
Stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije (SNS) je malo pred 16. uro prejel odgovor predsednice Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije Rine Klinar na svoj kompromisni predlog o izpolnitvi stavkovnih zahtev SNS. V odzivu na odgovor Klinarjeve stavkovni odbor SNS poudarja, da je s svojim ravnanjem v polni meri izkazal pripravljenost na kompromise in obžaluje, da je danes tako ravnanje zaman pričakoval tudi z delodajalske strani.
"V svojem današnjem odgovoru govorite o pripravljenosti na pogajanja o novi kolektivni pogodbi, s čimer implicitno sporočate, da vztrajate pri nezakonitem odstopu od podpisništva sicer splošno veljavne kolektivne pogodbe, ki ste ga razglasili leta 1998," sporočajo Klinarjevi iz sindikata.
Če bi torej SNS pristal na danes posredovani predlog, bi se odpovedali veljavni poklicni kolektivni pogodbi, kar pa je za sindikat in njegovo članstvo nesprejemljivo. Iz SNS Klinarjevi tako sporočajo še, da z obžalovanjem ugotavljajo, da je njeno dejansko ravnanje v nasprotju z navidezno pripravljenostjo na dialog in pogajanja. To pa je tudi razlog, da stavkovni odbor SNS ni mogel preklicati splošne stavke.
Čuk pozival k odpovedi stavke
Predsednik GZS Jožko Čuk je stavkovni odbor SNS v odprtem pismu obvestil, da je upravni odbor Združenja za tisk in medije pri GZS v petek, ko je ustanovil pogajalsko skupino, tej podelil pooblastila za pogajanja s SNS o vseh vsebinskih in metodoloških vprašanjih, tudi o novi poklicni kolektivni pogodbi za novinarje.
Sindikat so prav tako povabili na pogajanja v četrtek, 7. oktobra, zato predstavnike SNS poziva, naj ne zavračajo več začetka pogajalskega procesa. Čuk je v pismu še opozoril na veliko gospodarsko, pa tudi družbeno in moralno škodo, ki bi jo lahko zavračanje pogajanj s strani sindikata povzročilo samim novinarjem, medijskim podjetjem in Sloveniji kot celoti.
Predsednik stavkovnega odbora SNS Iztok Jurančič je povedal, da so prenehali čakati na sprejem kompromisnega predloga. "Besedilo smo v petek že oblikovali in s tem končali," je še pojasnil Jurančič. Ker je stavka že sklicana, bi le sprejem kompromisnega predloga do 16. ure teoretično še lahko pomenil preklic stavke.
Jurančič ima kot predsednik stavkovnega odbora od slednjega mandat samo za podpis dogovora, če bodo na GZS sprejeli besedilo, ki so ga oblikovali v sindikatu, tako da se lahko za preklic, odpoved, preložitev oz. prekinitev stavke odloči le stavkovni odbor. Učinki stavke bodo namreč najprej vidni na RTV Slovenija in če bi delodajalci pristali na kompromis, recimo v nedeljo popoldne, bi se moral stavkovni odbor odločiti, kako stavko končati. Pri tem bi bil po Jurančičevem mnenju teoretično - glede na to, da bi stavka na RTV že potekala - čas, ko bi lahko oklicali konec stavke, šele opolnoči.
V sindikatu so v petek sicer prejeli uradni odgovor upravnega odbora glede treh stavkovnih zahtev sindikata, vendar so ugotovili, da je odbor vse stavkovne zahteve zavrnil. Upravni odbor je namreč izrazil le pripravljenost za pogajanja, s čimer naj bi bilo po njihovem vztrajanje pri stavki nepotrebno. Sindikat se je nato odločil, da delodajalcem pošlje še kompromisni predlog, na katerega pa upravni odbor ni odgovoril, zato je SNS razglasil začetek splošne stavke, so sporočili z novinarskega sindikata.
Čeprav je sindikat novinarjev v zadnjih dneh prejel številne izraze podpore v prizadevanjih za sklenitev oziroma prenovo kolektivne pogodbe, pa med samimi novinarji ni enotnosti glede stavke. Tako se morebitni stavki predvidoma ne bodo pridružili novinarji POP TV, čeprav hišni aktiv novinarskega društva načelno podpira stavkovne zahteve sindikata, ter novinarji iz časnika Finance. Med večjimi medijskimi hišami so za stavko z veliko večino glasovali novinarji na RTV Slovenija, v Delu, Večeru, tiskovni agenciji STA, Primorskih novicah, Dnevniku, Dolenjskem listu in drugje.
Pripravljenost za nadaljevanje pogajanj za spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za poklicne novinarje je sicer že izrazil Svet RTV Slovenija, ki je k pogajanjem pozval tudi ostala dva podpisnika pogodbe, združenje za tisk in Združenje radijskih postaj Slovenije. V javnem zavodu RTV Slovenija poudarjajo, da določbe kolektivne pogodbe spoštujejo od sprejetja dalje in da od nje niso enostransko odstopili. Ker je javni zavod RTV Slovenija izpolnil zahteve sindikata, še menijo, da na strani javnega zavoda ni razlogov za stavko.