Slovenija

Stavka novinarjev bo

Ljubljana, 01. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ker stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije in Združenje za tisk in medije pri GZS nista dosegla dogovora glede zahtev sindikata, bo stavka novinarjev potekala od 3. oktobra do preklica.

Člani upravnega odbora Združenja za tisk in medije s predsednico Rino Klinar (desno) (Foto:D.Čekeliš)
Člani upravnega odbora Združenja za tisk in medije s predsednico Rino Klinar (desno) (Foto:D.Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Splošna novinarska stavka po potekala od polnoči 3. oktobra do preklica, je sporočil predsednik stavkovnega odbora SNS Iztok Jurančič.

Stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije je popoldne od Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije prejel odgovor na stavkovne zahteve, ki jih je sindikat podpisnikom Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje poslal 22.septembra 2004. Stavkovni odbor je odgovor preučil in ugotovil, da je Združenje za tisk in medije pri GZS zavrnilo vse tri stavkovne zahteve, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik stavkovnega odbora SNS Iztok Jurančič.

Stavkovni odbor je oblikoval kompromisni predlog in ga še pred 19. uro, ko se je iztekel rok za odgovor delodajalske strani na stavkovne zahteve, posredoval združenju za tisk in medije. Novinarji so delodajalski strani predlagali, da podpisniki kolektivne pogodbe začnejo pogajanja o spremembah in dopolnitvah Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, ki jih je SNS uradno posredoval podpisnikom 9. junija 2004. SNS je ob tem ugotovil, da je s tem v polni meri izkazal pripravljenost na kompromis, enako ravnanje pa je pričakoval tudi od druge strani. Ker predstavniki združenja za tisk in medije pri GZS niso bili pripravljeni še nocoj skleniti dogovora, je stavkovni odbor SNS ugotovil, da so izpolnjeni vsi pogoji za začetek splošne novinarske stavke.

Združenje bi se pogajalo, vendar ne o statusu honorarnih novinarjev

Predstavniki Sindikata novinarjev Slovenije (Foto: D.Čekeliš)
Predstavniki Sindikata novinarjev Slovenije (Foto: D.Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Upravni odbor Združenja za tisk in medije pri GZS je na današnjem popoldanskem sestanku razpravljal o stavkovnih zahtevah Sindikata novinarjev Slovenije (SNS). "Obstaja pripravljenost pogovarjati se o vseh odprtih vprašanjih, kar je prvi korak," je po sestanku poudarila predsednica upravnega odbora Rina Klinar.

Že v sredo je Klinarjeva na delovnem sestanku s predstavniki novinarskega sindikata dejala, da so "napačna pričakovanja SNS, da bi lahko z eno pogodbo rešili težave novinarjev". Kolektivna pogodba, od katere je združenje za tisk in medije odstopilo že leta 1998, lahko po mnenju medijskega združenja "velja le za zaposlene novinarje, nikakor pa se z njo ne more urejati razmer svobodnih novinarjev in honorarnih sodelavcev". Tudi danes je Klinarjeva ponovila, da položaja samostojnih novinarjev v okviru obstoječe zakonodaje ni mogoče urediti, zato po njenem mnenju tudi ne morejo biti vključeni v kolektivno pogodbo.

Na POP TV načelna podpora, vendar predvidoma brez stavke

Stavba POP TV
Stavba POP TV FOTO: Dare Čekeliš

Čeprav je sindikat novinarjev v zadnjih dneh prejel številne izraze podpore v prizadevanjih za sklenitev oziroma prenovo kolektivne pogodbe, pa med samimi novinarji ni enotnosti glede stavke. Tako se morebitni stavki predvidoma ne bodo pridružili novinarji POP TV, čeprav hišni aktiv novinarskega društva načelno podpira stavkovne zahteve sindikata, ter novinarji iz časnika Finance. Za splošno stavko novinarjev se je z osebnim izjavljanjem sicer izreklo 68 odstotkov članov društva novinarjev po vsej Sloveniji.

Uprava RTV Slovenija ne vidi razlogov za stavko

Med večjimi medijskimi hišami so za stavko z veliko večino glasovali novinarji na RTV Slovenija, v Delu, Večeru, tiskovni agenciji STA, Primorskih novicah, Dnevniku, Dolenjskem listu in drugje.

Pripravljenost za nadaljevanje pogajanj za spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za poklicne novinarje je sicer že izrazil Svet RTV Slovenija, ki je k pogajanjem pozval tudi ostala dva podpisnika pogodbe združenje za tisk in Združenje radijskih postaj Slovenije. V javnem zavodu RTV Slovenija poudarjajo, da določbe kolektivne pogodbe spoštujejo od sprejetja dalje in da od nje niso enostransko odstopili. Ker je javni zavod RTV Slovenija izpolnil zahteve sindikata, še menijo, da na strani javnega zavoda ni razlogov za stavko.

Predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič
Predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič FOTO: Dare Čekeliš

Za stavko se je SNS odločil potem, ko so delodajalci na predlog sindikata za prenovo kolektivne pogodbe dvakrat odgovorili, da niso podpisniki in da se o pogodbi niso pripravljeni pogajati. Sindikat zahteva tudi avgustovsko valorizacijo plač, skladno s kolektivno pogodbo, ter da medijsko združenje skupaj z združenjem lokalnih in regionalnih radijskih postaj takoj prekliče enostransko odpoved kolektivne pogodbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17