Kot so obsojenci zapisali v dopisu pristojnim institucijam in nekaterim medijem, strokovno vodstvo Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob med obsojenci ustvarja razlike zaradi različne narodnosti, jih lažno obtožuje kaznivih dejanj, za katere nima dokazov, in jih tudi sicer neupravičeno sankcionira, na primer s premestitvami v strogo varovane oddelke.
Kot primer izpostavljajo, da enemu od obsojencev po kirurškem posegu niso zagotovili ustrezne medicinske oskrbe, čeprav so tako zahtevali celo v bolnišnici. Navajajo tudi, da se zoper odgovorne v tem primeru že vodita postopka na specializiranem oddelku vrhovnega državnega tožilstva in na zdravniški zbornici. Med spornimi ravnanji nadrejenih obsojenci sicer naštevajo tudi zapostavljanje, poniževanje in psihično maltretiranje.
V dopisu zahtevajo odstop komandirja 1. oddelka zapora, ker naj bi imel nekorekten odnos do obsojencev, z njimi naj bi ravnal nehumano in nestrokovno ter jih šikaniral. Obenem želijo, da se na njegovo mesto imenuje njegovega dosedanjega namestnika, ki v oddelku "ohranja mir in disciplino in se pri tem ne poslužuje nezakonitih metod".
Vsak od štirih obsojencev v dopisu navaja tudi nekatere osebne zahteve. Damijan Kranjec in Matic Križaj tako zahtevata, naj ju vrnejo v matični oddelek. Kot pojasnjuje Kranjec, se je stepel – zaradi pretepa je bil premeščen – ker se je bil "primoran braniti". Prav tako od zavoda želi, naj mu vrne zasežene predmete, Križaj pa zahteva izdajo dovoljenja za uporabo novega LCD-monitorja, ki ga je po njegovih navedbah pod nekaterimi pogoji odobril že direktor zavoda Jože Podržaj.
Obsojenec Nermin Lović zahteva premestitev v kateri koli drugi zapor ali pa v psihiatrično bolnišnico. "Bojim se svojih črnih misli, kajti svojih dejanj ne morem kontrolirati, zato želim, da se mi ponudi specialistična pomoč, ki sem je nujno potreben in je tu nisem deležen," je zapisal. Obsojenec Sanel Omerović pa zahteva več pisnih opravičil od pristojnih v zavodu zaradi "lažnega obtoževanja" o vnosu mamil, pa tudi premestitev v celjske zapore".
Kot še napovedujejo obsojenci, bodo, če zavod v zvezi z zahtevami ne bo ukrepal, gladovno stavko stopnjevali in bodo od 13. oktobra naprej zavračali tudi tekočino.
Na Dobu očitke odločno zavračajo
Jože Podržaj, direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob, je pojasnil, da zaenkrat ne gre za gladovno stavko, pač pa samo za odklanjanje zavodskih obrokov hrane. "Povod za odklanjanje obrokov naj bi bil predvsem pregled bivalnih prostorov, ki po mnenju obsojencev ni bil opravljen korektno, češ da so pravosodni policisti pregledane stvari preveč razmetali. Motivi so pri posameznih obsojencih različni, kar je razvidno tudi iz njihove pritožbe,“ so zapisali.
Kot trdi Podržaj, so preverili in ugotovili, da je bil pregled opravljen strokovno in ni v ničemer odstopal od predpisanih postopkov.
Očitke, da vodstvo in osebje zavoda med zaprtimi osebami izvaja razlike, odločno zavračajo. Pripombe zapornikov pa bodo preučili in na podlagi ugotovitev sprejeli potrebne ukrepe, so zapisali. "Vsi navedeni postopki so bili opravljeni v skladu z veljavnimi predpisi in temeljijo na dokazanih ugotovitvah. Na vsa naša postopanja in odločitve imajo obsojenci pravico do pritožbe in samo pritožbeni postopek je pravi način za eventuelno spremembo sprejetih odločitev,“ so še dodali.
Valentinčič: Razmere so dobre, težave uspešno rešujemo
Dušan Valentinčič, generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, je potrdil, da je prejel pritožbo obsojencev in od direktorja zavoda zahteval poročilo. "Vse pritožbene navedbe bomo natančno preverili. Po potrebi bodo predstavniki Generalnega urada tudi opravili nadzor, razgovore s pritožitelji in vodstvom zavoda. O ugotovitvah bodo obsojenci in vodstvo zavoda pisno obveščeni,“ je sporočil.
Glede na objektivne razmere, v katerih deluje zavod Dob, Valentinčič stanje ocenjuje kot dobro. Varnostna situacija je po njegovem mnenju stabilna, večjih kršitev ali nepravilnosti niso ugotovili. "To pa seveda ne pomeni, da ni težav, ki pa jih v okviru možnosti uspešno rešujemo. V zadnjem obdobju se je število obsojencev v zavodu Dob stalno povečevalo. Prenapolnjenost zavoda, ki prinaša številne negativne posledice, je prav gotovo največja težava zadnjega desetletja. Prostorsko stisko je spremljala tudi kadrovska stiska,“ je povedal.
Število pritožb obsojencev po njegovih besedah ne narašča. "Pritožujejo se iz različnih razlogov, največ zaradi nestrinjanja z režimom. Nekatere pritožbe se nanašajo tudi na osebje, tudi na vodstvo zavoda. Večina pritožb je neutemeljenih, v posamičnih primerih pa so bile utemeljene, na kar je Generalni urad opozoril vodstvo zavoda in zahteval bodisi odpravo ugotovljene nepravilnosti ali sprejem ukrepov za izboljšanje stanja.“
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.