prvih štirih mesecih letošnjega leta je slovenska policija prejela 40 prijav o pogrešanih otrocih ali mladoletnikih, ki so pobegnili od doma, in 239 prijav pobegov iz vzgojnih zavodov. Policisti opažajo, da predvsem iz slednjih 'beži' vedno več mladih.

Če je leta 2008 policija razpisala 305 iskanj pobeglih otrok oziroma mladoletnikov iz vzgojnih zavodov, se je leta 2009 ta številka povišala na 372 primerov, lani pa na 422. Precej nižje je število otrok, ki pobegnejo od doma. Leta 2008 so organizirali 107 iskanj pobeglih otrok od doma, leta 2009 71, leto pozneje pa 81.

Gre večinoma za starejše mladoletnike, ki bežijo iz različnih razlogov, najpogosteje pa zaradi konfliktov v družini, na primer zaradi slabih ocen. Kljub temu na policiji ne morejo zatrditi, da se ob zaključku šolskega leta število pobeglih otrok poveča. Niso pa redki niti primeri, ko mladostniki enostavno pobegnejo od doma, zato da gredo s prijatelji na kakšen izlet, kamor jim starši sicer ne bi dovolili.

Prijavitelji pogrešanih oseb naj posredujejo relevantne informacije v največjem možnem obsegu, kot so fizične in psihične karakteristike pogrešane osebe in okoliščine pogrešanja ter okolja, kjer je pogrešana oseba živela in delala.

Otroci se ponavadi v zelo kratkem času domov vrnejo sami ali jih izsledijo starši, pogosto že istega dne. Primerov, ko otroke pogrešajo več kot nekaj dni, je malo. Otroci se največkrat zatečejo k prijateljem ali sorodnikom, le redki tavajo sami naokoli. Policisti staršem svetujejo, da takrat, ko ugotovijo, da je otrok pobegnil, to prijavijo na policijski postaji. Policisti jih bodo povprašali, kdaj so otroka nazadnje videli, s kom je bil v stiku in kako je bil oblečen.

V Sloveniji v zadnjih letih ni bilo nobene ugrabitve ali poskusa ugrabitve otroka, so pa policisti obravnavali primere, ko je eden od staršev otroka odpeljal ali drugemu staršu onemogočil stike z njim. Na Generalni policijski upravi pravijo, da tega ne moremo šteti kot ugrabitev, temveč gre v takih primerih za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe. Na policiji pravijo, da v zadnjih letih tovrstnih primerov niso obravnavali, izjema pa je štiriletna deklica iz Koroške, ki jo oče že več mesecev skriva, saj zaradi domneve o spolnih zlorabah ne želi, da bi deklica imela stik z mamo in njenim očetom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User719718
25. 05. 2011 18.00
HVALA, da ste vsaj napisali, da večina takih kriz ima srečen konec! Sem se že bal, da bo spet en senzacionalistčen članek, ki omenja samo najbolj črne scenarije.
mjrc
25. 05. 2011 17.59
Doda mladoletnik mora bit pogrešan 24ur;)
Ramzess
25. 05. 2011 14.05
Doda_=""Policisti staršem svetujejo, da takrat, ko ugotovijo, da je otrok pobegnil, to prijavijo na policijski postaji." Ja sej, 72ur pa more bit pogrešan, da ga oni začnejo sploh iskat." Ni to preveč, mislim čuden zakon, pa ne edini, ...zame je to čista norost, že ta ideja, kaj šele zakon, ...čeprav sem (smo) že zdavnaj spoznal/i, da so mnogi, če ne vsi, zakoni oblikovani po nekem istem kopitu, ...v končni fazi niso v našem interesu, temveč tako ali drzgače zoper nas, in v interesu onih zgoraj. Odgovor, ki si dal, je kajpak velik absurd, pol pa se čudimo, zakaj otrok ne najdejo več, ali jih najdejo mrtve, ...govorih o resnih zločinih, ne malih lokalnih begih otrok. Verjeli, ali ne taka čakalna faza, veliko pripomore k slabemu rezlutatu takega dejanja. Vsak potencialni zločinec lahko s pridom izkoristi ta čas, ker ve da ga ne bodo iskali, oz. otroka, ...žal pristojni tega ne doumejo ...niti ni moč pričakovati, od nekoga, ki je šolan, da služi sistemu, da bi bil sposoben v tem svetu doumet kaj takega. V tem svetu obstajajo tolerančne meje sodelovanja s predstavniki (slugami opranih umov) oblasti (sistema), katerekoli veje ali ustanove že. Vsake toliko (tukaj je omenjen oče deklice s Koroške) kdo potegne to črto 'tolerance', če rečemo tako. Težava je le v tem da druga stran (sluge oblasti) ki sledijo programi, ker so tako naučeni, tega ne doume.
Ramzess
25. 05. 2011 13.51
"Policisti staršem svetujejo, da takrat, ko ugotovijo, da je otrok pobegnil, to prijavijo na policijski postaji." Ni tako preprosto, ko se zdi, ...vendarle gre upoštevati okoliščine bega, če je seveda šlo zanj ...in posledice vsega. "Policisti jih bodo povprašali, kdaj so otroka nazadnje videli, s kom je bil v stiku in kako je bil oblečen." Blago rečeno, ... že pri teh treh vprašanjih, je zadnje trivialno, pri pravi ugrabitvi, se oblačila lahko zamenjajo. Zadnje vprašanje je torej zgolj informativne narave, ne kot dejstvo, kot denimo prvo. Generalno gledano, marsikateri starši neradi vpletajo obalsti (ne ostane vedno pri eni 'veji', ki vsaka vidi svoj 'svet' (tj. težavo)), ker ne vedo v kaj in kako utegne zadeva rezultirati. Eno je (poenostavljeno) trditi, svetovati, za prijavo, drugo pa storiti. "ko je eden od staršev otroka odpeljal ali drugemu staršu onemogočil stike z otrokom, vendar na Generalni policijski upravi pravijo, da tega ne moremo šteti kot ugrabitev, temveč gre v takih primerih za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe." Apslotno se strinjam, ...ugrabitev lastnega otroka, ...sploh ne gre skupaj, to ni ugrabitev, lastnega otroka ne moreš ugrabiti, ne glede na okoliščine.
DCandy
25. 05. 2011 13.33
"Policisti staršem svetujejo, da takrat, ko ugotovijo, da je otrok pobegnil, to prijavijo na policijski postaji." Ja sej, 72ur pa more bit pogrešan, da ga oni začnejo sploh iskat.
User426775
25. 05. 2011 12.52
Mislm, to da je reklama daljša od prispevka je pa tudi samo tukaj možno... Kaj je bistvo potem, reklama ali prispevek?