Glavni odbor sindikata Fides je enotno zavrnil novelo Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katero želi vlada enostransko zmanjšati dodatek za nočno, praznično in nedeljsko nadurno delo.
''Pri tem vlada ne izbira sredstev, saj je svoje izračune utemeljila na primeru zdravnika (tako da ni dvoma, komu so ukrepi v prvi vrsti namenjeni), ki ga je zavajajoče postavila v 57. razred, (kamor ni ta trenutek umeščen prav noben zdravnik v državi), in mu pripisala 57-urno dežurstvo (čeprav zakon prepoveduje več kot 32-urno nadurno delo), da bi lahko v javnosti manipulativno ustvarila vtis, da zdravniki čez vikend zaslužimo še eno plačo zraven. V resnici pa zdravnik specialist družinske medicine za uro nadurnega dela prejme od 11 do 15 evrov. Ironija je, da bi se temu zdravniki z veseljem odpovedali, a je neprekinjeno zdravstveno varstvo – zaradi potreb bolnikov na eni in pomanjkanja zdravnikov na drugi strani – mogoče zagotavljati le z nadurnim delom zdravnikov,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Ker ''vlade argumenti in dejstva ne zanimajo, bo glavni odbor sindikata Fides na pobudo članov vse zdravnike spomnil na njihove pravice iz dela, ki so za zaposlene v drugih poklicih samoumevne. Zdravniki leta prostovoljno, množično in tiho soglašamo s številnimi nadurami, nočnim delom in težkimi delovnimi razmerami, še posebej v času tako imenovanega 'dežurstva'. Soglasja (soglasje za delo preko 48 ur tedensko, soglasje za dežurstvo za nepretrgano delo preko 16 ur, soglasje, s katerim se posebnemu varstvu odpovedujejo starejši zdravniki in zdravniki z majhnimi, prizadetimi ali hudo bolnimi otroki, soglasje za delo v pripravljenosti, soglasje za nočno delo in delo preko polnega delovnega časa) lahko zdravniki tudi umaknemo.''
Ne sprejemajo ''tajkunizacije'' zdravniškega poklica, ''ki ga ustvarja vlada z diskreditacijo zdravniškega poklica, odrekanjem plačila za težaško in odgovorno prekomerno delo ter sprejemanjem zakonodaje, ki je diskriminatorno uperjena proti zdravnikom. Vlado pozivamo k umiku neusklajenih členov novele Zakona o sistemu plač v javnem sektorju iz zakonodajne procedure ter povrnitev k socialnemu dialogu. Bojimo se, da bo v zdravniških vrstah sicer kmalu zmanjkalo kandidatov, na katerih bo vlada lahko izvajala svoje varčevalne poskuse.'' Dodali so, da mora vlada, ''ki se enostransko odloči, da dežurstva niso potrebna oziroma jih ni potrebno ustrezno plačati, v celoti prevzeti tudi odgovornost za slabše zdravstveno varstvo in zdravstveno stanje državljanov''.
Kuštrin: Potrebovali bi še 2000 zdravnikov
Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin je pred zasedanjem odbora za 24UR OB ENIH dejal, da je stavka zadnja stvar, "predvsem, ker bi bili prizadeti bolniki, ki v sporu niso nič krivi". O težavah v zdravstvu so se pripravljeni pogovarjati, čeprav so že pričakovali konkretne poteze vlade. ''Zdravniki, ki vsak dan delamo v zdravstvu, vidimo, kje bi se dalo varčevati, pa se ne varčuje. Varčevati bi se dalo od vrha do dna.''
Po njegovem mnenju vlada uporablja manipulativne podatke o zdravniških plačah. ''Zdravniški poklic bi radi diskreditirali. Povzročajo neko tajkunizacijo zdravniškega poklica. Mnogi zdravniki, ki veliko delajo in malo zaslužijo, so zato užaljeni.'' A najbolj plačan zdravnik prejme 12.000, samo za dežurstva 6.000, za vikend dežurstvo 2.300 evrov mesečno. Kuštrin se strinja, da je veliko, vendar opozarja, da se je treba vprašati, zakaj. ''Očitno je zdravnikov premalo, na nekaterih mestih kritično premalo. Eden izmed takih poklicev so gotovo radiologi.'' Po njegovih besedah noben zdravnik ne bi smel delati več kot 36 ur skupaj, kar je zapisano tudi v zakonu. Zgoraj omenjeni zneski se nanašajo na 57 ur dežurstva v kosu, kar Kuštrin označuje za nevarno početje. ''To ni varno ne zanj ne za bolnike. Organizacija tu šepa.''
Prepričan pa je, da se vedno govori le o tistih zdravnikih, ki ekstremno veliko delajo in tudi temu primerno dobro zaslužijo. "Mislimo, da je namen vlade uperiti nejevoljo nezaposlenih, upokojencev in drugih, ki se težko prebijajo skozi življenje, proti zdravnikom in zamaskirati svoje slabo delo," ocenjuje Kuštrin.
V Fidesu so izračunali, da je premalo okoli 2000 zdravnikov. ''Vladna politika ne vodi do več zdravnikov, nasprotno, kot izgleda, jih bo vse manj. Problem bo vse večji.'' Zdaj čakajo odgovor vlade. Situacije zaenkrat ne bodo zaostrili, ''pripravili pa se bomo''.
Kdaj se bo Pahor sestal z zdravniki?
Minuli teden je predsedstvo sindikata Fides pozvalo vlado, naj do začetka tega tedna predlog za prepolovitev nadomestil za dežurstvo v zdravstvu umakne, a odgovora še niso dobili. Vladni predlog so označili za diskriminatoren, zato so vladi dali teden dni časa za umik. Premier Borut Pahor je nato napovedal sestanek s predstavniki zdravnikov.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.