Vladna pogajalska skupina je danes nadaljevala pogajanja s šolskim sindikatom Sviz in Počivavškovimi sindikati. Vodja vladne pogajalske skupine generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič je po koncu današnjih pogovorov ugotavljala, da so naredili določene približevalne korake.
"Zdijo se mi pomembni, kajti v procesu je pomembno, da napreduješ," je dejala. So pa po njenih besedah ostale odprte določene vsebine.
Lilijana Kozlovič naj bi tako privolila v zvišanje plač, a le za določene poklice in večinoma samo za štiri odstotke, kar je še vedno pol manj od zahtev sindikalistov, poročajo v oddaji 24UR.
Po besedah Kozlovičeve je želja, da bi se ponovno dobili še v tem tednu. "Vemo, da imajo napovedano stavko in zato želimo, da se čim hitreje ponovno srečamo in dogovorimo," je dejala.
Na vprašanje, kje konkretno je bil narejen napredek in kje so še odprta vprašanja, je odvrnila, da z vidika pogajanj o tem še ne bi govorila in ponovno poudarila, da je pomembno, da se partnerji za mizo dogovorijo glede pomembnih vsebin.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj se je s Kozlovičevo strinjal, da je danes prišlo do napredka, ni pa tako optimističen glede tega, kako velik je ta premik.
"Zdi se, da so nekatera ključna vprašanja še ostala odprta. Bi pa, če bi nadaljevali v tej smeri, bilo možno doseči stavkovni sporazum," je ocenil Štrukelj. Glede tega, ali ga je možno doseči pred izvedbo stavke, v tem trenutku ni optimističen, saj je časa še zelo malo. Stavka je namreč napovedana za sredo v prihodnjem tednu.
"Dejstvo je, da je gospa Kozlovič tudi omenila problem visokega šolstva in tu se mi zdi, da so stvari izrazito odprte," je dejal Štrukelj. Več o tem, kot tudi o drugih vprašanjih, ki ostajajo odprta, pa ni razkril. Poudaril je le, da bo potrebno še zelo veliko volje, da bi lahko prišli do cilja.
Tudi Jakob Počivavšek, vodja stavkovnih odborov, ugotavlja, da so z vlado dosegli določena zbližanja, a je po njegovih besedah med njimi še vedno precejšnja razlika.
Znova se bodo sestali v sredo popoldne. Ta dan dopoldne se bo vladna stran sestala tudi s predstavniki Sindikata delavcev zdravstvene nege Slovenije ter Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije.
Vlada popušča, nekateri sindikati vseeno napovedujejo stavko
Kljub temu, da vlada nekoliko popušča, so stavko napovedali tudi v Konfederaciji slovenskih sindikatov (KSS), in sicer bo ta 11. aprila. Med stavkovnimi zahtevami sta osemodstotni linearni dvig plač, kolikor je bilo zaposlenim odvzeto v času varčevanja, in nadaljevanje pogajanj za odpravo anomalij v okviru pogajanj v javnem sektorju.
Kot so pojasnili v KSS, so pogajanja predstavnikov vlade in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja o odpravi anomalij ustavljena, ker se vlada ločeno pogaja s štirimi skupinami sindikatov. "Ravnanje vlade predstavlja kršitev dane zaveze iz leta 2016, da ne bo ločeno sklepala sporazumov in dogovorov," so navedli.
Svet KSS je zato po njihovih navedbah s podporo sindikatov zasebnega sektorja sprejel sklep o začetku stavke in protestnem shodu. Sodelovali bodo KSS, Sindikat vojakov Slovenije, SPUKC – Sindikat zdravstva Slovenije, Sindikat finančno računovodskih uslužbencev plačne skupine J in Sindikat občinskih redarjev Slovenije.
Sindikat vojakov Slovenije bo zaradi zakonske prepovedi stavke vojaškim osebam na dan stavke izvedel protestni shod pred vlado.
Poleg nadaljevanja pogajanj za odpravo anomalij v pogajalski skupini predstavnikov vlade in sindikatov zahtevajo linearen dvig plač vsem javnim uslužbencem, in sicer v višini osmih odstotkov, kolikor je bilo javnim uslužbencem odvzeto z zakonom za uravnoteženje javnih financ.
Zahtevajo tudi ločena pogajanja vlade s KSS in z v njo združenimi sindikati o stavkovnih in protestnih zahtevah ter prenehanje kršenja zaveze, da vlada ne bo ločeno sklepala sporazumov ali dogovorov, s katerimi bi urejala vsebine, ki se tičejo elementov enotnega plačnega sistema. Zaradi te kršitve pričakujejo tudi, da bo stavka plačana.
V KSS so sprejeli protestne in stavkovne zahteve, za njihovo uresničitev si bo prizadeval skupni stavkovni odbor pod vodstvom Andreja Dočinskega iz SPUKC.
Vlada naj bi se sestala z vsakim
Vodja vladne pogajalske skupine, generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič je pojasnila, da so se v skladu z zakonom o stavki dolžni sestati z vsakim, ki napove stavko, in se bodo tudi s KSS.
Na očitke, da vladna stran krši dogovor, ker se ločeno pogajajo oz. ker naj bi sklepali ločene dogovore s posameznimi skupinami sindikatov, pa Kozlovičeva odgovarja, da se sicer res ločeno pogajajo, a se bodo na koncu morali vsi skupaj usesti in se dogovoriti. "Želim, da je to na koncu skupen konsenz," je poudarila Kozlovičeva.
Na napovedano stavko so se z začudenjem odzvali v policijskih sindikatih
Razloge, ki jih za napoved stavke in protestnega shoda navaja KSS, so v policijskih sindikatih označili kot neresne in naravnost smešne, če ne že škandalozne.
Če bi obveljala "nora teorija KSS in nekaterih drugih sindikatov v javnem sektorju o tem, da nihče v lastnih kolektivnih pogodbah nima pravice urejati plač tistih, ki jih predstavlja, in bi tako o plačah posameznih poklicev odločali sindikati, ki sploh ne združujejo uslužbencev teh poklicev", bi to po njihovem mnenju predstavljalo kršitev ustave, prava EU in za Slovenijo zavezujočih ratificiranih mednarodnih listin.
Kot so še zapisali, ne morejo in ne bodo dovolili, da katerikoli sindikat s stavko zahteva, da se drugi sindikati in njihovi člani, ki se v sindikate združujejo prav zaradi učinkovitejšega zastopanja v boju za njihove pravice, odrečejo svojim legitimnim pravicam.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.