V oddaji 24UR ZVEČER sta spregovorila predsednica sodniškega društva dr. Vesna Bergant Rakočevič in pa minister za javno upravo Franc Props, saj se pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan soočenja ni želela udeležiti in tudi sicer o tej temi po naših informacijah ne sme več javno govoriti.
O zahtevi za odstop premierja Roberta Goloba in pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan na glavnem odboru ni bilo prav veliko razprave, je povedala Bergant Rakočevičeva. "Lahko bi samo strnila – stvari govorijo same za sebe. Samovolja, ki si jo je privoščil predsednik vlade s to popolno ignoranco odločbe ustavnega sodišča in konec koncev tudi naših protestov, zapisov in moledovanj, dejansko se je to nabiralo že leta in leta. Rok, ki ga je postavilo sodišče kot skrajen, pa se je tudi iztekel," je razložila.
"Če sodimo po tem, da je pravna država ogrožena, zato ker ne bo udejanjena odločba sodišča v zvezi s plačami sodnikov," je začel Props in sodnikom očital, da ne uporabljajo enakih vatlov za vse neudejanjene ustavne odločbe. Povedal je, da je bilo v času, ko je nastopil Golob, neuresničenih 25 odločb ustavnega sodišča, v letu in pol pa so jih uveljavili 15. "Prej je bilo toliko odločb, ki niso bile izvršene, tudi iz leta 2016, pa v tem času ni nihče zahteval odstopa ne predsednika vlade ne pravosodnega ministra," je poudaril.
'Edini rok, ki je, je rok, ki ga je določilo ustavno sodišče'
"Ob takem cinizmu sem na nek način kar brez besed," se je odzvala Bergant Rakočevičeva. "Kajti to, da se žal niso izvrševale nekatere odločbe ustavnega sodišča, nikakor ni razlog, da se ne izvrši še ena več, to je razlog, da se nemudoma izvršijo vse neizvršene odločbe. In kdo je tisti v naši državi, ki si jemlje pravico izbirati, katere odločbe bo spoštoval in katere ne. In če je to predsednik vlade ali vlada ali državni zbor, je to popolni alarm za državo," je povedala in pozvala, naj se "nekdo, ki mu ni mar za državo, morda loti česa drugega".
"Tudi odločba ustavnega sodišča v zvezi s plačami sodnikov bo udejanjena, vendar istočasno, kot bomo zaključili pogajanja v javnem sektorju z ostalimi uslužbenci v javni upravi," je pojasnil Props in dodal, da je eden od rokov, ki jih zavezuje, 30. junij. "In vlada bo naredila vse, da zadevo v teh rokih izpelje istočasno za vse zaposlene v javnem sektorju, vključno s funkcionarji in sodnimi funkcionarji," je povedal.
"Edini rok, ki je, je rok, ki ga je določilo ustavno sodišče," je vztrajala Bergant Rakočevičeva in dodala, da se ustavni rok nanaša samo na sodnike. "Ker sodniki so funkcionarji sodne veje oblasti. Mi nismo javni uslužbenci," je poudarila.
Props je opomnil, da je vlada v začetku lanskega leta skupaj s predstavniki sodne veje oblasti začela urejati to področje. "Istočasno so dali sodniki na ustavno sodišče pobudo v zvezi z ureditvijo tega področja. V času, ko je bila sprejeta ta odločba, je bil sprejet tudi dogovor, kako urediti to področje, ni pa bil sprejet datum, do kdaj mora biti to urejeno," je povedal in opomnil, da smo imeli v vmesnem času med drugim tudi poplave in da so se ukvarjali z "resnično največjo katastrofo, kar jo pomnimo v Sloveniji". Poudaril je torej, da želijo, da bi bila zadeva urejena celostno in da je treba hkrati "gledati na finančno sliko države".
Glede tega, da datum ni bil dogovorjen, je Bergant Rakočevičeva dejala, da gre za zavajanja in laži. "V dobri veri smo se res dogovarjali, ker smo dejansko čakali leta na nov sistem, vendar s ponudbo, ki naj bi bila veljavna s 1. januarjem 2024. Ko smo to ponudbo sprejeli, je ponudnik to ponudbo umaknil. To so takšna zavajanja, to je takšno norčevanje, ki traja dobesedno že eno leto, pa na toliko in toliko let podlage," je povedala.
Brez sodelovanja sodnikov se ne more izpeljati evropskih volitev
So pa sodniki napovedali še, da ne bodo sodelovali pri pripravah na evropske volitve, ki bodo junija letos. "Po zakonodaji se brez sodelovanja sodnikov volitve ne morejo izpeljati. To je tudi bistvo našega sklepa. Mi smo dobro premislili, preden smo ta sklep sprejeli. Ta sklep je zdaj sprejet in ta poziv bo naslovljen na sodnike, ki sodelujejo kot predsedniki vseh okrajnih volilnih komisij in tudi kot predsedniki volilnih enot, tudi predsednik in podpredsednik republiške volilne komisije sta vrhovna sodnika. Prepričani smo, da se bodo v veliki večini odzvali, kot so se danes odzvali na ta protest," je povedala Bergant Rakočevičeva.
Če evropske volitve ne bodo izvedene, bo ogled Slovenije okrnjen. "Jaz sem prepričan, da smo vsi, ki smo poslanstvo našli v javnem sektorju, vključno s sodniki, tako odgovorni, da teh vrednot, ki so osnova demokracije, ne bomo ogrožali zaradi tega, ker moramo počakati malo dlje, da se uresniči ta ustavna odločba," je odvrnil Props.
Da tisti, ki je odgovoren, spoštuje neodvisnost sodstva, pa mu je žogico vrnila Bergant Rakočevičeva. "Tisti, ki je odgovoren, spoštuje načelo delitve oblasti, predvsem pa spoštuje odločbe sodišč. In če ena veja oblasti tako hudo ignorira, zaničuje, mrcvari drugo, smo se mi odločili, da bomo odpovedali sodelovanje izven našega temeljnega poslanstva, ki je sojenje," pravi. Kot že omenjeno, sicer sodelujejo z izvršno vejo oblasti v različnih komisijah, med drugim tudi v volilnih komisijah.
Props je debato zaključil z besedami, da se je vlada zavezala, da bo skušala področje za celoten javni sektor urediti v čim krajšem možnem času. "Ni samo vlada tista, ki je odgovorna za roke, na drugi strani imamo močne pogajalce in sindikate. Prepričan pa sem, da je volja pri vseh, da te stvari uredimo, in mi bomo vložili vse napore, da zadevo pripeljemo do konca," je sklenil.
"10. januarja nas čaka začetek enega resnejšega opozorilnega protesta. Danes nanj ni bilo nobenega odziva kot posmeh vsem 800 sodnikom, ki smo prekinili delo in ga takoj nadaljevali. Mi bomo delali, to ni stavka, poudarjam, mi nismo javni uslužbenci. 14 dni bomo izvajali samo dejanja, ki so po zadevah v zakonu nujna," pa je podčrtala Bergant Rakočevičeva.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.