V Sloveniji je neto plača na zaposleno osebo v podjetjih in drugih organizacijah oktobra v povprečju znašala 1007,24 evra. S tem je bila za 1,3 odstotka višja kot septembra in za 0,7 odstotka višja kot pred letom dni, so sporočili iz državnega statističnega urada.
V primerjavi s septembrom so se povprečne mesečne neto plače oktobra zvišale le v javnem (za en odstotek) in zasebnem sektorju (za 1,5 odstotka), medtem ko so se v sektorju država znižale za 0,3 odstotka.
V oktobru so največ zaslužili tisti, ki so bili zaposleni v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (v povprečju 1438,17 evra neto), najmanj pa tisti, ki so bili zaposleni v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (v povprečju 703,22 evra neto).
Povprečna mesečna neto plača se je glede na september najbolj znižala v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (za 1,8 odstotka), rudarstvu (za 1,3 odstotka), javni upravi in obrambi ter v dejavnosti obvezne socialne varnosti (za po 1,1 odstotka) ter v izobraževanju (za 0,3 odstotka). V dejavnosti poslovanje z nepremičninami je ostala nespremenjena.
V vseh preostalih dejavnostih se je zvišala, najbolj v dejavnosti finančne in zavarovalniške dejavnosti (za deset odstotkov).
Povprečna mesečna bruto plača je oktobra znašala 1543,66 evra in bila tako za 1,6 odstotka višja kot septembra ter za 1,1 odstotka višja kot oktobra lani.
Na statističnem uradu so si ogledali tudi gibanje povprečne mesečne bruto plače v obdobju med letoma 2008 in 2014. Kot ugotavljajo, je do leta 2011 hitreje rasla v javnem sektorju, nato se je trend obrnil in od takrat do danes se v zasebnem sektorju dviga hitreje kot v javnem sektorju.
Za nadure so delodajalci oktobra v povprečju izplačali 24,18 evra na zaposlenega, največ v dejavnosti zdravstvo in socialno varstvo (117,39 evra).
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.