Iz podjetja SPAR Slovenija so opozorili na lažno nagradno igro, ki se širi prek SMS sporočil. Potrošniki namreč na svoje mobilnike prejmejo sporočilo, v katerem neupravičeno nagovarjajo v imenu omenjenega podjetja. "SPAR Slovenija ne izvaja navedene nagradne igre, v kateri je potrebno odgovoriti na nekaj vprašanj za domnevno uvrstitev v žreb za Darilno kartico Spar v vrednosti 500 evrov. Gre za lažno nagradno igro in zlorabo blagovne znamke Spar Slovenija," so opozorili iz podjetja.
Trgovec opozarja, da naj potrošniki nikar ne nasedejo, čeprav je sporočilo videti pristno. SMS namreč vsebuje logotip podjetja. Potrošnike pozivajo k sodelovanju v kratki anketi, ki naj bi omogočala, da uporabnik zadane omenjeno nagrado. Vse prejemnike tovrstnih sporočil opozarjajo, "naj v nagradni igri ne vpisujejo svojih podatkov ne pošiljajo SMS sporočila".
Ponavadi takšne nagradne igre podjetja oglašujejo na vseh svojih kanalih, zato je dobro preveriti, ali kaj o tem piše na njihovi uradni spletni strani. "Vsaka legitimna nagradna igra mora imeti tudi jasno razvidne pogoje nagradne igre. Če teh ni, naj bo to velik znak za alarm," pravijo na SI CERT.
Niste zadeli 500.000.000 dolarjev
Nekateri uporabniki aplikacije za sporočanje Viber so te dni prejeli sporočilo iz neshranjene številke – v spodnjem primeru je pošiljatelj DH88 – v katerem jih v angleškem jeziku obveščajo, da so bili izžrebani v mednarodni nagradni igri. Zadeli naj bi vrtoglavih 500.000.000 dolarjev. Za prevzem nagrade pa "nagrajence" vabijo, naj pošljejo zapisano referenčno številko na določen elektronski naslov, s katerega naj bi prejeli več informacij o tem, kako lahko denarno nagrado prevzamejo.
O tem so bili obveščeni tudi strokovnjaki iz nacionalnega odzivnega centra za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI CERT, ki opozarjajo, da so takšna sporočila pogosta, vendar gre za prevare.
'Če je nekaj preveč lepo, da bi bilo res, potem zelo verjetno ni res'
"Prvo pravilo v primeru dvomov je: če je nekaj preveč lepo, da bi bilo res, potem zelo verjetno ni. Če niste sodelovali v neki nagradni igri, potem tudi ne boste izžrebani," je pojasnil Tadej Hren iz SI CERT.
Kot je pojasnil, gre v primeru obvestila v aplikaciji Viber za "klasičen poskus t.i. loterijske prevare, pri kateri vas neznanec kontaktira z obljubo po veliki količini denarja". Če na takšna sporočila odgovorite v upanju, da boste res prejeli obljubljeno nagrado, vas najprej pozovejo, da morate plačati raznorazne stroške – za odprtje bančnega računa, za plačilo dajatev, za stroške odvetnika, provizije in tako naprej. "Preden se žrtev zave, da obljubljenega denarja ne bo prejela, je lahko tudi ob več 1000 evrov," opozarja Hren.
V primeru Spara pa Hren opozarja, da gre za prevaro, pri kateri goljufi izrabljajo dobro ime različnih slovenskih trgovin. "Njihov namen je, da bi pod pretvezo pridobitve neke želene nagrade uporabniki v spletni obrazec vpisali svojo telefonsko številko, vendar pa s tem ne bodo dobili nagrade, ampak se bodo včlanili v komercialni SMS klub," opozarja. S tem pa uporabniki nevede pristanejo na to, da jim vsak mesec zaračunajo približno 20 evrov za neželena SMS sporočila. "Sicer je ta strošek v drobnem tisku celo omenjen, ampak goljufi se zanašajo na to, da uporabniki drobnega tiska ne berejo. V nekaterih primerih pa smo celo opazili, da so goljufi preko teh sporočil na računalnikih uporabnikov rudarili kriptovalute," še opozarjajo na SI CERT.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.