Tudi v Mariboru namreč vodstvo zavoda po besedah predsednika sindikata zdravstvenega in socialnega varstva Zvonka Vukadinoviča še ni sistematiziralo delovnega mesta zobozdravstvene asistentke. Ministrstvo za zdravje je namreč že septembra 2008 izdalo navodilo, da se vse zaposlene, ki delajo z zobozdravnikom v zobozdravstvenih ambulantah, razporedi na delovno mesto zobozdravstveni asistent.
V Zdravstvenem domu Adolfa Drolca v Mariboru je bila večina zaposlenih doslej ustrezno razporejenih v 22. plačnem razredu, srednje medicinske sestre in zdravstveni tehniki, ki so se morali posebej usposobiti za štiriročno delo in asistenco zobozdravniku, pa so bili še naprej razvrščeni nižje in torej v nasprotju s kolektivno pogodbo.
"Vse od leta 2008 se ni premaknilo nič, zdaj pa so se na podlagi zapisanega mnenja neke javne uslužbenke na ministrstvu za zdravje in s podpisom direktorja direktorata za zdravje Janeza Remškarja v vodstvu zdravstvenega doma odločili, da vse delavke z aneksom prerazporedijo na najnižje možno delovno mesto in jim vzamejo tri plačne razrede oziroma 12 odstotkov plače," je odločitev za stavko pojasnil Vukadinovič.
V sindikatu ob tem opozarjajo, da takšna odločitev ne temelji na nobenem pravnem aktu, pač pa je bila izvedena zgolj na podlagi dopisa, ki nima nobene zakonske utemeljitve.
V času stavke bodo tako opravljali le nujne storitve, ki jih narekuje zakon, in vse to na eni sami lokaciji. Ker zakon zelo ozko tolmači, katere so življenjsko nujne zadeve, jih je v zobozdravstvu po Vukadinovičevih besedah razmeroma malo, je pa pojasnil, da to načeloma pomeni, da bodo v času stavke zobozdravstvenih uslug deležni le tisti pacienti, ki bi bili tudi sicer upravičeni uslug dežurne ambulante.
Predsednica stavkovnega odbora Nada Perko je ob tem dodala, da imajo v kolektivu veliko podporo vseh delavk, zato bodo v primeru neizpolnitve njihovih zahtev primorani uresničiti grožnjo s stavko. Kot je še dejala, ne zahtevajo drugega kot to, da jih razvrstijo v pravilni plačni razred za zobozdravstvene asistentke.
Na napoved stavke se je odzval tudi direktor zdravstvenega doma Jernej Završnik, ki obžaluje, da je do nastalih razmer po nepotrebnem sploh prišlo. Kot je dejal, bi se namreč morali dogovoriti na ravni ministrstva za zdravje in sindikatov s področja zdravstva, ob jasni asistenci Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Vodstvo zavoda je po njegovih besedah glede na pridobljeno mnenje ministrstva pristopilo k razgovorom z zobnimi asistentkami in jih pozvalo, da preko svojih sindikalnih gibanj nastalo težavo razrešijo z vlado. Če do razrešitve v doglednem času ne bi prišlo, je bilo s strani vodstva najavljeno, da bodo prejele anekse k pogodbam o zaposlitvi, in sicer v skladu z mnenjem ministrstva za zdravje, ki jih razvršča v 19. plačni razred.
Po Završnikovih besedah gre pri vsem skupaj za problem sistemske narave na državni ravni. "Ker je bil namen nove plačne zakonodaje poenotenje in odprava različnih plač na enakih delovnih mestih, je stavkovna zahteva sindikata v nasprotju z namenom zakona, saj bi ugoditev ustvarila nova nesorazmerja," je dejal Završnik. Dodal je, da je zahteva sindikata tudi vsebinsko neutemeljena, saj v njej niso opredeljene dodatne zahtevnejše naloge za dodatno delovno mesto.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.