V zdravstvenih domovih in bolnišnicah so nudili le nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo. Ljubljanski klinični center sicer napovedanih pregledov, obravnav in posegov ni odpovedoval.
Delo v vseh socialnovarstvenih in posebnih socialnovarstvenih zavodih je potekalo kot ob nedeljah. Na zavodih za usposabljanje in varstveno-delovnih centrih so v času stavke opustili vse nenujne storitve; npr. posteljne kopeli, transferje, nadstandardne storitve, delovne terapije, nenujna spremstva, obnovitveno in preventivno fizioterapijo. Zagotovljene pa so bile nujna medicinska pomoč, nega in oskrba. Tisti zavodi, ki so izvajali storitev pomoči na domu, so v času stavke izvajali celoten nabor storitev, povezanih s temeljno nego in oskrbo ter samo nujna opravila znotraj sklopa nalog, ki sodijo v gospodinjsko pomoč in podporne storitve.
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zatrjujejo, da so bili po njihovih informacijah odzivi stanovalcev in svojcev večinoma pozitivni in da podpirajo zaposlene. Ravno stanovalci so pogosto in tudi javno opozarjali na neustrezno število zaposlenih, težko in zahtevno delo in prenizko plačilo ter na s tem povezano povezane težave pri izvajanju vseh storitev, ki jih potrebujejo ali želijo, so dodali.
Centri za socialno delo so zagotavljali le nujna pooblastila. Med 10. in 16. uro so bile odprte le dežurne lekarne, kjer je veljal nedeljski režim dela. Med drugim v tem času ni bilo mogoče dobiti potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT.
V bolnišnicah ponekod kljub stavki obravnavajo naročene bolnike
Ljubljanski UKC napovedanih pregledov, obravnav in posegov ni odpovedoval. Iz UKC Maribor so sporočili, da so danes, kljub napovedani stavki v zdravstvu, veljali že določeni termini pregleda, razen v primeru, da so paciente iz določene ambulante oziroma diagnostike obvestili o odpovedi termina.
V murskosoboški bolnišnici bolniki po zagotovilih sindikata stavke praktično niso čutili, saj so obravnavali vse, ki so bili naročeni na preglede. V tamkajšnjem zdravstvenem domu zaposleni sploh niso stavkali. Kot je za STA povedala direktorica Edith Žižek Sapač, so jo sindikalisti zjutraj obvestili, da se stavki odpovedujejo.
V novomeški bolnišnici so ob današnji stavki zagotavljali minimalen obseg zdravstvene oskrbe, vse nenujne storitve pa so poskušali odpovedati. Tako v bolnišnici kot v tamkajšnjem zdravstvenem domu so stavkali v glavnem vsi zaposleni v zdravstveni negi in sorodnih dejavnostih, stavko pa je podpiralo tudi približno 200 odsotnih zaradi bolezni.
Pacienti stavke v šempetrski bolnišnici naj ne bi občutili, saj je delo potekalo tako kot ob nedeljah.
Ponekod posledic stavke ne čutijo
V zdravstvenih domovih je stavka v skladu z napovedmi potekala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev.
Iz Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana so sporočili, da spoštujejo pravico zaposlenih do stavke. V dejavnostih, kjer je delo zaradi stavke okrnjeno, so prilagodili procese na način, da so zagotavljali minimum delovnega procesa, določene dejavnosti pa so potekale kot običajno. Naročenih pacientov za današnji dan tako večinoma niso odjavljali, težav ali pritožb s strani pacientov niso beležili.
V ZD Maribor je po besedah pomočnika direktorja za zdravstveno nego Aleksandra Jusa stavka potekala v skladu s predhodnimi napovedmi. Zaposleni so izvajali le minimalen delovni proces, "kar pomeni, da obravnavajo vse paciente, ki imajo napotnico s stopnjo nujnosti nujno ali imajo neko akutno težavo, ki je nastopila zdaj". Vsem ostalim so svetovali, naj se pri njih oglasijo v četrtek. Normalno pa je potekalo cepljenje in testiranje na covid-19. K stavki so pozvali vse zaposlene, tudi nečlane sindikata, podatkov o tem, koliko jih je dejansko stavkalo, pa nimajo oz. jih ne zbirajo. Paciente pa so zaprosili za razumevanje. "Če namreč mi dostojanstveno opravljamo svoje delo, si zaslužimo tudi dostojanstveno plačilo," je dejal.
V ZD Trbovlje so poskušali po navedbah predsednic tamkajšnjih sindikatov zdravstva in socialnega varstva ter delavcev v zdravstveni negi Mojce Gošte in Dušanke Trebežnik v skladu z navodili delo organizirati po nedeljskem urniku, a je bilo povsod težko odpovedati paciente, ki so že naročeni. O stavki so bili namreč marsikje obveščeni šele v torek popoldne. Pri stavki so se sicer držali pravila, da z njihovimi dejanji ne sme biti ogroženo zdravje oz. življenje nikogar, zato so izvajali vse nujne obravnave, predvsem za rizične skupine, kot so otroci, onkološki bolniki, nosečnice in drugi. Zaposleni so stavko po oceni obeh sindikalnih predstavnic podpirali, "vendar trenutne razmere njeni izvedbi niso naklonjene", sta zapisali za STA.
V ZD Kamnik so večinoma stavkale medicinske sestre. Kot je za STA povedal direktor Sašo Rebolj, so se s hišnim sindikatom korektno dogovorili, kako bo potekalo delo. Ker je bila odločitev o izvedbi stavke sprejeta pozno, tudi pri njih ni bilo časa, da bi paciente pravočasno prenaročili, zato so za danes naročene bolnike v veliki meri tudi obravnavali. Hkrati je bilo ob tem poskrbljeno za nujno pomoč, nosečnice in druge ogrožene skupine.
Tudi v ZD Kočevje so stavko komajda čutili, saj so se zaposleni odločili, da bo večina ambulant in dejavnosti delovala normalno ali v le rahlo okrnjenem režimu. Vsi naročeni so bili tako pregledani v skladu z razporedom, skrajšan je bil le razpoložljivi čas za telefonsko naročanje in informacije. Obdelana bodo tudi vsa nenujna stanja in naročila, kot so redni recepti, bolniške odsotnosti in podobno. Tako bo velika večina dela opravljena brez večjih motenj, so zagotovili že čez dan.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.