
Po posredovanju ministrstva za kulturo, matičnega ministrstva za področje medijev, so se danes srečali predstavniki Sindikata novinarjev Slovenije (SNS), Društva novinarjev Slovenije (DNS), Združenja za tiske in medije pri GZS, RTV Slovenija in ministrstva za notranje zadeve. Namen kulturnega ministrstva je bil še pred torkovim sestankom izvršnega odbora SNS, na katerem naj bi sprejeli odločitev o novinarski stavki, sprtim stranem ponuditi prostor za dialog, a zaradi različnih pogledov vpletenih na vprašanje kolektivne novinarske pogodbe napredka ni bilo. Točen datum, ko večina slovenskih medijev ne bo izšla, bodo določili jutri, po seji sindikalnega odbora. Novinarji so prepričani, da je to edina izbira, saj gospodarska zbornica Slovenija tudi tokrat ni pokazala nobene pripravljenosti za začetek pogajanj za spremembo poklicne kolektivne pogodbe.
"Upravni odbor združenja za tisk in medije je jasno sklenil, da te kolektivne pogodbe, ki je bila z naše strani odpovedana leta 1998, da v bistvu za nas ne obstoja več. Je pa res, da je upravni odbor tudi predlagal, kajti mi se zavzemamo tudi za višje plače, da se to kolektivno pogodbo za novinarje upošteva po posameznih podjetjih," je po srečanju ministrstva za kulturo in sindikata novinarjev povedal Miro Sotlar, podpredsednik Gospodarske zbornice Slovenije.
Predstavniki SNS in DNS, Iztok Jurančič, Rajko Gerič in Špela Stare, so na današnjem srečanju predstavili skupno stališče, da želijo na delodajalski strani dobiti partnerja za pogajanja, saj je Združenje za tiske in medije leta 1998 enostransko odstopilo od novinarske kolektivne pogodbe. Vendar pa je sekretarka združenja Irena Brglez ponovno poudarila stališče združenja, da niso več podpisniki pogodbe, zato se o njej tudi niso dolžni pogajati. Po njenem mnenju pogodba velja samo še za RTV Slovenija in tiste delodajalce - člane združenja, ki sami tako želijo.
Janez Kocijančič in Aleks Štakul, ki sta zastopala interese RTV Slovenija, sta poudarila, da se sicer zavzemajo za spoštovanje nacionalne kolektivne pogodbe, opozorila pa sta, da je zelo težko zagotavljati eno kolektivno pogodbo na dveh različnih osnovah - gospodarski in negospodarski, saj bi zaradi tega pri njih lahko prišlo do notranjega socialnega konflikta, so še sporočili iz kulturnega ministrstva. Predsednik sveta RTV Janez Kocijančič je v izjavi za Radio Slovenija izrazil upanje, da bo doseženo soglasje o tarifnih spremembah, poudaril pa je še, da Javni zavod RTV Slovenija gotovo ni tisti, ki bi dajal povode za sindikalne zaostritve.