Predstavniki svobodnega sindikata in stavkovnega odbora Vegrada so danes s stečajno upraviteljico družbe Alenko Gril dosegli dogovor, da gredo vsi delavci na plačano čakanje na delo doma, razen delavci Vemonta, je povedal sindikalist Srečko Čater. Stavka je tako za zdaj zamrznjena, je dodal.
''Spremenila so se dejstva. Zdaj je naš socialni partner stečajna upraviteljica, ki skladno z zakonom skrbi za postopek, ki bo vsaj 633 delavcem Vegrada d. d. omogočil izhod iz socialne krize prek jamstvenega sklada in koriščenje pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti,'' je za oddajo 24UR OB ENIH povedal Čater.
Povedal je tudi, da bodo tudi tuji delavci iz jamstvenega sklada prejeli, kar jim pripada, zato morajo zdaj narediti vse, da bo stečajna upraviteljica lahko v najkrajšem možnem času uredila zakonsko predpisane aktivnosti, ki bodo omogočile vložitev zahtevkov v jamstveni sklad in s tem tudi poplačilo delavcem.
Delavci krovne družbe Vegrad, ki je od srede v stečaju, bodo predvidoma v začetku prihodnjega tedna dobili odpovedi pogodb o zaposlitvi, po 15-dnevnem odpovednem roku pa se bodo lahko prijavili med brezposelne na zavodu za zaposlovanje in začeli uveljavljati pravice do izplačil. Delavci drugih Vegradovih povezanih družb, razen Vemonta, ki prav tako več mesecev niso dobili plač, pa so do nadaljnjega na čakanju na delo doma. Kako dolgo bodo na čakanju, je po Čatrovih besedah odvisno od ugotovitev stečajne upraviteljice.
Grilova, ki sicer za pojasnila po telefonu za zdaj ni dosegljiva, lahko delavce pokliče nazaj na delo, lahko pa ugotovi razloge za začetek stečajnega postopka, pravi Čater. Slednje je po njegovih besedah že ugotovila za invalidsko podjetje Vegrad Inde.
Stavkovni odbor se bo odslej po Čatrovih besedah sestajal predvidoma enkrat tedensko, stavka pa se bo nadaljevala v primeru, da stečajna upraviteljica ne bo podala predloga za stečaj podjetij, ki že več mesecev niso izplačala plač. Čater sicer pričakuje tudi aktivno vključevanje vlade v reševanje situacije. Kot je povedal, od vlade pričakuje soglasje za uvedbo stečajnega podjetja Vegrad Inde, ki zaposluje 143 delavcev invalidov in drugih, in da bodo z BiH čim prej podpisali parafiran sporazum in bosanskim delavcem zagotovili pravice iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti, kot so jo že zagotovili Hrvatom in Makedoncem.
Celjsko okrožno sodišče je stečaj krovne družbe Vegrad začelo v sredo. Po podatkih stečajne upraviteljice, ki je spremljala tudi prisilno poravnavo Vegrada v septembru, je bilo v Vegradu ob stečaju zaposlenih 584 delavcev. Koliko je trenutno skupno zaposlenih v Vegradu in v povezanih družbah Vegrada, ni natančno znano, po podatkih sindikata pa naj bi jih bilo dobrih tisoč. Pred letom dni jih je bilo okoli 1700.
Pomoč tujim delavcem
Vlada je medtem obljubila pomoč tujim delavcem Vegrada. Minister za delo Ivan Svetlik jim predlaga, naj se vpišejo na zavod za zaposlovanje, kjer bodo dobili odločbo o denarnem nadomestilu, ki pa bo mirovala dokler sporazum z Bosno o tem ne bo podpisan. Sicer pa bo zavod za zaposlovanje tujim delavcem zagotovil posebno svetovanje in iskanje možnosti za zaposlitev – čeprav formalno niso upravičeni do te storitve, če nimajo stalnega delovnega dovoljenja – da bi lahko v času, preden morajo zapustiti državo, dobili novega delodajalca in s tem ustrezno delovno dovoljenje. Tistim, ki jim to ne bi uspelo, pa bodo prek humanitarnih organizaciji priskrbeli denarno pomoč, da bi se lahko vrnili v domovino in počakali do trenutka, ko bi bili na podlagi sporazuma, ki ga Slovenija pripravlja z BiH, upravičeni do ustreznih izplačil iz jamstvenega sklada oziroma denarnega nadomestila.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.