Kot pravijo v sindikatu, zahtevajo le realizacijo plačnega sistema, ki jo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve blokira. Če ministrstvo za razrešitev nastale situacije ne bo nekaj ukrenilo, bodo v socialnovarstvenih zavodih, varstveno-delovnih centrih in zavodih za usposabljanje 19. marca od 10. do 11. ure stavkali, je dejal predsednik sindikata Zvonko Vukadinovič.
Socialnovarstveni zavodi po besedah Vukadinoviča ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očitajo, da niso sprejeli ustreznih kadrovskih normativov, iz katerih bi bilo razvidno, da bi se posamezne delavce uvrstilo na določeno delovno mesto, ki so sicer zapisana v sistemizaciji. Ministrstvo za delo namreč daje soglasje o razvrščanju posameznih delavcev, v teh primerih pa ga ne daje in blokira postopke, je prepričan predsednik sindikata.
Obenem poudarja, da med stavko oskrbovanci ne bodo trpeli. "V času stavke bomo organizirali članske sestanke, bo pa dežurni opravljal nadzorstveno funkcijo," je dejal ter dodal, da bodo oskrbovancem, ki bodo morebiti potrebovali celostno obravnavo, to tudi zagotovili.
Pri stavki bodo sodelovali delavci v 110 zavodih
Predsednik sindikata je kot primer, o kakšnih številkah je govora, pojasnil, da ima strežnica v zavodu sedaj osnovno plačo 623 evrov bruto oziroma 475 evrov neto, po novi sistemizaciji pa so določili novo delovno mesto oskrbovalke, ki bi imela 509 evrov neto plače. Ob tem je še podaril, da teh delovnih mest ni veliko, vendar pa izjemno pripomorejo pri delu. Problematična so tudi delovna mesta socialnih delavcev, fizioterapevtov in delovnih terapevtov, pri čemer po Vukadinovičevih besedah ministrstvo za delo zaradi nekega umetnega varčevanja blokira uvrščanje na zahtevnejša delovna mesta.
S stavko, v kateri bodo sodelovali zaposleni približno 110 zavodov, zahtevajo tudi, da se sistematično uredi področje pripravništva. Stavko bodo po njegovih besedah po potrebi tudi podaljševali, če pa bodo s strani ministrstva vendarle zaznali kakršne koli aktivnosti za dosego dogovora, bodo stavko prestavili ali celo prekinili.
Problemi tudi na ministrstvu za zdravje
"S podobnim problemom se srečujemo tudi pri ministrstvu za zdravje," pa je Vukadinovič dejal glede zapletov pri sklenitvi dogovora o določitvi plačnega razreda delovnih mest v skupini srednjih medicinskih sester v intenzivni terapiji tri, dva in ena ter babic. "Ne moremo se strinjati s tem, da bi medicinske sestre, ki so doslej opravljale najzahtevnejša dela, prerazporedili na nižja delovna mesta," je še pojasnil.
Obenem je še dodal, da imajo delavci ogromno že opravljenih presežnih ur, a ker nimajo nikakršne pisne uredbe glede nadur, se te ne upoštevajo nikjer. "Zdravniki dobijo vse plačano, drugi delavci pa imajo tudi po 100 ali 200 opravljenih ur, za katere ne dobijo plačila," je še povedal ter pojasnil, da jih zdravniki podpirajo v prizadevanjih po izenačenju pogojev za vse. "Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije se bo zavzemal za zakonitost in pravno državo tudi na tem področju," je še poudaril Vukadinovič.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.