"Upravna enota Ljubljana obvešča vse stranke, da so zaposleni na Upravni enoti Ljubljana razglasili celodnevno stavko. Stavka bo potekala v sredo, 15. novembra 2023, med 8. in 19. uro na lokacijah Tobačna ulica 5, Linhartova cesta 13 ter na vseh krajevnih uradih Upravne enote Ljubljana," so sporočili iz ljubljanske upravne enote. V sredo bodo stavkali tudi na mariborski upravni enoti, in sicer med 8. in 18. uro na sedežu Upravne enote Maribor, Ulica heroja Staneta 1 ter Prešernova ulica 6 in na vseh krajevnih uradih Upravne enote Maribor.
V tem času bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom.
Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je stavko na večjem številu upravnih enot napovedal na novinarski konferenci 8. novembra, ker se enoletna dogovarjanja za izboljšanje položaja zaposlenih na upravnih enotah niso premaknila z mrtve točke.
Verk je ministru, kot pravi sam, podrobno že razložil težave na upravnih enotah. "Že več let opozarjamo na veliko obremenjenost zaposlenih na upravnih enotah, zlasti na oddelku za tujce, na pomanjkanje kadra, saj se nihče noče več prijaviti za referenta. Njegova plača je umeščena nižje od minimalne plače. Rekli so, da bo to uredil nov plačni sistem, a smo ugotovili, da se vsaj do 1. januarja 2025, ne bo zgodilo prav nič," je pojasnil.
Kot ključne zahteve sindikata je Verk izpostavil zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, da se lažje sanira upravni zaostanek, kjer je več kot 10.000 zadev na oddelku za tujce, in linearno povišanje plač za sedem plačnih razredov.
Priznava, da nekaj manevrskega prostora za dogovor obstaja, a se mora zgoditi "neka bistvena sprememba". "Tako kot je vlada reševala slabe plače vojakov, pa policistov, lahko reši tudi slabe plače uslužbencev upravnih enot, pravosodnih policistov v zaporih in inšpektorjev," je prepričan Verk, ki sicer močno dvomi, da bi jih vlada na torkovem sestanku uslišala.
Stavko napovedali tudi na Upravni enoti Maribor
Celodnevno stavko pa je "zaradi nevzdržnega stanja na upravnih enotah in drugih delih javnega sektorja, kjer se izvajajo storitve v neposrednem stiku s strankami", za sredo napovedala tudi Upravna enota Maribor. "Zaradi ignorance aktualne vlade smo prisiljeni zaostriti dialog," so sporočili ter dodali, da stavko podpirajo tudi uslužbenci drugih upravnih enot. Pravijo, da želijo upravne storitve za njihove stranke opraviti kvalitetno, hitro in zakonito, vendar pa da zaradi obratno-sorazmerne kadrovske zmogljivosti in pripada vlog dela ne morejo več opravljati tako, kot si stranke zaslužijo.
"Upravne enote se soočamo z drastičnim porastom upravnih postopkov, po drugi strani pa s kadrovskim primanjkljajem in fluktuacijo obstoječih uslužbencev, ki zaradi boljšega plačila in delovnih pogojev zaposlitev poiščejo drugje. Število vlog na Upravni enoti Maribor se konstantno vsakoletno povečuje, število zaposlenih pa ostaja bolj ali manj enako," so poudarili, za primerjavo pa navedli podatke iz let 2018 in 2023. Leta 2018 je tako 135 uslužbencev prejelo 61.872 upravnih zadev, v letu 2023 pa je 141 uslužbencev Upravne enote Maribor prejelo 125.488 upravnih zadev.
Tu pa je tudi preobremenjenost uslužbencev, zaradi česar, pravijo, da nastajajo še večji zaostanki pri reševanju vlog. "Kar še spodbuja javno mnenje, da zaposleni v državni upravi 'nič ne delajo' in da za svoje 'nedelo' prejemajo visoka plačila, ki je za nas žaljivo ravno zaradi dejstva, ker je situacija popolnoma nasprotna."
Od epidemije covida-19 problematika še slabša
Sprašujejo se tudi, zakaj se plače na upravnih enotah ne objavljajo javno. "Realnost namreč je, da so osnovne plače vseh delovnih mest s srednješolsko izobrazbo pod zakonsko določeno minimalno plačo," pravijo.
Na Upravni enoti Maribor izpostavljajo še, da se problematika na upravnih enotah zaostruje že od pojava epidemije covid-19. Tudi o tem so redno opozarjali pristojna ministrstva in službe.
"Mizerne plače, velike obremenitve, delo z nezadovoljnimi strankami, stresno delovno okolje, vedno širši nabor delovnih nalog, vse kompleksnejša zakonodaja in odsotnost kakršnegakoli nagrajevanja za povečan obseg dela so v preteklih letih ustvarila neprivlačno delovno okolje, ki ne pritegne novega kadra. Sloves upravnih enot je milo rečeno pošteno načet," so kritični.
Ob tem pa pravijo, da del odgovornosti za nastalo situacijo nosi tudi aktualna vlada, ki ima zdaj tudi možnost, da situacijo reši v korist vseh deležnikov. "Zato apeliramo nanjo, da se loti reševanja že predolgo zapostavljane problematike. V kolikor se naših predlogov ne bo obravnavalo oz. upoštevalo, bomo stavkovne aktivnosti prisiljeni stopnjevati," še opozarjajo., vse svoje stranke pa zaprošajo za razumevanje.
Kot je prejšnji teden pred vrhom koalicije povedal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, skoraj vsi uslužbenci javne uprave države in lokalnih skupnosti, ki opravljajo dela in naloge, za katere se zahteva srednješolska izobrazba, prejemajo minimalno plačo. V službe državnih organov ne prihaja več dovolj ljudi. Med drugim po njegovih navedbah primanjkuje pravosodnih policistov v zaporih, referentov v upravnih enotah, kontrolorjev v finančni upravi. Ob upravnih enotah pa je kot alarmantno navedel še stanje v zaporih.
Sicer se bodo v torek sindikalni predstavniki sestali z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, ki opravlja funkcijo ministra za javno upravo in poskušali poiskati rešitev, da do stavke ne bi prišlo.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.